06
marzec

ZOOPARK LUBLIN – PODSUMOWANIE

W dniach od 25-26 lutego 2023 r. na Targach w Lublinie, niezwykłe gatunki ryb z Południowej Ameryki prezentowały swoje wyjątkowe walory.
Atmosferę rzeki Amazonki odwiedzający Targi mogli poczuć dzięki zaangażowaniu PKMD – Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców, który od wielu lat popularyzuje wiedzę związaną z akwarystyką, zapewniającą rozwój pasji, odkrywanie świata, ale przed wszystkim spokój i możliwość odreagowania od codziennych spraw.
Podwodny świat rzeki Amazonki oraz jej dopływów jest siedliskiem największej na świecie bioróżnorodności. W wodach rzeki Amazonki żyje ponad 3000 gatunków ryb.

rzeka Amazonka – zdjęcie z Wikipedii

 

Na targach zoologicznych w Lublinie, w pięknie urządzonych akwariach prezentowały się m.in. takie ryby jak:

1. Myleus schomburghii – płaskobok czarnopasy – małe ryby na dnie akwarium. Ryby bardzo rzadko spotykane. Na import tych ryb wymagane jest zezwolenie urzędu eksportowego w Peru.
Osteoglossum bicirrhosum – arowana srebrna. Ryba w prawym górnym rogu akwarium.

Fotografia nr 1: zespół PKMD.

 

2. Osteoglossum bicirrhosum – arowana srebrna.

Fotografia nr 2: zespół PKMD.

 

3. Hemiancistrus (Blue Phantom) – zbrojnik L-128. Rarytas wśród ryb. Rzadko występujący zbrojnik kolumbijski. Występuje w rzece Orinoko. Słabo widoczny dla zwiedzających.

Fotografia nr 3: zespół PKMD.

 

4. Hoplias curupira – wilk czarny.

Fotografia nr 4: zespół PKMD.

Ryby na zdjęciach nr 1-4 na co dzień zamieszkują akwaria należące do członka PKMD Romana Hadziewicza – firma: Wild Rare Fish sp. z o.o.

 

Nie zabrakło oczywiście Dyskowców – ryb z gatunku Symphysodon.

5. Symphysodon – Golden Leopard.

Fotografia nr 5: zespół PKMD.

 

6. Symphysodon – Blue Snakeskin.


Fotografia nr 6: zespół PKMD.

Ryby na zdjęciach nr 5-6 na co dzień zamieszkują akwaria należące do członka PKMD Dariusza Witczaka, firma: KAM Discus Dariusz Witczak.

Prezentacja amazońskich ryb na stoisku targowym PKMD przyciągnęła bardzo dużo dzieci, które chętnie brały udział w kolorowaniu obrazków przedstawiających głównie ryby. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały piękne i dokładne prace, za które otrzymały nagrody sponsorowane przez firmę St. Majewski sp. z o.o. – producenta niezawodnych Kredek Bambino. Ważną nagrodą dla dzieci była także ekspozycja ich prac podczas trwania targów.

Mała rybka potrafi dać wiele radości, czego najlepszym przykładem była radość dzieci odwiedzających nasze stoisko.

 

Ciekawostką stoiska PKMD były także ryby z innych kontynentów.

7. Tetraodon pustulatus – Kolcobrzuch kameruński – ryba pochodząca z Afryki.

Fotografia nr 7: zespół PKMD.

 

8. Osphronemus – Gurami – ryby pochodzące z Azji.

Fotografia nr 8: zespół PKMD.

9. Glossamia aprion – ryby z rodziny kardynałów – pochodzące z Australii i Nowej Gwinei.

Fotografia nr 9: zespół PKMD.

 

Ryby na zdjęciach nr 7-10 na co dzień zamieszkują akwaria należące do członka PKMD Romana Hadziewicza – firma: Wild Rare Fish sp. z o.o.

10. Glossamia aprion – ujęcie solo 🙂


Fotografia nr 10: zespół PKMD.

Duże zainteresowanie stoiskiem PKMD jest satysfakcją dla wszystkich członków zarządu oraz członków klubu. Taki odzew społeczny mobilizuje do dalszego działania na rzecz rozwoju PKMD.

Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane akwarystyką !!!

PKMD składa podziękowania wszystkim członkom klubu za pomoc i aktywność w organizacji stoiska targowego, a w szczególności Tomaszowi Uler – komisarzowi wystawy.

 

 

Autor: Magdalena  Wysocka – członek PKMD