Kumple dyskowców...

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Kumple dyskowców...

Post autor: Hypno » 06 sty 2006, 07:48

Mam zapytanie. Chciał bym ze swoimi dyskowcami trzymać jakieś inne najlepiej niezbyt duże, stadne rybki. Przeglądając w tym celu atlas ryb z rejonu Dorzecza Amazonki widzę że ten gatunek zamieszkuje np. Rio Negro, przez chwilę się cieszę, po czym 2 linijki dalej napisane jest że .. najlepiej się czuje w temperaturze do 24 stopni.
Nie rozumiem czegoś, ryby zamieszkują ten sam biotop a fachowcy podają zdecydowanie inne parametry. Oczywiście wykluczam tutaj podejście takie, że porównuję ryby z Warszawy .. te z Wisły i te z ogrodu zoologicznego :-)
Andrzeju i Marku może Wy podpowiedzielibyście coś w tej kwestii.

A swoją drogą brakuje mi we wszelkiego typu bazach elektronicznych (również w klubowej encyklopedii) możliwości wyboru właśnie po takich parametrach jak temperatura, twardość, pH, wielkość, pożywienie....

Zaszczepiam dodatkowo pomysł aby z zasobów zdjęć uczestników forum tworzyć własną bazę ryb i roślin. Twierdzę, że stać nas na więcej niż mamy obecnie. Wśród nas jest sporo zielarzy, więc nie widzę np. przeszkód żeby tym razem już celowo zrobić dobre zdjęcię konkretnemu gatunkowi.

compi
senior
senior
Posty: 100
Rejestracja: 15 lut 2005, 18:23
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontaktowanie:

Post autor: compi » 06 sty 2006, 22:03

Wisła niedaleko Wisły trochę inaczej wygląda i pachnie niż w okolicy W-wy. Inna jest tez temp. wody itd. :)

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 06 sty 2006, 22:57

Pomijająć błędy w druku i nierzetelność niektórych starszych publikacji , /czyli bezkrytyczne kopiowanie danych z niesprawdzonych źródeł / , to żadnych sprzeczności ja tutaj nie widzę :D .
Rio Negro to o ile pamiętam coś troszkę poniżej 2000 km długości / 1700? /, i tak na przykład pH od 3,9 w górnej części do 5,5 u ujścia w Manaos , różne głębokości , szerokości , podłoże , różne wody ją zasilające od kwaśnych do nawet 6,9 pH / Rio Solimoes / .
Moim zdaniem również temperatura nie jest jednakowa na całym obszarze rzeki i jej zlewni , niestety brak mi dokładnych danych dotyczących temperatury , z pewnością Andrzej ma w tym temacie dużo większą wiedzę .
Określenie że kilka gatunków pochodzi z Rio Negro tak naprawdę jeszcze o niczym konkretnym nam nie mówi / poza nazwą cieku :lol: /.
Pytanie czy w naturze występują na tych samych stanowiskach , i czy były/są odławiane razem .
Autorzy publikacji często z różnych powodów posługują się dużymi skrótami , i tak często nazwa dużego cieku może oznaczać tylko jego bezpośrednie koryto , jego dorzecze , czy różne jeziora i rozlewiska leżące w jego pobliżu , a warunki na tych stanowiskach mogą być bardzo odmienne /nawet w obrębie głównego koryta/.
Trzeba jeszcze oczywiście brać poprawkę na adaptację ryb do odmiennych warunków bytowych w czasie długiego okresu ich "udomowiania" - chyba że są to egzemplarze z odłowu , choć i wtedy jest pewna tolerancja ich przystosowania.
Takie są moje "przemyślenia" na szybko . Na długo to będzie okazja podyskutować w Wawie :lol: .

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Kumple dyskowców...

Post autor: Ambra » 07 sty 2006, 10:39

Hypno pisze:Mam zapytanie. Chciał bym ze swoimi dyskowcami trzymać jakieś inne najlepiej niezbyt duże, stadne rybki. ..............
Od 3 lat chodzi mi po głowie książka, której nadałem roboczy tytuł "Mniejsi przejaciele dyskowców".
Od trzech lat gromadzę materiały i...........nie napisałem ani jednej strony (prócz tytułu).

Sprawa nie jest prosta.
Co prawda nie do mnie należy wybór, jak powinien wyglądać zbiornik z dyskowcami, ale najczęściej akwarysta zakłada że:
- ma być dekoracyjny,
- dobrze by były rośliny,
- różne gatunki ryb.
Nie ma recepty!!!!!!

Jeśli założymy, że receptę winien napisać sam zainteresowany, to winien mieć dane z zakresu hydrobiologii, klimatologii, rozmieszczenia poszczególnych gatunków itp.

By to opisać, trzeba iść na skróty, a więc czytelnik musi myśleć i analizować dane, umiejętnie łacząc je ze sobą a z tym też bywa różnie.

Amazonka i jej dopływy...............
Obszar, który jeden człowiek nie może przejść w ciągu swego życia na piechotę a co dopiero mówić o badaniach.
Miejsca wielkości mniejszego europejskiego kraju, które 6 miesięcy są pod wodą a 6 nie.
Tam wszystko jest za duze i ciągle podlega zmianom...........

Wszelkie badania i odkrycia są więc wyrywkowe i często sobie nawet przeczą. Cykliczne powodzie powodują migracje gatunków......i adaptacje do nowych warunków.
To jest kocioł!!!!!

Recepta!!!! :D :D :D

Coś takiego nie istnieje.

Ja jednak nadal gromadzę materiały.................

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 07 sty 2006, 20:58

Zgadzam się z Wami ale dlatego napisałem biotop, żeby właśnie uniknąć porównania dajmy na to ryb z początkowego biegu być może jako potok andyjski z tymi żyjącymi w estuariach w ujściach. Dla przykładu taka para... dyskowiec i pirania czerwona... obie są odławiane w tych samych stanowiskach, widziałem film dokumentalny o piraniach i widać było to dokładnie. Popatrzcie w atlasy... właściwie wszędzie temperatura "życia" dla piranii jest 2-3 stopnie niższa niż dla dyskowców. Właśnie o takie kwiatki mi chodzi. Z drugiej strony mamy dzikie skalary, które już pasują parametrami :-)

Hmm oczekiwałem że może jednak jakieś nazwy gatunków przeczytam... choć zdawałem sobie sprawę, że chyba raczej nie przeczytam...
Rozpatruję takie gatunki jako potencjalnych kumpli dla dyskowców: rozbora klinowa, hokejówka amazońska, tetra cesarska.
Mam też ogromną chęć na jakąś z płaszczek np. potamotrygon motoro lub leopoldi, ale mam dylemat bo miały być również krewetki, a jednego z drugim już na pewno nie da się pogodzić. Prawdopodobnie będzie stadko rozbór i hokejówek + krewetki. O tym jak sobie żyją razem będę oczywiście informował :-)

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 07 sty 2006, 21:22

słyszałem ze szybko pływające rybki niezbyt dobrze sie nadają do paletek czy skalarów ze po prostu duze ryby są zaniepokojone ciagłym ruchem (pływaniem) tych ryb

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 08 sty 2006, 00:52

Z ta rozborą klinową to trafiłeś niezbyt udanie - przecież to ryba z Azji. Idąc tą droga to mozna z paletkami nawet śledzia trzymać w jednym akwarium. Wiekszość z nas trzyma jakies inne ryby razem z paletkami ale jest to jego własny wybór kierowany sentymentem lub potrzebami pielegnacji akwarium. Na dzień dzisiejszy mam kilka gatunków ryb w akwarium poza paletkami: bocje- na ślimaki, kosiarki i otoski - na glony, kiryski Sterby - na resztki pokarmu, parka pielęgniczek ramireza - bo je bardzo lubie i mam sentyment do nich wielki. Ale nie bedę nikogo informował jak sobie żyja bo to jest forum miłośników dyskowców a nie forum miłośników ryb dorzecza Amazonki lub Azji. Uważam, że paletki powinno sie hodować bez żadnego kumplowania z innymi rybami - wyjdzie to im tylko na zdrowie.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 08 sty 2006, 02:10

DISPAR pisze: Ale nie bedę nikogo informował jak sobie żyja bo to jest forum miłośników dyskowców a nie forum miłośników ryb dorzecza Amazonki lub Azji. Uważam, że paletki powinno sie hodować bez żadnego kumplowania z innymi rybami - wyjdzie to im tylko na zdrowie.
Oj , Oj strasznie ostro .
Dlaczego to niby wyjdzie im na zdrowie?
Ach so , znaczy się nie zostaną zainfekowane przez inne ryby .
Ok. Przywlec też można coś z pokarmem - jasne karmić też nie będziemy i basta :wink: .
No tak , ale złe parametry wody i kłopot gotowy , więc bez wody :shock: .
Bez żarcia , bez wody , bez kumpli w tak trudnej sytuacji cienko je widzę / jak znaczki w klaserze :lol: / .

Tak już abstrahując od warunków hodowli pozostaje jeszcze lewa górna część tej strony , czyli statut PKMD na którego forum się znajdujemy .
Paragraf 2 , pkt 1 czyli tak koło początku :lol: mówi :
cyt " Klub jest organizacją społeczną, powołaną w celu popularyzowania hodowli w akwariach ryb z rodzaju Symphysodon, zwanych dalej dyskowcami, jak też innych ryb pochodzących z wód Ameryki Południowej. " - no proszę , nawet dorzecza Amazonki było im mało , całą Amerykę Południową zagarnęli :lol: :wink: .

Czasami każdy ma swój zły dzień , jutro będzie lepiej :) :wink: , pozdrawiam .

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 08 sty 2006, 08:01

Hypno pisze:.........Popatrzcie w atlasy... właściwie wszędzie temperatura "życia" dla piranii jest 2-3 stopnie niższa niż dla dyskowców. Właśnie o takie kwiatki mi chodzi. Z drugiej strony mamy dzikie skalary, które już pasują parametrami :-)....................
Hmm oczekiwałem że może jednak jakieś nazwy gatunków przeczytam...
Kiedyś popełniłem II tomowa książkę o pielęgnicach amerykańskich. Jeśli możesz, zapoznaj się z jej treścią, a przynajmniej "pokoleguj" z I tomem.
Tam nie znajdziesz Piotrze odpowiedzi na swoje pytanie wprost, ale........

Jeśli chcesz łączyć gatunki i tworzyć "biotop", to zasadniczo musisz poznać nie tylko warunki w jakich żyją dane gatunki, ale także ich życiowe przyzwyczajenia.
Sympatryczność jest bardzo ważna i w grę wchodzą tylko takie ryby, które nawzajem nie będą sobie przeszkadzać i co najważniejsze, będą się tolerować.

I tu przykład.
Moja żona też jest akwarystką i ma w biurze akwarium 800 litrów. W nim rosną rośliny, które się jej podobają i oczywiście pływają ryby........
Jakieś 10 lat temu przebudowała zbiornik a następnie umieściła w nim jako główne gatunki dekoracyjne stado neonów Innesa i neonów Axelroda.
Każde stado liczyło po 300 sztuk.
Zakładała, że w ten sposób powstanie potężna ławica kolorowych i świecących rybek.......
Po tygodniu okazało się jednak, że ma dwa odrębne stada i tylko jakiś zabłąkany egzemplarz jednego gatunku przebywał w stadzie utworzonym przez drugi.
Te ryby ewidentnie nie chciały się kumplować. :D

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 08 sty 2006, 12:02

Dispar, śledziami mnie tu straszysz, i krytykujesz za rozborę w akwarium z paletami, a sam 2 zdania dalej piszesz że masz bocje na ślimaki...czyli mniej więcej proponujesz kumpli rozbór na kumpli dyskowców :-) to po pierwsze, po drugie nigdzie nie napisałem że robię akwarium biotopowe, napisałem jedynie o porównaniach ryb zajmujących ten sam biotop w atlasach. A na dokładkę krewetki przecież też nie są z tej samej bajki... Przyznam się do kolejnego przestępstwa, mam korzenie z olchy i sosny, a zielenina to przede wszystkim anubiasy. Więc teraz dalej możesz mnie linczować za brak konsekwencji której nigdzie nie obiecywałem... Nie będę pisał skąd są grzałki, żwirek i szkło na zbiornik :-) bo zostanę wyklęty.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 08 sty 2006, 12:33

ooo Hypno nad tym korzeniem sosny to sie zastanów - w kazdej ksiązce nawet w elementarzach akwarysty pisze ze nie wolno stosowac korzeni drzew iglastych bo są bardzo szkodliwe ze względu na wysycenie żywicami !!

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 08 sty 2006, 13:45

Sorry Hypno - nie bierz tego do siebie tak dosłownie :D . Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jest to indywidualna sprawa każdego z użytkowników tego forum co trzyma w swoim akwarium razem z paletkami. Każde akwarium rządzi się swoimi prawami - jedne ryby będą się czuły wyśmienicie w Twoim akwarium a w moim padną po pół roku. Np. nie mogłem utrzymać u siebie stada neonów czerwonych - ciągle padały pojedyńcze sztuki aż nie została ani jedna ryba w akwarium. Ja napiszę, że odradzam Ci trzymanie neonów z paletkami, ale co napisze np. Jotka który ma ich prawie 500 sztuk w swoim akwarium? Sam musisz dojść do tego jakie ryby utrzymają się w Twoim akwarium razem z paletkami. Twój post rzeczywiście zrozumiałem jako pytanie o hodowanie razem z paletkami ryb wystepujących w ich biotopie i dlatego ta rozbora mi tam nie pasowała. Pomysł o stworzeniu własnej bazy zdjęć ryb i roślin uważam za swietny i warto by było coś takiego stworzyć z komentarzami jak dana ryba i roslina zachowuje się w akwariach każdego z nas. Co do korzenia sosnowego to spotkałem się z opiniami na SRWiA, że nie jest szkodliwy o ile pochodzi z torfowisk. Takich korzeni widziałem niedawno w kopalni torfu taki wał usypany na 3 metry w górę i 50 metrów długości (były tam cuda) i po rozłamaniu kilku z nich rzeczywiście nie było w nich ani śladu substancji żywicznych (Bjarka to ma dobrze bo to blisko niej).

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 08 sty 2006, 13:55

(mimo tego, że byłem,dotykałem itd. to nie wsadzę do akwarium korzenia z drzew iglastych bo chyba czytałem te same książki co DonJuan :D

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 08 sty 2006, 16:09

Korzeń z drzew iglastych w akwa to bardzo zły pomysł. Już widzę jak na którymś forum podrośnięty narybek akwarystyczny zacznie pisać, że iglaste się nadają. Temat korzonków i ich preparowania wałkowany jest bardzo często.

Natomiast widziałem baniak z paletkami, w którym całkiem sympatycznie buszowały sobie kiryśniaki i rosły w nim bardzo szybko nie wadząc nikomu.

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 13 sty 2006, 02:02

Hypno pisze:Mam też ogromną chęć na jakąś z płaszczek np. potamotrygon motoro lub leopoldi, ale mam dylemat bo miały być również krewetki, a jednego z drugim już na pewno nie da się pogodzić. :-)
Da się pogodzić. Płaszczka nie zjadała mi krewetek ( ani żadnych innych żyjątek). Nie interesowała się też paletami ani palety płaszczką.
Natomiast widziałem baniak z paletkami, w którym całkiem sympatycznie buszowały sobie kiryśniaki i rosły w nim bardzo szybko nie wadząc nikomu.
Ja też widziałem ... u siebie w domu. Jak nabrały rozmiarów " wędkarskich" to sklepikarz bardzo się ucieszył z prezentu. Moje paletki i rośliny również były zadowolone jak te "torpedy" zmieniły mieszkanie.
Dlaczego myślę, że się nie nadają ?
- bo są pierwsze do karmienia a robią przy tym dużo zamieszania i płoszą paletki
- bo szybko rosną i rujnują dno ( rośliny)
- bo lubią zrywem podpłynąc do powierzchni zaczerpnąć powietrze a wtedy paletki się płoszą

Oczywiście mowa o egzemparzach, które zaczynają być większe niż pilot od telewizora :wink:

Pozdrawiam

Mislavo

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości