ZIELONE

Pterophyllum scalare  (Schultze, 1823).

– Żaglowiec skalar 

Zielone – Forma hodowlana

 

Zieloną formę skalara uzyskano poprzez wieloletnie prace przy krzyżowaniu różnych form barwnych Żaglowca skalara.

Ryby te w odróżnieniu od swoich żyjących w naturalnym środowisku przodków nie są już tak wymagające w hodowli akwarystycznej. 

Ryby te na ciemnym tle najczęściej w okolicach grzbietu głowy i płetwy grzbietowej prezentują różne odcienie zieleni często lekko połyskujące. 

Chów tych ryb nie sprawia akwarystom większych problemów, przyjmują wszystkie pokarmy suche i mrożone, parametry środowiskowe jakich wymagają są podobne jak dla większości ryb w zbiorniku towarzyskim, ryby nie wykazują nadmiernej agresywności, stosunkowo łatwo podchodzą do tarła.

TEMPERATURA: 24-30°C

WODA: pH 6.0-7.5. ; twardość od 5 do  18° dH

POKARM: Wszystkożerne, przyjmą w akwarium pokarm w postaci wszelkiego rodzaju granulatów i  płatków. Chętnie zjadają pokarmy mrożone.

ROZMNAŻANIE: Ryby składają ikrę na pionowych powierzchniach, takich jak kamienie, rośliny szerokolistne, a nawet szyby akwarium. Dobrana para dość chętnie przystępuje do tarła. Ryby przeznaczone do rozrodu powinny być dobrze odżywione białkowymi pokarmami. Skalary są troskliwymi rodzicami i będą strzec jaj, a następnie narybku po wykluciu. Narybek może być karmiony świeżo wyklutym solowcem (Artemia salina) po wchłonięciu przez nie woreczków żółtkowych. Później można urozmaicać dietę dobrej jakości pokarmami sztucznymi.

Zbiornik: Średniej i dużej wielkości zbiornik (od około 250 litrów) o wysokości przynajmniej 45 cm. Ryby nadają się do akwarium „towarzyskiego”, nie są agresywne w stosunku do innych ryb za wyjątkiem tych najmniejszych oraz narybku innych gatunków ryb które mogą posłużyć im z pokarm.