ŻAGLOWIEC WYSOKI

Pterophyllum altum  (Pellegrin, 1903).

– Żaglowiec  wysoki

 

Żaglowiec wysoki pochodzi z  Ameryki południowej gdzie  zasiedla tylko w dorzecze rzeki Orinoko. Jego obecność stwierdzono w Rio Atabapo, Rio Inirida oraz Rio Ventuari. Prawdopodobnie występuje też w górnym biegu Rio Negro gdzie łączy się ona przez Casiquiare z dorzeczem Orinoko.

Jest największym przedstawicielem rodziny Pterophyllum, ciało ma silnie bocznie spłaszczone osiąga do 18cm długości i nawet ponad 40 cm wysokości. Charakteryzuje się ostrym wcięciem nad pyskiem zmniejszającym odległość czoła od oka. Ciało Żaglowca wysokiego jest koloru srebrnego z zazwyczaj czterema pasami koloru brązowo czarnego. Na ciele w górnej jego cześci często występują  kropki w kolorach od czerwonego po niebieski i zielony, niektóre osobniki mogą mieć czerwono-brązowe przebarwienia szczególnie na części płetwy grzbietowej i na samym grzbiecie.

Żaglowiec wysoki potocznie zwany altumem ze względu na osiąganą wielkość i specyficzne warunki środowiskowe nie jest zbyt często spotykany w hodowli akwaryjnej. Wymaga odpowiedniej jakości wody o ściśle określonych parametrach, silnie napowietrzonej lecz o niezbyt szybkim jej przepływie. Problematyczne jest też ich odżywianie, gdyż osobniki z odłowu przyjmują tylko pokarm żywy i przestawienie ich na pokarmy mrożone jest często trudne i długotrwałe. 

TEMPERATURA: 27-31°C

WODA:. ; twardrość od 1° do 5° dH odczyn od 4,8pH do 6,2pH

POKARM: osobniki z odłowu na początku tylko pokarmy żywe, po przyzwyczajeniu mrożonki a także pokarmy suche.

ROZMNAŻANIE: dobrana para składa 600-800 sztuk ikry którą się bardzo intensywnie opiekuje i jest w tym czasie bardzo agresywna w stosunku do innych ryb w zbiorniku, dlatego najlepiej rozmnażać je w osobnych akwariach. Do tarła najchętniej podchodzą wczesną wiosną czasami także jesienią tak jak w naturze w czasie pory deszczowej. Muszą mieć też zapewnione ściśle określone parametry wody o niskiej przewodności dużej przejrzystości, zerowej ilości azotanów, i pewnej ilości związków humusowych głównie kwasów huminowych i fulwowych.

Zbiornik: najlepiej będą się czuły w stadzie kilkunastu osobników więc zbiornik musi być odpowiednio duży o wysokości 60cm i wyższy, o litrażu nie mniejszym niż 500 litrów. W akwarium tolerują inne gatunki ryb o ile nie są zbyt małe, gdyż wtedy mogą stać się ich pokarmem. W zbiorniku powinny mieć dużo wolnej przestrzeni do pływania a część zbiornika powinna posiadać rośliny i korzenie wśród których lubią przebywać. Woda powinna być mocno filtrowana i napowietrzona lecz bez silnego przepływu.