Turkus. nr 13 Fomalhaut

Jeśli chcesz znać punktację sędziowską Twojej ryby wejdź tu...

Moderatorzy: seba*1*, Ambra, mare777

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Turkus. nr 13 Fomalhaut

Post autor: lara » 26 lut 2006, 13:21

Rybka jest wlasnoscia Wojciecha Grzegorzycy.
-----------------------------------------------------------------------------------

Ma tak jak napisałem - 14,5-15cm.
Wiek: 10 mc.
Załączniki
podrostek.jpg
podrostek.jpg (71.23 KiB) Przejrzano 1958 razy

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Turkus. nr 13 Fomalhaut

Post autor: Ambra » 01 mar 2006, 08:31

Ocena wzorcowa

Symphysodon aequifasciatus Pellegrin , 1904 - forma hodowlana, grupa barwna: „I” Open class - Klasa otwarta.

Miałem kłopot z zakwalifikowaniem tej ryby. Długo analizowałem zdjęcie i nie bardzo wiedziałem do jakiej grupy zakwalifikować tego dyskowca. To może być też czerwony turkus „G” o niezbyt typowym wzorze, którego kolor jeszcze się nie ustabilizował. Myślę też, że mogą pojawić się klasyfikacje typu „E”. - Turkusowe z wzorem. Wojtek nic w tym temacie w zasadzie nie napisał, bo samo „Turkus” niewiele mówi. Ot cwaniaczek :D
Grupa „E” będzie jednak moim zdaniem błędem, gdyż ani barwa podstawowa ciała ani kolor samego wzoru nie bardzo przystaje do tej grupy.
Ostatecznie widać co zadecydowałem.
To nie jest oczywiście jeszcze wystawowa ryba z uwagi na rozmiar i wiek, choć ma zadatki na pięknego dyskowca. To dyskowiec z przyszłością.......
Być może dorośnie jednak do konkursu w Krakowie, gdyż musi swe rozmiary powiększyć do przynajmniej - 16 cm. Nadesłane zdjęcie niezbyt właściwie eksponuje jej dotychczasowe walory (prześwietlenie). Ocena jest adekwatna do stanu rzeczywistego jaki prezentuje w chwili obecnej ryba i punktacja niewątpliwie wzrośnie, gdy dorośnie.
Prywatnie to się zastanawiam, co Wojtek trzyma jeszcze w swym akwarium i czym może zaskoczyć?

1. Wielkość ciała - 4
Wielkość nie jest do przyjęcia – maximum w tej grupie, to egzemplarze w granicach 18 - 20 cm. Za wielkość ryba wiele traci.
2. Proporcje i harmonia ciała - 8
Na tym etapie widoczne wyciągnięcie grzbietowej części ciała do góry, za czym niezbyt podąża przód dołu. Kształt ten ulegnie jeszcze zmianie. Wiele wskazuje, że to będzie Hi-body.
3. Płetwa grzbietowa, odbytowa i brzuszne - 8
Płetwa grzbietowa ładnie wyprofilowana. Płetwy brzuszne prawidłowe, choć nieco krótkie i minimalnie w przodzie, co jest jednak kwestią wieku. Początek płetwy odbytowej zbytnio cofnięty.
4. Płetwa ogonowa - 9
Zakończenie płetwy bez ładnego wachlarza.
5. Płetwy piersiowe - 8
Bardzo słabo widoczne.
6. Skrzela - 8
Lekko odstające dołem i bez ładnego łuku.
7. Oczy - 8
Zbyt blisko osadzone przy płacie czołowym. Brak czerwonej obwódki, która winna być przy takim kolorze.
8. Wzór na ciele - 7
Jeszcze mało kontrastowy i zanikający w centrum boków. Przypomina czerwone cętkowane, ale nie jest czerwony. To oczywiście nie wada w tej grupie barwnej.
9. Kolorystyka - 7
Nie do końca określona barwa. Przyjdzie dopiero z wiekiem. To może być też częściowo wada zdjęcia.
10.Wygląd ogólny - 8
Ryba z przyszłością na konkursach i pisze to z pełna odpowiedzialnością. W sumie ciekawa. Dobrze zbudowana.

Razem: 75pkt.

Zablokowany

Wróć do „Oceń swojego dyskowca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość