zdjęcia

czyli wszystko inne.....

Moderatorzy: przynenta, krisaczek

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

zdjęcia

Post autor: Rafal_W » 25 lip 2007, 16:50

W jednym z wątków, poświęconych rybom AdamaN, rozwinęła się niechcący dyskusja nt dopuszczalnej wielkości zdjęć. Temat mnie osobiście interesuje bardzo - chociażby dlatego, że w pogoni za jakością zdjęcia często przekraczam dopuszczalne na forum wymiary (500x700). Głównym zarzutem pod adresem nadwymiarowych zdjęć jest to, że mają rozwalać ramki forum. Problemu sam bym nie zauważył, bo na codzień pracuję na monitorze w rozdzielczości 1600x1200 - ale skarżą się na to użytkownicy pracujący w niższych rozdzielczościach.

Ponieważ niechętnie rezygnuję z rozdzielczości - gdyż to ona daje największe możliwości, gdy mowa o jakości zdjęcia - oraz jestem jednym z tych użytkowników, którzy wieszają zdjęcia na zewnętrznych serwerach - uprzejmie pytam:

Czy - w trosce o spójność graficzną postów na forum (nie rozjeżdżanie się ramek) - istnieje mechanizm, który np. pozwoliłby na umieszczenie na forum miniaturki, która po kliknięciu otwierałaby nowe okienko z właściwą (zamierzoną przez autora) rozdzielczością zdjęcia? Wówczas (najskromniej) można by zbliżyć się z rozdzielczościami fotek do 1024x768 (chyba najniższa aktualnie na rynku rozdzielczość monitorów).. A to sporo więcej niż 500x700.

Rafał

Awatar użytkownika
robisto
senior
senior
Posty: 168
Rejestracja: 16 mar 2006, 00:48
Imie i Nazwisko: Robert Stoczyński
Lokalizacja: Kraków

Post autor: robisto » 25 lip 2007, 17:28

Nawet wypoziomowanie na 700x500 trochę by poprawiło jakość w większości poziomych zdjęć.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: zdjęcia

Post autor: birdas » 25 lip 2007, 18:21

Rafal_W pisze: Problemu sam bym nie zauważył, bo na codzień pracuję na monitorze w rozdzielczości 1600x1200 - ale skarżą się na to użytkownicy pracujący w niższych rozdzielczościach.
Nigdy się wszystkich nie uszczęśliwi. Z jednej strony są użytkownicy co mają monitory 15'' i rozdzielczość 800x600, z drugiej użytkownicy z monitorami 22'' i rozdzielczością chociażby 1600x1200 (jak u Ciebie). Zdjęcie 500x700 dla tych pierwszych będzie ok (lub prawie ok.), a dla takich jak Ty jest to w zasadzie miniaturka. Czym idziemy wyżej z rodzielczością zdjęcia tym będzie więcej niezadowolonych.
Dla mnie 640x480 wydało się ok bo nie trzeba używać suwaków do przewijania lewo-prawo aby objerzeć całe zdjęcie. Jak oglądam zdjęcia to pasek użytkowników zalogowanych jakoś mnie nie interesował więc przyjąłem sobie taki format dla moich fotek. Zawsze to zdjęcie większe, a chyba nie generuje jakiś większych problemów. Pisany tekst również się mieści bez problemów bez użycia suwaków.
Czy - w trosce o spójność graficzną postów na forum (nie rozjeżdżanie się ramek) - istnieje mechanizm, który np. pozwoliłby na umieszczenie na forum miniaturki, która po kliknięciu otwierałaby nowe okienko z właściwą (zamierzoną przez autora) rozdzielczością zdjęcia? Wówczas (najskromniej) można by zbliżyć się z rozdzielczościami fotek do 1024x768 (chyba najniższa aktualnie na rynku rozdzielczość monitorów).. A to sporo więcej niż 500x700.
To byłoby dobre. Można też tak:
http://www.spychala.zsem.pl/test.jpg
ale to jest mało wygodne rozwiązanie dla osób oglądających.

Maximuss
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 09 kwie 2007, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Maximuss » 25 lip 2007, 21:34

Jeżeli forum posiada tą opcję w panelu administracyjnym to wystarczy ją włączyć i po kłopocie.
Wtedy posty wyglądają tak jak TUTAJ i chyba to jest to o co Rafałowi chodzi.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zdjęcia

Post autor: kubamajer » 26 lip 2007, 00:57

Rafal_W pisze:Czy - w trosce o spójność graficzną postów na forum (nie rozjeżdżanie się ramek) - istnieje mechanizm, który np. pozwoliłby na umieszczenie na forum miniaturki, która po kliknięciu otwierałaby nowe okienko z właściwą (zamierzoną przez autora) rozdzielczością zdjęcia?
No, to byłoby najbardziej cywilizowane rozwiązanie ;). Przyłączam się do pytania.
Rafal_W pisze:Wówczas (najskromniej) można by zbliżyć się z rozdzielczościami fotek do 1024x768 (chyba najniższa aktualnie na rynku rozdzielczość monitorów)..
Ech Rafał, ty idealisto ;), przecież ..nie każdy kupił dzisiaj swój monitor :mrgreen:.
Co za czasy - 1600x1200 powiadasz..? :roll:

pozdr

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 26 lip 2007, 07:29

na codzień pracuję na monitorze w rozdzielczości 1600x1200
Teraz wiem czemu moje pozmniejszane fotki krytykował :wink:
Pomysł Rafała bardzo fajny, popieram w całej rozciągłości.
Jak do problemu zdjęć uda się rozwiązać problem z ustawiczną potrzebą logowania i podawania hasła, będzie bajka forum.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 26 lip 2007, 08:52

Mając 17" a potem po awarii tymczasowo 15" wolałem poprzesuwać suwaki niż udawać że widzę szczegóły na mikroskopijnych zdjęciach. Prywatnie nie przeszkadzałyby mi rozchodzące się ramki forum, jeżeli byłaby to cena za dobrej jakości zdjęcia. Z drugiej strony warto zrobić tak żeby wilk był syty i owce całe- linki pod małymi zdjęciami , lub miniatury.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zdjęcia

Post autor: Rafal_W » 26 lip 2007, 19:04

kubamajer pisze:Ech Rafał, ty idealisto ;), przecież ..nie każdy kupił dzisiaj swój monitor :mrgreen:.
Co za czasy - 1600x1200 powiadasz..? :roll:
I tak od jakiś 4 lat ;) No ale to wymóg tego, z czego żyłem, więc zdążyłem się przyzwyczaić do "kosmicznych" rozdzielczości..

Czy mógłby zabrać głos ktoś władny w możliwościach silnika forum? Lub przynajmniej znający jego możliwości? Bo wprawdzie mogę wstawiać małe zdjęcia i linki pod nimi do dużych, ale jestem leniwy z natury..

Rafał

Odpowiedz

Wróć do „Tylko ryby głosu nie mają”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości