HCl?

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
Woytek
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:35
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

HCl?

Post autor: Woytek » 28 maja 2007, 15:54

Kupilem dzisiaj HCl o takim symbolu 1l=29%kg.czy mam go rozcięczyć? jezeli tak to ile dolewc wody w jakiej proporcji?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 28 maja 2007, 19:43

Zdecydowanie tak. Moim zdaniem powinieneś go rozcieńczyć 3:1 lub 4:1 dolewając odpowiedni 1 część kwasu na 3 lub 4 części wody RO lub destylowanej/demineralizowanej. Pamiętaj, żeby tą czynność robić na wolnym powietrzu od zawietrznej i najlepiej w gumowych rękawiczkach. Broń Borze nie używać metalowych lejków, i pod groźbą ciężkich poparzeń NIE WOLNO ZASYSAĆ PRZEZ RURKĘ!!!!!! Nie przeprowadzaj też tej czynności na balkonie na płytkach z terrakoty czy gresu. Jeżeli kwas kapnie Ci na takie podłoże zniszczysz je i ewentualnie narazisz się piękniejszej połowie :-) Pamiętak też o tym aby butelkę z rozcieńczonym kwasem oznaczyć odpowiednio, tak aby nawet dzieci nie miały problemów ze zrozumieniem że nie wolno tego dotykać.

Awatar użytkownika
robisto
senior
senior
Posty: 168
Rejestracja: 16 mar 2006, 00:48
Imie i Nazwisko: Robert Stoczyński
Lokalizacja: Kraków

Post autor: robisto » 28 maja 2007, 20:48

Porada Hypno jak najbardziej rzeczowa ale czy nie jest to kwas techniczny?
Dobrze byłoby się upewnić, że to kwas do analiz labolatoryjnych tzw.: cz.d.a.

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 28 maja 2007, 22:53

Jaki HCl najlepiej kupić? i czy można go rozcieńczać z kranówką?

Awatar użytkownika
robisto
senior
senior
Posty: 168
Rejestracja: 16 mar 2006, 00:48
Imie i Nazwisko: Robert Stoczyński
Lokalizacja: Kraków

Post autor: robisto » 28 maja 2007, 23:03

Kup "czysty do analiz" czyli cz.d.a.
Jeżeli obawiasz się używać go bez rozcieńczenia, użyj wody destylowanej !
I na koniec znane powiedzonko : PAMIĘTAJ CHEMIKU MŁODY, WLEWAJ ZAWSZE KWAS DO WODY !!!

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 28 maja 2007, 23:08

Czemu nie może być kranówka?

Awatar użytkownika
robisto
senior
senior
Posty: 168
Rejestracja: 16 mar 2006, 00:48
Imie i Nazwisko: Robert Stoczyński
Lokalizacja: Kraków

Post autor: robisto » 28 maja 2007, 23:18

Sądzę ,że może chodzić o powstanie związków chemicznych z HCL i pierwiastków zawartych w kranówie.
Ale tak między Bogiem a prawdą nie bardzo widzę taką konieczność.
Ja stężony HCL leję bezpośrednio do wody do podmian ( 11 ml HCL 38 % na 100 l ) i po 48 godz. i podgrzaniu woda ta trafia do akwarium.
Proste, wygodne i działa.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 29 maja 2007, 08:36

Czemu nie może być kranówka?
Jak nie masz RO, to czemu nie podjedziesz na stację benzynową lub do supermarketu i nie kupisz sobie wody destylowanej za całe 2zł by kwas rozcieńczyć jak należy, tylko upierasz się przy kranówce ?

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 29 maja 2007, 08:42

padamecz pisze:Czemu nie może być kranówka?
Nie jestem chemikiem, ..IMHO stężony kwas może reagować ze związkami mineralnymi i solami zawartymi standardowo w kranówce, tworząc związki niekoniecznie przyswajalne dla ryb.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 29 maja 2007, 08:54

Jak nie masz RO, to czemu nie podjedziesz na stację benzynową lub do supermarketu i nie kupisz sobie wody destylowanej za całe 2zł by kwas rozcieńczyć jak należy, tylko upierasz się przy kranówce ?
Nic dodać, nic ująć.

Czasem bawią mnie problemy ludzi, którzy podjęli się hodowli dość trudnych ryb, a problemem jest zdobyć dwa litry wody destylowanej, która dostępna jest na każdej stacji, w supermarketach i wielu innych sklepach i kombinują jak to obejść.
Dam Ci kolego radę. Jak Ci się nie chce, nikt Cię nie zmusza do posiadania akwarium. Pomyśl ile to obowiązków spadnie Ci z głowy. Przemyśl to.............

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 29 maja 2007, 09:11

Mirek pisze:....IMHO stężony kwas może reagować ze związkami mineralnymi i solami zawartymi standardowo w kranówce, tworząc związki niekoniecznie przyswajalne dla ryb.
Dodałbym też, że , w zależności od składu i ilości "przymieszek" kranówy, zwłaszcza "twardej", mogą się zacząc' dziac' dziwne rzeczy ze stabilizacją pH (tj. jego periodycznym obniżaniem się , a następnie podwyższaniem, i tak "w kółko", nawet kilkakrotnie). Można o tym poczytac' na Forum w wielu postach dot. obniżania pH.

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 29 maja 2007, 10:32

Jeki pisze:
Jak nie masz RO, to czemu nie podjedziesz na stację benzynową lub do supermarketu i nie kupisz sobie wody destylowanej za całe 2zł by kwas rozcieńczyć jak należy, tylko upierasz się przy kranówce ?
Nic dodać, nic ująć.

Czasem bawią mnie problemy ludzi, którzy podjęli się hodowli dość trudnych ryb, a problemem jest zdobyć dwa litry wody destylowanej, która dostępna jest na każdej stacji, w supermarketach i wielu innych sklepach i kombinują jak to obejść.
Dam Ci kolego radę. Jak Ci się nie chce, nikt Cię nie zmusza do posiadania akwarium. Pomyśl ile to obowiązków spadnie Ci z głowy. Przemyśl to.............
Ej spokojnie, nie jest to dla mnie problemem. Swego czasu raz w miesiącu kupowałem 60l destylowanej, aby rybkom było dobrze.
Pytałem, ponieważ wszyscy mówią rozcieńczać a nie napisali że do rozcieńczenia wystarczy 2 litry.

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 29 maja 2007, 11:00

padamecz pisze:... Pytałem, ponieważ wszyscy mówią rozcieńczać a nie napisali że do rozcieńczenia wystarczy 2 litry.
Pytasz, bo niedokładnie czytasz porady innych , np :
Hypno pisze: .... Moim zdaniem powinieneś go rozcieńczyć 3:1 lub 4:1 dolewając odpowiedni 1 część kwasu na 3 lub 4 części wody RO lub destylowanej/demineralizowanej. ..
robisto pisze: ....( 11 ml HCL 38 % na 100 l )..
(wody w akwarium)

Tak więc nie trudno obliczyc' ile potrzeba kwasu i wody destylowanej, aby przygotowac' roztwór do obniżania pH w Twoim zbiorniku (chodzi mi o rząd wielkości).

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 29 maja 2007, 11:17

Może jestem słabym chemikiem ale z matmą sobie radzę. Skoro 1 część kwasu na 3 lub 4 części wody, to w przypadku robisto należałoby do tych 100l wody dolać od 25 do 33l kwasu a nie 11ml ( 0,011 l ). Jak się mylę to nie wiem jak ja skończyłem studia? Poza tym robisto leje kwas bezpośrednio do wody do podmian a nie rozcieńcza.

Wynika z tego że są różne szkoły.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 29 maja 2007, 11:47

Sory Paweł ale wygląda, że z matmą sobie nie radzisz ;-) Jeżeli było 11ml stężonego kwasu na 100l wody a po rozcieńczeniu 3-4 krotnym wychodzi Ci 25-33 litrów to coś mi tu o 3 zera za dużo :-)

Rozcieńczanie nie jest konieczne, po prostu rozcieńczony kwas po pierwsze lepiej dawkować i pomyłka o 0,5ml na stężonym to już katastrofa może być a na rozcieńczonym jeszcze nie, a po 2 rozcieńczony jest bezpieczniejszy i chociażby nie dymi tak mocno. A nikomu nie radzę zaciągnąć się takim dymkiem w zamkniętym pomieszczeniu.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2007, 11:49 przez Hypno, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości