Wyłacznik czasowy

Moderator: Sylwek

krzysztof19615
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2006, 10:11
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Wyłacznik czasowy

Post autor: krzysztof19615 » 25 mar 2007, 17:38

Witam 8) . Oświetlenie 2*70 wat HQI . siadają mi wyłaczniki czasowe. Srednio co 1,5 miesiąca muszę kupować nowy lub wymieniać na gwarancji :( Jakie stosować wyłaczniki do takiego oświetlenia :( co jest przyczyną nie wytrzymują takiego obciązenia
Dane wyłącznika
napiecie 230v/50khz
obciązenie rezystancyjne 3,5kw
indukcyjne 1,8 kw

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 25 mar 2007, 18:26

Wydaje mi się, że "kleją" Ci się styki, sądzę, że po pewnym czasie HQI świecą Ci ciągle? Można rozwiązać ten problem poprzez zastosowanie triaka lub innego innego przekaźnika w samym wyłączniku, ale wymaga to wiedzy z dziedziny elektryki i elektroniki. Poszukaj w okolicy elektronika, który zaradzi problemowi.

Pytasz czym jest to spowodowane. Lampa HQI ma układ zapłonowy (nie wiem jak dokładnie jest zbudowany ten układ), który prawdopodobnie ma pewną pojemność. Pojemność ta podczas rozłączania/załączania "ciągnie łuk" po stykach i one siadają. To może być jedna przyczyna. Podajesz także moce które powinien wyłącznik wytrzymać, ale zastanawiam się czy nie są to wartości chwilowe. Z pracą ciągłą może to zupełnie inaczej wyglądać.

Na myśl przychodzi mi przeróbka w ten sposób, że zamiast cewki przekaźnika podłączyłbym optotriak i jako końcówkę wykonującą samo załączanie triak.

Jest tu na forum jeden elektronik loccutus oraz jeden elektryk z długim stażem niki28 oni pewnie dużo lepiej rozświetlą Twój problem i mu zaradzą.

Ja tylko napisałem wstępnie i są to tylko przypuszczenia. Jestem także elektrykiem i elektronikiem "od wielkiego dzwonu", ale z problemem nie spotkałem się w praktyce i go osobiście nie rozwiązałem. Więc co tu napisałem to może trochę mijać się z prawdą ;).

neo203
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 12 wrz 2006, 23:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neo203 » 25 mar 2007, 20:03

Poprostu kupujesz tandetne chińskie sterowniki. Hqi wcale na starcie nie pobiera dużego prądu. Jeżeli ci sie chce to mozesz zamiast przekaźnikow dać to sterowanie triakiem, ale jeżeli to jest ten mechaniczny sterownik za 20zl to wątpie w sens. Na szybko nakreślillem taki prosty zamiennik przekaźnika.

Obrazek

krzysztof19615
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2006, 10:11
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: krzysztof19615 » 25 mar 2007, 22:01

Witam. Faktem jest ze kupuję sterowniki ok. 20zł. moze są to i chińskie : :( nie wiem :( :? więc jakie mam kupić jesli w sklepie takie oferują :( chodzi mi o taki wyłacznik z którym nie będę miał problemu i myslał 8) czy się za pali ,czy zgaśnie. Jak dotąd stosowałem na swietlówkach te same wyłączniki i było OK. MOZE JAKIŚ SCHEMAT TAKIEGO WYŁACZNIKA ELEKTRONICZNEGO, lub coś co mi rozwiąze ten problem :?

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 25 mar 2007, 22:04

Wszystko pięknie ale czym wysterujesz tego optotriaka?, ponadto na schemacie brakuje snubbera - BT136 może sie skurczybyk w takiej konfiguracji przy współpracy z HQI nie wyłączać. Dlatego, między innymi w skalarze przy używaniu mocnych lamp HQI zalecam stosowane stycznika

Proponuje rozwiązanie prostsze - kup nowy zegar(programator) i dokup dowolny stycznik lub przekaźnik z podstawką. Zegar będzie sterował cewką przekaźnika a ten z kolei będzie załączał lampy HQI

Koszt PORZĄDNEGO przekaźnika z podstawką to jakieś 30zł i nie ma bata - musi wytrzymać HQI nawet 500W

Obrazek

Obrazek

do kupienia w KAŻDEJ hurtowni elektrycznej - elektroinstalatorskiej.

krzysztof19615
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2006, 10:11
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: krzysztof19615 » 25 mar 2007, 22:19

8) Takie rozwiązanie jak to drugie z przekażnikiem ,zaproponował mi kumpel :lol: takze pewnie i tak zrobię . koszt niewielki a skuteczny 8) Pomijając ugoszczenie mego kolegi :lol: :lol:

neo203
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 12 wrz 2006, 23:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neo203 » 26 mar 2007, 08:01

loccutus pisze:Wszystko pięknie ale czym wysterujesz tego optotriaka?, ponadto na schemacie brakuje snubbera - BT136 może sie skurczybyk w takiej konfiguracji przy współpracy z HQI nie wyłączać.
Wysterowanie ototriaka pradem ktory idzie na cewke przekaźnika, o ile taki jest w tym strowniku za 20zł, układzik jest przetestowany bo działa u mnie z hqi.Chodź faktycznie dużo osób stosuje jeszcze diodę szeregowo w bramce i rezystor do masy, i kondensator z rezystorem na wyjsciu. Nie mniej jednak jestem i tak za kupnem droższego sterownika takiego za 50zł elektronicznego i napewno będzie działać i nic nie bedzie trzeba przerabiać.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 26 mar 2007, 10:37

O ile w "zegarze" mechanicznym jest przekaźnik a nie układ styków zwieranych tarczą obrotową, to cewka tego przekaźnika zasilana jest choćby ze względów ekonomicznych napięciem przemiennym 230V. NIE DA SIĘ takim napięciem zasilać bezpośrednio diody wewnątrz struktury optotriaka bo scalek odleci w kosmos. Te 230V trzeba przed podaniem na optotriak obniżyć do wartości akceptowalnej przez scalaczek, mało tego - trzeba je wyprostować i wygładzić na tyle żeby nie było tętnień, które w rezultacie spowodują że lampa HQI teoretycznie zamieni się w stroboskop, a jeśli w optotriaku nie ma układu detekcji zera, to w "sprzyjających" warunkach efekty światło + dźwięk gwarantowane ;)

Snubber tak jak piszesz powinno dać się obowiązkowo przy sterowaniu obciążeniem indukcyjnym, pozostała konstrukcja jest niewymagana jeśli zasila się diodę optotriaka wyprostowanym i nietętniącym napięciem.

Twoja rozwiązanie jest prawidłowe - nie mówię że nie, ale wymaga użycia jeszcze jednej rzeczy - zasilacza. W takim układzie całość wygląda następująco:

Tani chiński zegar do którego wpinamy stabilizowany zasilacz wtyczkowy np 12V, zasilacz ten z kolei zasila optotriaka - jak na schemacie jaki zamieściłeś, optotriak załącza Triak, a ten z kolei steruje lampą HQI. Działać musi, jednakże sam widzisz że daleko bardziej to skomplikowane niż założenie między zegar a lampe - przekaźnika z cewką na 230V.

Oczywiście najprościej jest wymienić "zegar" na jakiś konkretny model.

neo203
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 12 wrz 2006, 23:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neo203 » 26 mar 2007, 10:58

Faktycznie jezeli tam jest cewka zasilana 230V to nie da sie w prosty sposób optotriaka podlaczyc, z przezwyczajenia zalożylem ze jak przekażnik to na 12V w dodatku prąd stały.Chodz jak bym miał ten zegar w ręce to dałyby sie bezpośrednio triaka wysterowac. Zdecydowanie najlepszą metoda będą styczniki tak jak pisałes na początku, najważniejse ze każdy sobie poradzi z prostym podlączeniem.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości