Oswietlenie do 540l (HQI czy T5?)

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 13 paź 2006, 19:55

niki 28 pisze:Tak czy inaczej uważam że przy doborze oświetlenia w naszych akwariach nalezy zachować się bardziej jak praktyk niż teoretyk.Wiem to z doświadczenia :(
niki 28
niki 28: Święta racja, nim w moim akwa uzyskałem pożądany efekt oświetlenie przerabiałem cztery razy. Przy okazji zapytam jaką barwę światła dają tzw. MIX'y? (żarowo-rtęciowe). Nie interesowałem się tym a przy okazji dyskusji chętnie się dowiem.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 13 paź 2006, 20:22

Przy okazji zapytam jaką barwę światła dają tzw. MIX'y? (żarowo-rtęciowe).
Popularne "Miksy "daja światło żółto-niebieskie.Wyróżniamy żarówki o mocy 160W-250 i 400W
Do żarówki rtęciowej stosujesz statecznik zapłonowy.Natomiast , żarówkę żarowo -rteciową podłączasz bezpośrednio do sieci 230V
Co do lamp sodowych to oprócz statecznika musisz zastosować TUZ -tyrystorowy układ zapłonowy.Schemat połączeń nie jest zbyt skomplikowany.Biorąc pod uwagę moc w|w ośw ,a co za tym idzie względy finansowe w opłacie za energię, skłaniam się jednak do ośw świetlówkowego .Przypominam że 20% energi w tym wypadku to ciepło a 80% to światło , jeżeli jeszcze bedziemy dysponować odpowiednim odblaskiem to moc świetlówki wykorzystamy do maksimum.A o to przecież :D chodzi
niki 28

leinad1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 05 paź 2006, 17:05
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: leinad1 » 13 paź 2006, 22:15

Dzięki Niki za zupełnie inne spojrzenie na temat, myślę, że długo musiałbym używać opcji SZUKAJ zanim znalazłbym wypowiedź w podobnym tonie, o ile w ogóle bym znalazł. Prawda jest taka, że racja zapewne leży gdzieś pośrodku i dopiero w praktyce przekonam się jak byłoby dobrze zrobić oświetlenie. Do T5 przekonuje mnie mniej skomplikowany montaż i mimo wszystko niższe jego koszty, natomiast w HQI podoba mi się rewelacyjna "barwa" światła, taka naturalna. Niestety widziałem to tylko na fotkach i to w dodatku niewielu. Myślę że decydujące będzie tu obejrzenie kilku zbiorników na żywo i jakieś ich porównanie.

leinad1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 05 paź 2006, 17:05
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: leinad1 » 14 paź 2006, 14:32

Bawiłem się kalkulatorem z holenderskie.pl i doszedłem do wniosku, że niewiele jest wart, szczególnie jeśli idzie o świetlówki. Podaje tylko odpowiednią moc świetlówek dla konkretnych roślin i zbiornika, ale praktycznie pomija temat samych świetlówek. Każdy wie, że rura rurze nierówna a tam zupełne milczenie na ten temat. A tak na marginesie to może macie jakieś fajne linki do ciekawych zbiorników z roślinami i HQI a najlepiej filmiki?

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 paź 2006, 18:28

Bawiłem się kalkulatorem z holenderskie.pl i doszedłem do wniosku, że niewiele jest wart, szczególnie jeśli idzie o świetlówki. Podaje tylko odpowiednią moc świetlówek dla konkretnych roślin i zbiornika, ale praktycznie pomija temat samych świetlówek
Skoro uważasz że świetlówka świetlówce nie równa , więc pozwole sobię na mam nadzieję obiektywny opis przydatnośći poszczególnych ich typów Tak więc zacznijmy od zasady działania {czyt świecenia}świetlówek

Rura świetlówki wypełniona jest argonem i zawiera pary rtęci stanowiące żródło promieniowania nadfioletowego .Obecność argonu ułatwia zaświecenie lampy{ spełnia on rolę gazu pomocniczego, gdyż zbyt małe ciśnienie pary uniemożliwia zapoczątkowanie w niej wyładowania }

Do ośwtlenia dekoracyjnego stosuje się świetlówki o różnej barwie{zielony ,niebieski ,różowy, morelowy itp}w zależnośći od
składu chemicznego luminoforów.[/b]Przypominam że luminofor to jedna z substancji chemicznych znajdująca się w wewnątrz świetlówki.

Do ośw ogólnego stosuje się świetlówki wytwarzające światło

-dzienne
-białe
-ciepłobiałe

Świetlówki posiadaja następujące zalety

- mają niską tem roboczą ok 50st C
-dużą wydajność świetlną-34-42 lm\W
-mniejszą wrażliwość na wahania napięcia {obniżenie ok 5 % powoduje zmniejszenie strumienia świetlnegoo 4-8%, natomiast w żarówkach ok19%

Chciałbym przypomnieć że świetlówki standardowe tj. z oprawami T8- 18W-20W-38W-40Wbez względu na barwę światła są tańsze od świetlówek mniejszych z oprawami T5. Cena oscyluje w granicach 4- 5 złotych za np św 40-sto watową .Świetlówki na oprawy T5 są już droższe.Następną sprawą o której chciałem powiedzieć, to zasadność wysokich cen świetlówek "akwarystycznych"{ czyt zwykłych tylko o innej barwie światła.}
Jeżeli zasada działania - świecenia każdej świetlówki jest taka sama,a w celu uzyskania innej barwy światła zmienia się tylko skład chemiczny luminoforów, to nasuwa się pytanie.Dlaczego świetlówka np 40-sto W zwykła jest niejednokrotnie nawet i 10 razy tańsza od świetlówki "akwarystycznej ".Może to "markowa firma robi swoje", albo ........
:? :? :?

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 paź 2006, 19:04

Żeby nie popadać w skrajnośći {bardzo tego nie lubię} w swoim akwa-400 l- 160cm dł zastosowałem świetlówki 2x40W . Jedną umieśćiłem z przodu baniaka , natomiast drugą z tyłu .Oczywiśćie na pokrywie akwa umieśćiłem odblaski w celu optymalnego wykorzystania mocy roboczej świetlówek .Pamiętajmy też że im żródło światła im bliżej tafli wody , tym lepiej ,w myśl zasady.

Natężenie ośw jest w stosunku odwrotnym do odległośći żródła światła od ośw powierzchni. Tak więc, dwukrotne np oddalenie żródła światła powoduje czterokrotne
zmiejszenie natężenia oświetlenia{jasnośći ośw powierzchni}

Biorąc pod uwagę logiczne fakty odnośnie oświetlenia nasuwa się pytanie. Czy warto bazować na teoretycznych wyliczeniach ?
niki 28

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość