Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 21 lut 2009, 11:21

Mam pytanie do kolegi spidera, jakie według Ciebie temperatury osiągnie 3 watowa świetlówka. Po drugie jakie kolega ma zdanie na temat "efektywności świetlnej" (jak nazwał to Turysta) LEDów i świetlówek, według Turysty LEDy biją świetlówki 4-5 razy.

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 25 lut 2009, 12:15

Ten wykres mówi o temperaturze i czasie życia ledów... i nie wiem skąd Ci te 30st C wyszło... bo tu trochę inne wartości...
Obrazek

Co do Solarisa.. Piękna sprawa. Ale jeden klaser to 30 diod 3W... u nas koszt około 25pln za sztukę. Do tego radiatory i optyka. Z radiatorem można sobie poradzić znacznie taniej majstrując trochę przy tym (cena sklepowa to 27pln za sztukę). Plus zasilacz itd.

licząc: 30 x(25+5+radiator 5pln) = 1050pln... bez obudowy i zasilacza. Taki klaster ma 14 cali i do akwarium powiedzmy 200cm potrzebujemy ich... 5sztuk? Więc zaczyna się robić baaaardzo ciekawie....

Szperając po obcych forach trafiłem na wzmianki o szkodliwości "lewych" diód. Że mogą emitować promieniowanie szkodliwe dla oczu (te niewidzialne) i że Luxeon pod tym względem jest wzorcowy... Większość diód po pare funtów to własnie chińskie podróbki...

Ciekawe czy to marketing czy tak jest faktycznie.

Dla mnie dużym plusem diód jest możliwość programowania ich pracy. Można uzyskać fazy księżycowe i takie tam... Po prostu trzeba poczekać, aż się technologia fajnie rozwinie i lampy typu SOLARis beda w normalnych cenach...

To tak jak z kompami... kiedyś 1MB ramu kosztował milion złotych (100pln na nasze hehe). Teraz za 270pln kupiłem 4GB.... Trochę czasu i LEDy bedą w standardzie ;]

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 25 lut 2009, 12:33

Mysio są diody i diody.
Dobre diody mają podaną specyfikację i czas życia.
I to się ma mniej więcej tak im niższa temperatura pracy tym dłuższy czas życia w zależności od diody.

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 01 mar 2009, 11:51

wojam pisze:Mam pytanie do kolegi spidera, jakie według Ciebie temperatury osiągnie 3 watowa świetlówka. Po drugie jakie kolega ma zdanie na temat "efektywności świetlnej" (jak nazwał to Turysta) LEDów i świetlówek, według Turysty LEDy biją świetlówki 4-5 razy.
Świetlówki według producentów osiągają temp. 25st dla T8 i 30st dla T5, choć z praktyki wiemy, że grzeją się trochę mocniej. Zwróć jednak uwagę na powierzchnie emisji ciepła dla 3W diody i 3W świetlówki, która jest kilkanaście razy większa.
Nie wiem jaką "efektywność świetlną" masz na myśli. Jeżeli chodzi o jasność mierzoną w lumenach, to świetlówka ma wyzsze parametry, jednak ze względu na kąt świecenia 360st, natężenie światła mierzone w luxach spada bardzo szybko wraz z oddalaniem się od źródła. Zjawisko to tłumaczył Hypno, na przykładzie sfery, lux jest jednostką wyrażoną jako lumen/m2, więc kąt świecenia ma na nią bardzo duży wpływ, gdyż duży kąt rozprasza światło na dużą powierzchnię, im dalej od źródła tym szybszy spadek natężenia przy większym kącie świecenia. Inną sprawą jest ośrodek, jakim jest woda, która w naszym przypadku jest ośrodkiem o jaki nam chodzi i musimy wziąć pod uwagę przenikliwość światła w wodzie. Tutaj generalnie kluczową rolę odgrywa widmo światła, gdyż jak pisał już wcześniej Hypno, przenikliwość przez różne widma słupa wody jest różna dla różnych widm. Najbardziej przenikliwe jest widmo niebieskie ze względu na największą częstotliwość fali a przez to największą energię jaką to widmo niesie. Najsłabszą przenikliwość ma z kolei widmo czerwone. Diody o świetle zimnym 5500K, najwięcej światła wytwarzają właśnie w widmie niebieskim, które jest najbardziej przenikliwe przez co nie ma wielkich strat w nateżeniu światła wraz z rosnąca głebokością.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy diody są 4-5 razy lepsze od świetlówek, bo zależy to głównie od widma, kąta świecenia i głębokości zbiornika. Dla jednej konfiguracji mogą być 2 razy lepsze, dla innej 10 razy lepsze, a dla jeszcze innej efektywność będzie porównywalna (dla bardzo płytkich zbiorników). Aby przekonać się o efektywności dla danej konfiguracji, najlepiej zmierzyc natężenie światła np. luxometrem lub PARometrem, jeżeli chodzi nam o rośliny, dla danej konfiguracji.
Misyo pisze:Ten wykres mówi o temperaturze i czasie życia ledów... i nie wiem skąd Ci te 30st C wyszło... bo tu trochę inne wartości...
Ja nie jestem elektronikiem i nie znam się na półprzewodnikach, a informację o tych temperaturach mam od kolegi elektronika z brytyjskiego forum. Wykres temperatur, które przedstawiłeś, odnosi się do samego emitera światła, a nie całej diody jako elementu i z tąd pewnie te różnice. Jednak z broszury producenta traktujacej o wymaganiach termicznych, możemy się dowiedzieć np:
While we recommend using an additional heat sink, these products
can be operated at 25°C without one.
albo
A LUXEON Flood should be mounted to a heat sink before
being illuminated for more than a few seconds. A flat
aluminum plate with an area of about 36 in2 (6" x 6" x
0.0625" thick) is adequate when operating at 25°C.
Cała broszura dostępna tutaj: http://www.philipslumileds.com/pdfs/AB05.pdf

Gość

Post autor: Gość » 06 mar 2009, 12:42

Natknąłem się na kilka dosyć interesujących wypowiedzi osób użytkujących już LEDy i zachęcam do ich przeczytania: http://ciekawnik.pl/content/view/385/
Muszę przyznać, że te informacje trochę osłabiły mój zapał do wymiany tradycyjnego oświetlenia. A miało być tak pięknie...

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 06 mar 2009, 13:28

Zauważ jednak, że większość opinii dotyczy żarówek diodowych w oprawkach GU10, do produkcji których używa się ze względu na ograniczenie kosztów, zwykłych LED-ów, używanych w elektronice, a nie typowych diod oświetleniowych.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 22 mar 2009, 18:46

U mnie szybkie zmiany. Wczoraj rozleciała się pokrywa więc musiałem założyć nową z oświetleniem t 8 2x 30 wat.
Za długo na tym nie pojadę.W przyszłym tygodniu zakładam oświetlenie LED jeszcze nie wiem na jakich diodach czy to będą
cree 3 wat czy edison 3 wat.Wybrałem dwie barwy świetlne 6500 i 10000 k.
O ile 10 tys k można dość łatwo dostać i to z ra 93 tyle jest problem ze 6500. Zasugerowano mi aby wziął 6000 k które mają +/- 500 k
jak się uda to też z ra 93.
Wstępny koszt to około 500 zl przy 24 ledach jak na 200 l powinno być zupełnie wystarczająco.
Problemem będzie zasilanie ale coś się wykombinuje . Oby tylko nie polegnąć na polu walki..........

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 22 mar 2009, 22:14

Czekam na efekty !
Ja jestem na etapie klejenia swojego 1200l.
Na oświetlenie jeszcze muszę troszkę nazbierać bo i litrów do oświetlenia więcej ;)

compi
senior
senior
Posty: 100
Rejestracja: 15 lut 2005, 18:23
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontaktowanie:

Post autor: compi » 23 mar 2009, 08:13

Temp. 30 stopni dotyczy temp. otoczenia a te stopnie na wykresie dotyczą samego chipa. Gdyby powyżej 30 st. miała się spalić to w afryce, australii ameryce wogóle by ich nie było. Coś ten kolega z forum pomieszał.

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 23 mar 2009, 10:04

compi pisze:Temp. 30 stopni dotyczy temp. otoczenia a te stopnie na wykresie dotyczą samego chipa. Gdyby powyżej 30 st. miała się spalić to w afryce, australii ameryce wogóle by ich nie było. Coś ten kolega z forum pomieszał.
Mniej więcej właśnie to miałem na myśli, tylko się chyba nie za jasno wyraziłem.

Moja lampa działa od 2 tygodni, jak będe miał chwilę, to wrzucę zdjęcia i krótki opis.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 29 mar 2009, 10:29

Panowie jak prace ???
Pochwalcie się już czymś !

Pozdrawiam Marek

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 29 mar 2009, 11:21

Ja w przyszłym tygodniu zakładam .Trochę cierpliwości.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 29 mar 2009, 13:32

Pierwsze dwie belki próbnie odpalone.
Teraz pora na poprawki i wykończenie

Obrazek

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 29 mar 2009, 15:15

Cierpliwości, łatwo powiedzieć !!
18 Kwietnia staje w moim saloniku około 1500l H2O i myślę czym je oświetlić.
Morze ktoś jeszcze coś pokaże??
Jeśli możecie to zróbcie parę fotek bardziej obrazujacych i opiszcie jakich diod użyliście, koszta, jakie jest wasze odczucie po zapaleniu???

Zapowiada się nieźle ;)

Pozdrawiam Marek

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 29 mar 2009, 16:00

To Ci coś napisze
diody led 3 wat 24 sztuki x 16,30 barwa 6000 k kąt świecenia 145
zasilanie 400 zł ze funkcją ściemniania i rozjaśniania na zamówienie u kolegi elektronika.
płaskowniki alu 0 zł dostałem od kolegi.
Kable mam
Lutownica około 79 zł ze chwytakiem + lupa

Profil alu można użyć jako ogrzewanie akwarium ale to inna melodia.

Ale jak masz chęć i coś więcej siana to polecam
LUMO CREE 1XR-E CW1 3 wat 6500 K to przy zakupie powyżej 10 sztuk 24 zł netto/sztuka kąt świecenia 90 stopni , można kupić moduł 3 led okrągły na to soczewka i masz halogen :)Korzeń chciałeś tym oświetlić o ile pamiętam.
Ja na razie niestety nie odpalę swego leda otrzymałem złe diody więc proszę o cierpliwość :)
Może spajder się pochwali co tam zmajstrował.


ps Jeśli są chętni na zakup większej partii tych diod to możemy zebrać się i kupić hurtowo i pewnie cena ulegnie zmianie.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2009, 16:05 przez TURYSTA, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości