świetlówki drogo=dobrze?

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

świetlówki drogo=dobrze?

Post autor: eugen » 18 gru 2004, 23:00

Chcialbym w tym miejscu poruszyc tematy ktore nurtuja z pewnoscia wielu z nas a mianowicie:
-Czy drogie akwarystyczne swietlowki sa lepsze od "normalnych"?
-Co oznaczaja oznaczenia na swietlowkach ?
-co lepsze - dlugie czy intensywne oswietlenie ?
- jakie "normalne" swietlowki sa ew. dobre do Akwarium?
Zaznaczam nie jestem Specjalista oswietleniowym i wszystkie tutaj opisane rzeczy sa tlumaczeniami i objasnieniami takowych ze stron niemieckich (producenci i specjalisci).
Poniewaz jest to temat troche obszerny nie jestem tego w stanie opisac na jeden raz, dlatego bede go stale ( az bedzie gotowy ) uzupelnial.
.
eugen


Tak wiec zacznijmy od tego co oznaczaja te cyfry na Lampie np "Osram farba 950" , te "9" oznacza kompletne rowne pasmo swietlene z 1A odzwierciedleniem Farb ( uzywane miedzy innymi w Luvrze i wszystkich lepszych muzeach do oswietlania obrazow gobelin itd itp). "50" oznacza 5000Kelvinow, to z kolei oznacza jak biale jest to "biale" swiatlo, czy jest onoraczej zoltawo czerwone (mniejsze niz 5000K) czy tez niebieskawo zielone ( wiecej niz 5000K).
Przy uzyciu tych lamp mozna uzyc 2 lub 3 takich samych poniewaz pokrywaja cale spektrum.Poniewaz nie wszystkie pasma sa dla naszego oka dostrzegalne moze sie nam wydawac ze to nie "najjasniejsze swiatlo" jednak rosliny (a moze i ryby) widza i kozystaja z niego.
Jezeli ktos lubi jasniej moze zastosowac np Lampe "Osram 850" . Ta "8" oznacza tutaj wiecej bialego swiatla dostrzegalnego przez nasze oko i jest np polecana do zbiornikow glebokich (60cm) poniewaz daje "jasne" swiatlo.
Jest to swiatlo komus za jasne moze polaczyc np "940" lub "840" (4000°) lub troche "zimniej " "965" albo "865" (650°).
Genealnie rzecz biorac mozna intensywnosc tych lamp polepszyc stosujac stateczniki elektroniczne ( www.discus.org.pl/forumsm/inde...t=0;boardseen=1 ) i odblysniki.
Lampy te sa parokrotnie tansze niz "Extra Akwariowe"
Lampa "Osram z "9" na poczatku traci do czasu "wypalenia " 20% swojej mocy swietlnej , lampa z "8" tylko 10% dlatego mozna je praktycznie do "konca" uzywac (Dlugosc zycia 1,5-3lat). W lampach "Akwarystycznych" stopien zuzycia jest do 25-30% dlatego tez nalezy je czesciej zmieniac.
Obojetnie jakie sie nie wezmie trzeba jednak sie liczyc z ewentualnym spowolnieniem lub zastojem wzrostu roslin w poczatkowym okresie az do czasu przystosowania do nowego oswietlenia.
Jako godne polecenia (cena/uzywalnosc) mozna polecic w zaleznosci od glebokosci akwarium nastepujace modele
830 840 850 860 865
Osobiscie polecam 3 pasmowa "Daylight 860" o dlugiej zywotnosci i bardzo dobrej nowoczesnej jakosci.
informacje mozna znalezc na stronie www.osram.pl

Ponizsza tabelka ulatwi wam porownania
MFS miedzynarodowe oznaczenie Temperatury swiatla


MFS (Kelvin) Osram Philips Sylvania
827 2700 41 827 827
830 3000 31 830 830
840 4000 21 840 840
860 6000 11 BR 860
865 6500 BR 865 BR
930 3000 32 930 BR
940 4000 22 940 BR
950 5400 12 950 BR
965 6500 72 960 BR
BR= brak oznaczenia

Biorac pod uwage swietlowke mozemy ja nastepujaco "odszyfrrwac"
np "OSRAM" L 18 W/32-930


L Ksztaut
18 W Moc
32 To "Osram" Kolor swiatla ( tutaj "ciepla")
9 miedzynarodowe oznaczenie Temperatury swiatla
9 Odzwieciedlenie farby 1A (Ra 90-100) (8 bedzie 1B)

30 Oznaczenie miedzynarodowego koloru farby
27 = LUMILUX Interna (® OSRAM)
30 = LUMILUX Swiatlo cieple
40 = LUMILUX swiatlo biale jasne
50 = LUMILUX swiatlo dzienne
60 = LUMILUX swiatlo dzienne
65 = LUMILUX Biolux (® OSRAM)


Dla porownania nasze swiatlo dzienne
Poranne i wieczorne slonce : ok. 3000 K
Slonce w poludnie : ok. 5500 K
Zachmurzenie : ok. 1000 K
Bezslonecznie : ok. 1500 K

Nasowa sie z kolei nastepne pytanie - czy rosliny potrzebuja swiatlo "intensywne" czy "dlugie", ponizszy wykres pokazuje nam intensywnosc i czas oswietlenia w akwarium ( niebieska linia) i w naturze (czerwona linia). Jest to naturalnie (natura) optymalne oswietlenie bo np w czasie zachmurzenia czy w zarosnietym lesie intensywnosc swiatla spada gwaltownie i pozostaje tylko ew. dlugosc naswietlania
Załączniki
oswietlenie.gif
oswietlenie.gif (8.72 KiB) Przejrzano 5136 razy

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 18 gru 2004, 23:01

Dla porownania spektrum swietlne "Dennerle" (zrodlo http://www.dennerle.de )
Załączniki
Trocal.gif
Trocal.gif (48.31 KiB) Przejrzano 5127 razy

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 18 gru 2004, 23:02

i Osram
Załączniki
Osram.gif
Osram.gif (45.11 KiB) Przejrzano 5190 razy

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 18 gru 2004, 23:02

mimo iz grafiki sa nie najlepszej jakosci dla nas wazna jest tylko linia ciagla a wlasciwie to po nia (jezeli sie myle prosze sprostowac)

pare pytan i odpowiedzi:

Dlaczego sie zuzywa?
Bo wypalaja sie zarniki i luminofor.

Kiedy szybciej sie zuzywaja?
Kiedy czesciej zachodzi proces wlacz/wylacz.

Kiedy latwiej startuja?
Kiedy rura jest ciepla (latwa jonizacja).

Dlaczego mrugaja?
Bo prad w sieci jest zmienny, tak naprawde to zapalaja sie i gasna (ale nie w sensie wlacz/wylacz) 100 razy na sekunde. Elektroniczne sterowniki podnosza te wartosc do 30000 (zwiekszajac wydajnosc i zywotnosc swietlowki). Ta informacje moga wykorzystac wlasciciela akwariow holenderskich (podobno rosliny lubia swiatlo ciagle)

Dlaczego stateczniki elektroniczne sa lepsze?
Bo zapalaja swietlowke od razu (nie grzejac zarnikow - a generujac napiecie 15000V i powodujac zaplon), bo nie mrugaja (w sensie efektu postrzeganego przez ludzkie oko) Bo nie maja strat energii jak w standardowym dlawiku. Bo mozna regulowac jasnosc swiecenia lampy (poprzez zmiane napiecia na zarnikach po strcie) Bo zwiekszaja zywotnosc swietlowki
(zrodlo www.artnet.com.pl/lkozicki/faq...swietlowki.html )

innym pytaniem godnym rozpatrzenia jest , czy naprawde regola 0,5 W/1l wody jest prawdziwa?
mysle ze tutaj nalezy przedewszystkim uwzglednic powiezchnie akwarium ale przedewszystkim jego glebokosc bo tu powstaje dopiero problem - jak gleboko dociera jakie pasmo swiatla???
postaram sie ten temat nadal uzupelniac i otwiearm go na wszelkie uwagi
eugen

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 14 lut 2005, 01:12

Dużo byłoby mówić na ten temat , ale narazie chce poruszyc tylko ostatnią kwestie , tzn. mocy do Litrów, bo jest to kwestia dość złożona.
Od jakiegoś czasu zanjmuje sie sprzedażą świetlówek i muszę zwrócic Waszą uwagę na jedną sprawe , a mianowicie na Lm (lumen) , czyli jak dużo światła daje dana świetlówka i tak porównując te same pod wzgl. mocy 36W i długości 120cm świetlówki okazuje sie ,że :
....Aquarium Light - 2350 Lm
....Aquarium Nature - 2350 Lm
ale taka np. .....Aquarium Blue - tylko 650 Lm
więc , myślę ,że niezawsze Waty oddają rzeczywistą moc świecenia a tym samym zastosowania świetlówki . Nie raz więc wystarczy zastosowac np. 2 szt o odp. wyższych parametrach niż niepotrzebnie 3 o niższych, mamy wtedy więcej światła przy 72W mocy niż np. mniej przy 96W mocy ( oszczedność prądu , też tutaj nie jest bez znaczenia ).
Troche zawile to napisane , ale myślę ,ze wszyscy zrozumieją o co chodzi.
Reguła 0,5W/L czy jak inni twierdzą 3W/L nie ma nijak tutaj do zastosowania.
Pozdrawiam
Piortrek

Awatar użytkownika
fish
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:52
Imie i Nazwisko: Radek Rybak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pionki
Lokalizacja: Pionki

Post autor: fish » 09 mar 2005, 07:00

Ciekawy artykół na temat oświetlenia akwarium można znaleźć pod adresemhttp://www.akwarium.betanet.pl/artykuly/oko-we ... tlenie.php

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 22 mar 2005, 00:57

Problem w oświetleniu jest jeszcze jeden jak zmienimy światło na "lepsze" to przeważnie kończy się to inwazją glonów . Rośliny potrzebują więcej czasu aby przystosować się do zmian . Krążą błędne opinie że jakieś świetlówki są niedobre bo lubią je glony a inne super .
Niejeden z nas pamięta jak na zwykłych żarówkach rośliny rosły super a na powerkach rwało się włosy z głowy . ja jak zmieniłem świetlówki na HQI to myślałem że mi miedzy palcami płetwy urosną . Bez przerwy usuwałem zaglonione liście i czysciłem szyby . Fakt nowe świetlówki są lepsze o 5-10% od tych które wypierają z rynku ale jak cena jest 100% wyższa to nieraz warto zapytać czy warto . Eugen zamieścił wątek o parametrach świetlówek i dokładna lektura pozwala samemu dokonać pewnych przemyśleń , zanim napisze się później post "Zmieniłem świetlówki na XXX i pojawiło się dużo glonów - żałuję że dałem się nabrać ." To nie jest dokładnie tak bo nawet wymieniając zużytą rurę na rurę tego samego typu nową zmieniamy warunki w akwarium . Czy waty dają rzeczywistą moc - pewnie że nie bo dochodzi do tego przenikanie światła przez wodę i setki innych czynników .
Jednak to watami łatwiej operować i wyliczyć sobie ile nam potrzeba światła ( nam !! co nie znaczy że rośliny zaakceptują nasz sposób wyliczeń ) .

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 22 mar 2005, 01:27

Oj, święta racja .. wiem coś o tym .
Moje eksperymenty z różnymi świetlówkami kosztowały mnie naprawde dużo
nerwów i pracy. Najgorsze jest to ,ze naprawde nie wiadomo w ktrórym momecie jest juz dobrze. Skończyło się likwidacją roślin totalnym czyszczeniem akwa i nowym podłożem :(. Moje Paletki były naprawde biedne przeganiane z kąta w kąt, a przeciez im wszystko jedno jakie "słonce" im świeci. :). Zatem ku uciesze rybek i dla ich spokoju i wygody - roślin mniej .. miejsca więcej i są napewno szczęsliwsze.
Stwierdziełem ,ze nie mam ręki do roślin a z rybkami całkiem dobrze mi idzie jeśli tylko nie kombinuje z roślinami.

pozdrawiam
Piotrek

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości