Czy "trzaśnie" ????

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Kostek
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 06 mar 2009, 19:32
Imie i Nazwisko: Marcin Kostusiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz/lodz/wloclawe
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: Kostek » 22 paź 2010, 13:41

aha jeszcze jedno-nie mam wypoziomowanego tzn.różnica wody między przednią a tylną szybą wynosi ok 1 cm.-nic się nie dzieje-ale ja mam prostą szybe-chyba:)P nigdy nie sprawdzałem-ale myślę ze nie wypoziomowanie nie ma nic do wypukłości szyby-no chyba że różnica byłaby z 10 cm.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: stanpiter » 22 paź 2010, 13:45

Dziwi mnie to wyginanie szyby, dla świętego spokoju wypoziomuj to akwa, by spać spokojnie (a tak między wierszami niech ten producent przyjedzie i zobaczy co zmalował)

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: slawekjul » 23 paź 2010, 20:52

Kostek pisze:u mnie akwa stoi już rok i nic się nie dzieje:)
No właśnie, u mnie akwa 100x40 x40 tez stało ok. 8 mies. i nagle w nocy kiedy nikt sie nie kręci, podłoga nie pracuje ... itp. i nagle "bach" !!!! Fakt ,że stało na nie wypoziomowanej szafce, kredensie nie przystosowanym pod akwa (ale solidnym, naprawdę),akwa kupione używane, na podłodze panele (pracują), ..... człowiek był spokojny po tych 8 m-cach, tak mi się wydawało ze jak ma "trzasnąć', to zaraz po zalaniu. albo na drugi dzień...
Kostek, ja cie nie straszę, jak masz solidna szafkę, akwa na gwarancji nowe, to chyba nic sie nie stanie, czego szczerze życzę, ale już sam wolę "dmuchać na zimne" i wypoziomować szafkę oraz wkleić dodatkowe wzmocnienia na górnych szybach. po prostu nie chcę następnym razem walczyc pół nocy z wodą na podłodze i czekać na drugi dzień czy sąsiad z dołu zapuka do mnie że mu zalałem chałupę. :D

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: slawekjul » 23 paź 2010, 21:05

stanpiter pisze:Dziwi mnie to wyginanie szyby, dla świętego spokoju wypoziomuj to akwa, by spać spokojnie (a tak między wierszami niech ten producent przyjedzie i zobaczy co zmalował)
Wypoziomuję to akwa, ale stąd moje zapytanie na tym forum, że być może to naturalna sprawa te wybrzuszenia szyb akwa, czy ktos to zauważył, czy to "normalka"?
; dzwoniłem do sprzedawcy i on mi powiedział żebym sie niczego nie obawiał, ze mam gwarancję , akwa jest dostosowane , szafka też, no i wogóle "luzik" :lol:
Ale pomijając gwarancję, ubezpieczenie PZU od zalania, mało komfortowa jest sytuacja zalania sąsiada i problemu co robić z rybami o 3 nad ranem z piątku na sobotę....
Sprawdzcie przednie szyby, wystarczy spojrzeć wzdłuż tej szyby i .... mi się "słabo" zrobiło,
pozdrawiam sławek

Awatar użytkownika
Kostek
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 06 mar 2009, 19:32
Imie i Nazwisko: Marcin Kostusiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz/lodz/wloclawe
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: Kostek » 24 paź 2010, 08:16

patrzyłem mam prostą:) nawet jak piszesz że panele pracują to mam pod akwa centymetrową karimate-nic nie powinno się stac-pozdrawiam--dlaczego mi nie działa alt+c--?

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: bongos78 » 28 paź 2010, 21:45

Miałem swojego czasu akwarium 100/40/40l. Wygięcie na środku miało 5 mm. Martwiłem się tym, więc wkleiłem wzmocnienie poprzeczne.Wszystko było ok. Teraz kupiłem akwarium 375l i po zalaniu wodą wygięcie ma 5mm ( 2.5mm na jedną szybe )
Sprzedawca gwarantuje mi, że żadne dodatkowe wzmocnienia nie są potrzebne.Poza tym czytałem na forum, że takie wygięcia do 5 mm to normalne i nie ma się czym martwic.Mimo to wkleję poprzeczke dla świętego spokoju.Druga ważna rzecz to oczywiście wypoziomowanie zbiornika. Kupiłem 8 nóżek z metalowym gwintem ( z regulacją ), nalałem zbiornik do połowy, wypoziomowałem,a dla bezpieczeństwa podłożyłem jeszcze drewniane klocki pod szafkę.Myślę, że powinno być w porządku.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: stanpiter » 30 paź 2010, 15:54

bongos78 pisze: Sprzedawca gwarantuje mi, że żadne dodatkowe wzmocnienia nie są potrzebne.
Chyba się starzeję :cry: , bo nie daję wiary takiemu sprzedawcy :wink:

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: slawekjul » 01 lis 2010, 12:31

Witam, było parę dni wolnych to się zająłem akwa: wkleiłem 2 poprzeczne wzmocnienia na środku (każde o szer. 10 cm), wypoziomowałem zbiornik (no, może nie idealnie - ale poziomica "trzyma" oczko między kreskami), porobiłem parę fotek wzmocnienia, i już jestem spokojniejszy ...
W tej chwili , po nalaniu wody prawie do pełna wychylenie przedniej szyby to około 2,3 mm, czyli jakieś 1,2 mm na każdą z szyb (przód, tył), poprzednio bez wstawek miałem wybrzuszenie na 4,3 mm :lol:
pozdrawiam wszystkich , dzięki za rady
sławek

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: slawekjul » 01 lis 2010, 12:39

Zapomniałem dodać, jak u szklarza zamawiałem przycięcie tych 2 wstawek to pytałem go na ile groźne jest takie wygięcie szyby, (w końcu fachowiec)- szklarz mi powiedział że przy tej długości szyby (120 cm) i grubości (8 mm) to nic groźnego, normalka, spoko, itd. ...
Tylko że te 300 l wody stoi u mnie w mieszkaniu, a nie u niego 8)

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: Danter005 » 05 sty 2011, 22:49

Witam.
Też posiadam akwarium wromaka 375l szyba 10mm nic niepokojącego puki co nie zauważyłem. Właśnie zastanawiałem się czy nie wkleić sobie wzmocnień poprzecznych.
Wody mam 320l a więc do krawędzi jeszcze kawałek.
Oczywiśnie podkładka pod akwarium ja użyłem styropianu oraz trzeba wypoziomować żeby nie było wiekszego naporu na jakąś szybę w razie np. krzywej podłogi bo to też się zdarza.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: Alenquer » 06 sty 2011, 01:38

Ja mam małe akwa 160l sklejone własnoręcznie z szyby 12mm :D
Historia była taka, że chciałem dla bezpieczeństwa dać 10mm a nie 8mm i kumpel przywoził mi szyby od swojego znajomego szklarza - który strwierdził, że dla bezpieczeństwa przytnie z grubszej szyby niz chciałem.
Nawet w takim pancernym zbiorniku widoczne jest jakieś tam wygięcie przedniej szyby przy wklejonych listwach wzdłuż całej przedniej szyby.

Co do tych pękających z Wromaka to nigdy nie miałem ale szyby jakie podajecie na dane objętości jak dla mnie brzmią za cienko. Jest jeszcze kwestia listew wzdłuż przedniej szyby wklejanych przez producenta - nie są one wklejone wzdłuż całej szyby przedniej bo to trudniej wykonać po prostu. Czytałem gdzieś, że poprawnie wykonanie takiego wzmocnienia polega na wklejeniu listwy wzdłuż całej przedniej szyby, tak aby była między bokami i była do nich równiez przyklejona. Krótsza listwa przyczynia się ponoć do powstawania nierównomiernych naprężeń co może skończyć się źle. A producentom jest zapewne łatwiej wkleić listwę krótszą. Do tego dochodzą ukryte wady szkłą i przy cienkich szybach i żle wklejonej (lub braku) listwie jest już pewnie jakiś ułamek procenta ryzyka.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy "trzaśnie" ????

Post autor: Danter005 » 06 sty 2011, 11:44

Alenquer pisze:Ja mam małe akwa 160l sklejone własnoręcznie z szyby 12mm :D
Historia była taka, że chciałem dla bezpieczeństwa dać 10mm a nie 8mm i kumpel przywoził mi szyby od swojego znajomego szklarza - który strwierdził, że dla bezpieczeństwa przytnie z grubszej szyby niz chciałem.
Nawet w takim pancernym zbiorniku widoczne jest jakieś tam wygięcie przedniej szyby przy wklejonych listwach wzdłuż całej przedniej szyby.

Co do tych pękających z Wromaka to nigdy nie miałem ale szyby jakie podajecie na dane objętości jak dla mnie brzmią za cienko. Jest jeszcze kwestia listew wzdłuż przedniej szyby wklejanych przez producenta - nie są one wklejone wzdłuż całej szyby przedniej bo to trudniej wykonać po prostu. Czytałem gdzieś, że poprawnie wykonanie takiego wzmocnienia polega na wklejeniu listwy wzdłuż całej przedniej szyby, tak aby była między bokami i była do nich równiez przyklejona. Krótsza listwa przyczynia się ponoć do powstawania nierównomiernych naprężeń co może skończyć się źle. A producentom jest zapewne łatwiej wkleić listwę krótszą. Do tego dochodzą ukryte wady szkłą i przy cienkich szybach i żle wklejonej (lub braku) listwie jest już pewnie jakiś ułamek procenta ryzyka.
Zgadzam się z Tobą w 100% co do listew wzmacniających. Nie są one klejone przez całą długość szyb. Listwy kończa się ok 20 cm od brzegów, ze względu na pokrywy. Gdyby były dłuższe nie byłoby jak poprowadzić kabli bo listwa by blokowała, po prostu to jest źle pomyślane i tyle ;P
A i tak w ogóle te pokrywy to straszny badziew... wraz ze wzrostem gabarytów pokrywy powinna wzrosnąć grubość materiału i tym samym sztywność, niestety grubość pokryw do małych zbiorników jak i dużych jest taka sama.

Co do Twojego zbiorniczka, no to szyba faktycznie pancerna + to, że sam skleiłeś podwójna satysfakcja ;)
Pozdrawiam
Daniel

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości