Jak schłodzić wodę.

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
margod
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 20 maja 2006, 22:21
Lokalizacja: Czeladź
Kontaktowanie:

Jak schłodzić wodę.

Post autor: margod » 25 cze 2006, 23:45

Mamy wkońcu lato, super :D . Niestety są i złe strony, mianowicie mam duży problem ze słodzeniem wody w akwarium. Otwarcie pokryw na niewiele się zdaje, belki oświetleniowe tak nagrzewają się, że temperatura wody dochodzi do 31st. Paletki to wytrzymają, ale rośliny już nie. Przeglądałem różne fora akwarystyczne i nie znalazłem, żadnego mądrego rozwiązania. Montaż wiatraczków np. od komputera w pokrywę nie wchodzi w grę, myślę, że to się nie sprawdzi przy 450l a chodź by nawet nie widzę miejsca do zamontowania tego ustrojstwa w pokrywie aluminiowej. Napiszcie proszę, jak rozwiązaliście ten problem u siebie. Czy są jakieś gotowe urządzenia i w jakiej cenie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 25 cze 2006, 23:49

Expertem nie jestem ale do morskich baniakow sa chyba jakies chlodziarki.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 26 cze 2006, 01:57

Zależy o jakie rozwiązenie ci chodzi : doraźne czy stałe.
Ja kiedyś ( kiedy nawalił mi termostat) i temperatura sięgła "zenitu" z powodzeniem zastosowałem wkłady do lodówki turystycznej wcześniej zmrożone w zamrażarce.
Ponieważ są z tworzywa i szczelne spokojnie można je zamoczyć w wodzie i bardzo dobrze schładzają. Tylko trzeba uważać bo są bardzo skuteczne, potrafią dość szybko obniżyć temperaturę. Można to jednak ograniczyć zamurzająć mniej lub bardziej w akwarium. Jest to oczywiście rozwiązanie doraźne , ale zawsze coś i pod ręką.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 26 cze 2006, 05:54

Można wlać wodę do butelki, zamrozić i do akwa - również działa

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 cze 2006, 08:09

tylko nie szklanej, bo pęknie

Awatar użytkownika
margod
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 20 maja 2006, 22:21
Lokalizacja: Czeladź
Kontaktowanie:

Post autor: margod » 26 cze 2006, 08:13

Wkłady od lodówki turystycznej, chyba jeszcze zmieszczę do zamrażalki, z wodą bedzie już kłopot.
Zastanawiam się jednak nad stałym chłodzeniem wody, ponieważ temperatura nigdy nie spada poniżej 29 st. Niestety rośliny nie znoszą tego zbyt dobrze. :(
Widziałem gdzieś chłodziarki stosowane w akwarystyce morskiej, ale koszt 1000 zł. trochę przeraził mnie.

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 26 cze 2006, 08:14

A jaką temperature w akwarium masz standardowo że aż tak chcesz chlodzić?

Awatar użytkownika
margod
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 20 maja 2006, 22:21
Lokalizacja: Czeladź
Kontaktowanie:

Post autor: margod » 26 cze 2006, 08:29

vega1 pisze:A jaką temperature w akwarium masz standardowo że aż tak chcesz chlodzić?
29 - 30 st. a ostatnio dochodzi do 32 chciałbym utrzymać na poziomie 28st.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 cze 2006, 09:09

a dlaczego montaż wiatraczków nie wchodzi w grę? 2-3 stopnie C w akwarium masz dzięki nim zapewnione.
jeśli chodzi o hałas to problemów nie ma, bo wiatraki 12cm o prędkościach obrotowych 1200rpm są prawie bezgłośne (np cooler master) i na 450 dwa lub trzy powinny dać radę.
a w pokrywie można je zawsze schować gdzieś z tyłu albo po bokach i nie wyrzynać całej dziury na wiatrak, tylko eleganckie dziurki w większej ilości na przepływ powietrza (takie jak po bokach w obudowach komputerowych).
ewentualnie jeśli masz miejsce w okolicach akwa (pewnie masz jeśli myślisz o chłodziarce), to montuj chłodnicę lub nagrzewnicę samochodową, (kilkanaście-kilkadziesiąt zł) na nią wiatrak i pompkę do przepływu przez cały układ. tylko uwaga na czystość nagrzewnicy (najpierw do środka na dobre płukanie "cilit kamień i rdza" a później najlepiej podłączyć pod szlaucha w ogrodzie przy podlewaniu). metalu (miedzi) bym się nie bał, ten stop nie reaguje z wodą.
weź pod uwagę, że takie same nagrzewnice i wiatraki chłodzą komputery (procesor, nowa grafika) i silniki samochodowe, gdzie temperatury dochodzą do setek stopni C, a schładzane są do ~50 (kompy) lub ~90 (samochody).
przydałby się do tego czujniczek odpalania chłodzenia powyżej określonej temp.
reszte z 1000 zł za chlodziarke po zmontowaniu układu przelej na moje konto :)

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 26 cze 2006, 09:49

a dlaczego montaż wiatraczków nie wchodzi w grę?
bo jak ktoś ma w pokoju 35 stopni to wiatraczkiem może sobie czółko schłodzić z 36,7 na 36.69 . Nikt nie zejdzie tą metodą poniżej tego co ma w mieszkaniu . Pozostaje metoda pustynna stosowana przez beduinów , tylko wody pewnie potrzeba na to dziennie, tyle ile pojemność akwarium .
Metoda żart - puścić zimną wodę spod prysznica w rurce z radiatorem przez akwarium ;) mamy 2 w jednym a jak doliczymy oszczędność na prądzie to i 3 w jednym .
Druga metoda to suchy lód - znów dwa w jednym mamy nawożenie CO2 .

Poważnie - kilka razy na allegro ktoś oferował za 1200 zł chłodziarkę do akwarium - pozwalała schłodzić w zbiorniku a 300 litrów temperaturę o 3-4 stopnie do otoczenia .

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 cze 2006, 10:11

oczywiście, że zimniej nie będzie niż w mieszkaniu ale jednak pod pokrywą za sprawą oświetlenia jest znacznie cieplej niż w mieszkaniu i te pare stopni spod pokrywy od oświetlenia można łatwo wiatraczkiem wydmuchać, być może wystarczy...

Awatar użytkownika
margod
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 20 maja 2006, 22:21
Lokalizacja: Czeladź
Kontaktowanie:

Post autor: margod » 26 cze 2006, 12:39

... być może wystarczy.. to jednak za mało, aby niszczyć/przerabiać pokrywę za 1300 zł. Na razie mam ściągnięte wszystkie przykrycia z pokrywy, niestety długo tak nie pociągnę bo kot bardzo interesuje się rybkami i obawiam się, że kiedyś przez przypadek wykąpie się w akwarium :lol:.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 cze 2006, 15:22

to zaintataluj wentylatory na probe w dziurach po przykryciach, niech dmuchają do środka (przy okazji natlenienie i kot nie wlezie :) )
gdybym juz musiał to zamiast lodowki za ~1000 do akwa kupiłbym lepiej przenosny klimatyzator za ~1000zł i postawił w pomieszczeniu gdzie stoi akwa... i rybkom zimniej i kotu... i domownikom :)

Awatar użytkownika
izik
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2006, 17:59
Lokalizacja: opole

Post autor: izik » 26 cze 2006, 19:48

witam -najtańszą jednak metodą schładzenia wody w akwarium jest przeprowadzenie wężyka /doprowadzającego powietrze do akwarium /przez zamrazarkę w lodówce i tam można zwinąc np.3 mb węzyka /powietrze zostaje schłodzone i dalej do akwarium.tak sie praktykowało a jak jest teraz to kazdy wie .agregaty[/code]

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Post autor: arkadiusz » 27 cze 2006, 06:33

Innym sposobem i chyba o wiele tańszym :wink: jest wykorzystanie chłodziarki (lodówki) samochodowej. Można do niej wsadzić zwinięty wąż odpływowy z filtra zewnętrznego, sam tego nie praktykowałem ale widziałem u znajomego taki patent.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości