?KOMIN?

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Nilsson
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2007, 03:23
Lokalizacja: Helsingborg

?KOMIN?

Post autor: Nilsson » 24 mar 2007, 01:13

Witam
Szykuje sie do zalozenia akvarium 720l. i budowy sumpa. Zakupione akvarium jest obramowane i nie ma mowy o wymontowaniu szyby aby oddac do sklarza w celu wywiercenia dzior. O Kims takim jak "Dewalt" mozna tylko pomarzyc..... wjec postanowilem wiercic samemu :) Chcialbym sie dowiedziec czy jest jakas zasada formy komina. Sledzac temat spotykam sie wylacznie z czworokatnym kominem. Zalecane wymiary: 15x15cm. Chce zrobic komin o prostokatnej formie 20x10cm z 3 dziury w jednej lini. Prosze o wskazówki i sugestjie dotyczace budowy komina.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 24 mar 2007, 01:54

Cześć, patrzyłeś może tu albo np. tu :?:

ps. Gdybyś się podpisał w profilu, pewnie dostałbyś więcej odpowiedzi..

pozdr

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 24 mar 2007, 11:07

U mnie przed przebudową komin wyglądał tak .
http://img259.imageshack.us/my.php?imag ... 32aql6.jpg
http://img264.imageshack.us/my.php?imag ... 08afd5.jpg

Komin na środku , trzy otwory w jednym rzędzie . Otwory były jednak zbyt małe i musiałem je rozwiercić

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 24 mar 2007, 11:20

A czy nie można napisać tego po polsku? A może masz prywatny konflikt ze słownikiem?
Witam
Szykuję się do założenia akwarium 720l. i budowy sumpa. Zakupione akwarium jest obramowane i nie ma mowy o wymontowaniu szyby, aby oddać do szklarza w celu wywiercenia dziur. O Kimś takim jak "Thewalt" można tylko pomarzyć....., więc postanowiłem wiercić samemu Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakaś zasada formy komina. Śledząc temat spotykam się wyłącznie z czworokątnym kominem. Zalecane wymiary: 15x15cm. Chce zrobić komin o prostokątnej formie 20x10cm z 3 dziury w jednej linii. Proszę o wskazówki i sugestie dotyczące budowy komina.
Odpisuję tylko ze względu na interesującą mnie tematykę wątku.

1. Jak Cię nie stać na "Thewalda" to moim zdaniem nie stać Cię na paletki - on będzie najtańszym rozwiązaniem w tym przypadku. Piszesz, że sam będziesz wiercił dziury - domniemywam, że masz odpowiedni sprzęt a dokładnie wiertło i trochę doświadczenia w tego typu robotach.

2. Prostokąt 20x10 IMHO bardzo kiepskie rozwiązanie. Ani to ładnie nie będzie wyglądać, ani to praktyczne nie będzie w obsłudze. Wypróbuj na sucho zrobienie czegokolwiek w tak małym otworze. A co jak wpadnie Ci tam ryba - co się zdarza. Osobiście sam posiadam komin w kształcie trójkąta o długości boku wychodzącego na akwarium 33,3cm. IMHO jest to optimum, jeżeli chodzi o wygodę obsługi i estetykę w akwarium (możliwości zasłonięcia).


3. Jak już zrobisz komin to polecam zastosowanie odwróconego syfonu zrobionego z rurki PCV (tzn. kolanek) w celu uniknięcia odgłosu siorbania i bulgotania.

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 24 mar 2007, 11:23

mare777 pisze:U mnie przed przebudową komin wyglądał tak .
http://img259.imageshack.us/my.php?imag ... 32aql6.jpg
http://img264.imageshack.us/my.php?imag ... 08afd5.jpg

Komin na środku , trzy otwory w jednym rzędzie . Otwory były jednak zbyt małe i musiałem je rozwiercić

OOOOOO widzę, że znowu na lądzie.
A jak wygląda ten komin po przebudowie? Czy wielki projekt może już ruszył?

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 24 mar 2007, 13:07

nazwa Dewalt kojarzy mi się z narzędziami. natomiast thewalt z niczym. co to jest za urządzenie, jaka jest jego wydajność i ile kosztuje że nie każdego na nie stać?
Nilsson jest zwolniony z używania polskich liter - tak nawiasem :wink:
pozdrawiam.

Nilsson
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2007, 03:23
Lokalizacja: Helsingborg

Post autor: Nilsson » 24 mar 2007, 13:14

Bardzo dziekuje za rady i wskazowki. Zwlaszcza yoyi. Odpowiedziales mimo niecheci spowodawanej moja pisownia ;) Dzieki. Rzeczywiscie mam problemy i staram sie jak moge. Od dziecka mieszkam za granica i to jest przyczyna moich brakow. Bardzo prosze o wyrozumialosc i tolerancjie. Na zaproszenie "TheWalta" chyba rzeczywiscie mnie nie stac. Whodzi w rachube wyjazd za morze i oczywiscie wjazace sie z tym koszty. Jesli pan TheWalt mialby ochote wybrac sie na wycieczke to bardzo zapraszam. Stosyjac waski komin przylegajacy dluga sciana do tylnej szyby latwiej bedzie ukryc dekoracja? Testy wiercenia sa juz wykonane na probce. Oczywiscie bedzie pewien dreszczyk biorac sie za wiercenie w akwarium :) Bende raportowac o wynikach.

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 24 mar 2007, 13:22

sory ale w googlach znalazłem tylko The Walt Disney.
możesz Nilsson zainstalować przeglądarki firefoxa - sprawdzają automatycznie pisownię albo Google toolbar- tam masz do wyboru sprawdzanie 12 języków i nie musisz mieć zainstalowanego danego języka. sprawdza za kliknięciem każdy tekst jaki napiszesz w sieci.

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 24 mar 2007, 13:35

kafarski pisze:nazwa Dewalt kojarzy mi się z narzędziami. natomiast thewalt z niczym. co to jest za urządzenie, jaka jest jego wydajność i ile kosztuje że nie każdego na nie stać?
Nilsson jest zwolniony z używania polskich liter - tak nawiasem :wink:
pozdrawiam.
Thewald to gość, który wiele potrafi i chętnie pomaga zrealizować najbardziej pokręcone pomysły każdego akwarysty http://thewald.webpark.pl/

Nilsson - wielkie sorki. Dopiero dzięki Kafarskiemu zobaczyłem skąd jesteś. Fakt nieraz pisanie z ogonkami na innym sprzęcie niż polski (czyt. oprogramowanie) może przyprawić o ból głowy. Sam to przerabiałem w Anglii.

Co do Thewalda to rzeczywiście w Twoim przypadku chyba było lepiej już gotowe akwarium kupić zrobione wedle zamówienia. No na pewno taniej :D :D

Zerknij sobie na mój link w podpisie. Tam masz opisane moje akwarium od strony technicznej. Powinno Ci to trochę rozjaśnić.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 24 mar 2007, 17:36

yoyi pisze: A jak wygląda ten komin po przebudowie? Czy wielki projekt może już ruszył?
Witaj Piotrze !
Komin praktycznie się nie zmienił , tylko otwory 1 cal . Chroniczny brak czasu :twisted: , co prawda jest to drugie akwa mojego syna , jednak u niego z czasem podobnie - za chwilę matura :lol: .

http://img160.imageshack.us/my.php?imag ... 6abzg0.jpg

Projekt powoli posuwa się do przodu :D , a oto i sławny Thewald przy pracy -

http://img230.imageshack.us/my.php?imag ... 5abtg5.jpg

i postępy prac -

http://img371.imageshack.us/my.php?imag ... 5abup5.jpg

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 24 mar 2007, 20:42

Ha Ha
Cały Thewald. Niesamowity człowiek. Jak się na niego patrzy przy pracy to się wszystko wydaje takie proste. Można powiedzieć, że człowiek historia a przy tym niesamowicie sympatyczny.

No widzę, że projekt ruszył pełną parą. Pamiętam jak dziś naszą rozmowę we Wrocku a teraz nawet mogę zobaczyć efekty.
Może dołoączysz do składu Zawoi w Maju? Fajnie by było znowu pogadać.


Ps. Widzę, że tak jak Thewald jesteś zwolennikiem konstrukcji szklanej zbiorników a nie stelarza.

Nilsson
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2007, 03:23
Lokalizacja: Helsingborg

Wiercenie

Post autor: Nilsson » 30 mar 2007, 01:58

Dziekuje za wszystkie rady i komentarze. Chcialbym pochwalic sie nowymi dziurkami w starym akwarium. Wiercenie bez problemow :D choc mialem pewne obawy :? Teraz tylko do roboty i wykanczac trujkontny komin. Zrezygnowalem z mojego wstepnego projektu... Dzieki yoyi :idea: Stwierdzilem ze taka forma bedzie lepsza. Zamowione sa srubunki kolanka i laczenie T.
Jak już zrobisz komin to polecam zastosowanie odwróconego syfonu zrobionego z rurki PCV (tzn. kolanek) w celu uniknięcia odgłosu siorbania i bulgotania
Ciekawi mnie konstrukcja syfonu. Dlaczego jest laczenie T i kolanko a nie dwa kolanka? Podejrzewam ze w ten sposob lepies zasysa?
Załączniki
edited.jpg
edited.jpg (12.75 KiB) Przejrzano 6618 razy

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 30 mar 2007, 10:44

A to takie widzi mi się. Ogólnie ma za zadanie zrobienie szybkiej rewizji lub podłączenia czego kolwiek. Nie próbowałem z samym zakrętem bez łącznika T, więc nie wiem czy ma to odzwierciedlenie w lepszym zasysaniu itp.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 22 wrz 2007, 13:59

Wydaje mi się że rurka ze złączką T jest lepiej odpowietrzona i zmniejsza się efekt "siorbania".
A dodatkowo można podciągnąć rurę do góry i zrobić dodatkową rewizję.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości