Wata ala PERLONowa

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Wata ala PERLONowa

Post autor: fomalhaut » 05 sty 2005, 21:03

Może wszystkim jest to wiadome - mnie do niedawna nie - ale zamiast używać wat perlonowych firmowych (czytaj: drogich), można użyć wat stosowanych do ociepleń kurtek. Oczywiście niebarwionych, białych. Zwie się to watoliną i sprzedawane jest w sklepach z materiałami-tkaninami. Koszt 1mx90cm to ok. 3-5 zł. Grube to-to jest na ok 1,5-2 cm... Starcza na baaaardzo dużo porcji do filtra. U mnie się sprawdza. Żadnych niepokojących objawów u ryb nie zauważyłem.
Chyba, że ktoś z Was wie o tym coś, czego ja nie wiem....

Poza tym, można w ten sposób wypełnić dowolnie duże komory (np. sumpa).

Co Wy na to? Czy może o czymś nie wiem?
Wojtek

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 05 sty 2005, 21:05

Zapomniałem dodać - w lecie takiej waty w sklepach nie uświadczycie - tylko w sezonie zimowym....

Awatar użytkownika
arkadiusz
senior
senior
Posty: 144
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:29
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Sowa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dobrocin
Lokalizacja: Dobrocin
Kontaktowanie:

Post autor: arkadiusz » 05 sty 2005, 21:41

jest to dobry zamiennik, chemicznie chyba identyczny lub bardzo podobny do perlanu, mnie zastanawia czy jej gęstosc nie bedzie powodowała znaczacego ograniczenia przepływu, może się zbijać!!

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 05 sty 2005, 22:45

W życiu - nie zbija się i po przepłukiwaniu zacowuje się dokładnie tak jak wata firmowo-perlonowa - taka sama struktura.... Używam tego we Fluwalach i kaskadowym, wewnętrznym Tetry i jakimś takim... no.. mniejszym... na razie - powodzeniem od 2 mc.
Czekam na ew. uwagi podważające sens stosowania tego zamiennika...
Chyba, że wszyscy są "za"...

bogusz
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2005, 17:27
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Post autor: bogusz » 16 cze 2005, 07:58

ja stosuje wate ktora byla w folelach pufach wersalkach od 2 lat ale tylko w filtrze wewnetrznym i do wyrzucenia zadnych efektow ubocznych ostatnio dalem znajomej wieksza ilosc do oczka ona to wyjmuje wyczysci w wodzie z oczka i wykorzystyje ponownie ja sie nie bawie zabrudzona oczywiscie spadek mocy wody i nastepna co tydzien podmiany to i wate wymieniam na nowa i prefiltr od biologi przy okazji dzieki prefiltrowi aqua max 250 ktory zasowa jako druga biologia w akwa daje z niewielkim spadkiem narazie 5 miechow i jest git

michal.f
członek PKMD
Posty: 73
Rejestracja: 09 lut 2005, 13:47
Imie i Nazwisko: Michał Fleta
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: michal.f » 16 cze 2005, 10:02

Witam
Jest u nas w mieście producent właśnie takiej waty do kurtek.Ma ona również zastosowanie w produkcji mebli tapicerowanych.Nie ma oznaczonej grubości tylko podaną gramature 100,200,300.Pan który to produkuje nie chciał za bardzo zdradzić składu,bo to niby tajemnica handlowa,ale jednoznacznie stwierdził że nie nadaje się do naszych potrzeb.Mówił że do produkcji używa silikonu,kleju,trójchloranu potasu.

Awatar użytkownika
gpfoto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 05 lis 2005, 12:52
Lokalizacja: Głogów

Post autor: gpfoto » 01 maja 2006, 16:17

michal.f pisze:Witam
Pan który to produkuje nie chciał za bardzo zdradzić składu,bo to niby tajemnica handlowa,ale jednoznacznie stwierdził że nie nadaje się do naszych potrzeb.Mówił że do produkcji używa silikonu,kleju,trójchloranu potasu.
Tak sobie myślę, że do produkcji styropianu używa się o wiele gorszych świństw, a stosuje się go w akwarium na przykład do zrobienia tła 3D. To że używa się jakiegoś trującego specyfiku nie musi od razu przesądzać o szkodliwości efektu końcowego, w tym przypadku włókniny. Tego typu specyfiki wchdzą w reakcję z innymi i mogą tworzyć się już zupełnie nie szkodliwe substancje.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 02 maja 2006, 08:37

Kiedyś mój kolega zakupił gąbkę ekologiczną do mycia samochodów - po wyczyszczeniu szyby akwarium widział dokładnie jak cała obsada zdechła na jego oczach . Wniosek - kiedy nie mam coś włożyć do akwarium to nie szukam możliwości zaoszczędzenia paru złotych . Każdy kto szuka najtańszych rozwiązań pewnego dnia naprawdę trafi i może sobie zaoszczędzić na oświetleniu tego co z akwarium pozostanie .

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości