Nowe urządzenie do pomiarów chemii wody

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Nowe urządzenie do pomiarów chemii wody

Post autor: loccutus » 15 lis 2009, 18:26

Właśnie wróciłem ze zlotu akwarystów morskich w Wejherowie, gdzie pokazało się kilka nowości, z czego myślę, oprócz nowych lamp LED, jedna rzecz powinna wzbudzić zainteresowanie nie tylko "morszczaków". Zaprezentowano tam między innymi nowy co bardzo ważne Polski !! produkt do pomiarów chemii wody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Urządzenie mierzy NO3-(azotany), NO2-(azotyny), NH3/NH4+(tzw. amoniak), PO43- (fosforany) oraz pH. Zasada działania (nie jestem chemikiem więc proszę o wyrozumiałość) polega się na zasadzie pomiarze barwy światła pochłoniętej przez badany roztwór, dzięki czemu można określić ilość badanej substancji w danej próbce. Pomiar odbywa się dosyć ciekawie - należy nalać wody ze zbiornika do specjalnej kuwetki pomiarowej, "czystą" wodą skalibrować urządzenie, następnie do fiolek z odczynnikami wlać wody ze zbiornika, przelać roztwór do kuwetki pomiarowej i włożyć ją do urządzenia. Po chwili wyniki pomiarów zostaną wyświetlone w programie. Urządzenie podpina się do komputera przy pomocy przewodu USB, fiolki z odczynnikami dostępne są jako "uzupełniacze". Cena urządzenia została określona na 1299zł. Ale obliczyliśmy, biorąc pod uwagę ceny fiolek z odczynnikami, że koszt jednego badania/testu wynosi średnio około 40 groszy. Urządzenie ma być dostępne w sprzedaży od jutra. Jeśli ktoś jest zainteresowany to podam gdzie, ale oczywiście na PW.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Nowe urządzenie do pomiarów chemii wody

Post autor: stanpiter » 15 lis 2009, 19:06

To małe laboratorium, a cena odstraszy zwykłego śmiertelnika (znaczy mnie :( )

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Nowe urządzenie do pomiarów chemii wody

Post autor: loccutus » 15 lis 2009, 19:14

Jak z każdą nowością cena odstrasza - przynajmniej tak to już jest w produktach adresowanych na rynek "wody słonej". Nie mniej pobawiłem się tym pudełkiem wczoraj i powiedzieć mogę że to "czysta przyjemność". Przynajmniej na pewno odpada problem "czy ten niebieski to już niebieski czy jeszcze błękitny" :D

I jeszcze fotka z programu do obsługi.

Obrazek

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nowe urządzenie do pomiarów chemii wody

Post autor: CraNcH^MS » 23 lis 2009, 21:22

Przypuszczam że urządzenie działa na zasadzie kolorymetru, dodany jest jedynie program do obsługi.
Oczywiście bardzo interesująca nowość, ale z ceną przesadzili. Wydaje mi się, że cena jest za wysoka bo urządzenie nie jest jakimś cudem techniki.

Przypuszczam, że cena szybko spadnie a ty Leszku, zrobisz szybko DIY takiego urządzenia np. do testów Zooleka. :lol:

BTW: z ostatniej chwili :) Kolorymetr DIY dla akwarystów

http://www.home.zonnet.nl/rsetteur/aqua ... er_eng.htm

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość