Dyfuzor CO2 - lepszy ? gorszy?

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Dyfuzor CO2 - lepszy ? gorszy?

Post autor: T_W » 18 sty 2009, 14:40

Witam !

Od kilku lat jestem szczesliwym posiadaczem zestawu CO2 JBL. W jego sklad wchodzi dyfuzor - klasyczne rura/spirala. Ani on piekny ani pryktyczny, ani latwy w utrzymaniu. Pomyslalem wiec o wymianie. W necie znalazlem cos takiego - patrz fotka.

Czy takie rozwiazanie sie sprawdza? Jak wyglada jego efektywnosc w porownaniu ze spirala? Co z utrzymaniem/czyszczeniem?

Bede wdzieczny za opinie.

Pozdrawiam,
Tomek.
Załączniki
dyfuzor4.jpg
dyfuzor4.jpg (34.19 KiB) Przejrzano 9024 razy

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 18 sty 2009, 14:48

proponował bym drabinkę... łatwa w utrzymaniu a i się nie zbije ;D

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 18 sty 2009, 15:38

Młody1919 pisze:proponował bym drabinkę... łatwa w utrzymaniu a i się nie zbije ;D
Jestem za,
a nawet przeciw :wink:

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 18 sty 2009, 18:56

Tomku to co pokazałeś na zdjęciu to dyfuzor szklany z spiekiem ceramicznym. Jak to zwykle bywa, są przeciwnicy i zwolennicy. Ja jestem przeciwnikiem tego rozwiązania i nie namawiałbym Ci do zakupu, osobiście używam drabinki Hagena co też nie jest najlepszym rozwiązaniem (dosyć duże straty CO2).

Czytając forum SMRW znalazłem sporo na temat rozpuszczania CO2.

Dyfuzory z spiekiem (taki jak na Twoim zdjęciu) mają następujące wady:

- tłuką się
- trudne w czyszczeniu (zalecany jest zakup akcesoriów do czyszczenia)
- do czyszczenia spieku trzeba używać dodatkowych środków chemicznych (choć czytałem, że można dobrze poradzić się czymś w rodzaju wybielacza)
- najważniejsza wada dla mnie to, że często zdarza się w sprzedawanych tego typu dyfuzorach zła jakość spieku i puszcza za duże bąble, często bywa tak, że duże bąble wylatują na styku spieku ze szkłem

Opinię wyraziłem nie ze względu na swoje doświadczenie z tym dyfuzorem a jedynie na podstawie postów z serwisu "zielarzy".

Doskonałym rozwiązaniem jest Reaktor CO2 podpinany do kubełka.

Gotowe rozwiązanie było sprzedawane przez sklep www.aquario.pl, ale nie widzę go w już w ofercie. Przypuszczam, dlatego, że rodzimy konstruktorzy stworzyli dużo tańszy DIY:

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=20353

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Post autor: T_W » 18 sty 2009, 19:26

Michal, dzieki za wyczerpujaca odpowiedz.
CraNcH^MS pisze: Doskonałym rozwiązaniem jest Reaktor CO2 podpinany do kubełka.

Gotowe rozwiązanie było sprzedawane przez sklep www.aquario.pl, ale nie widzę go w już w ofercie. Przypuszczam, dlatego, że rodzimy konstruktorzy stworzyli dużo tańszy DIY:

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=20353
Miasz na mysli cos takiego ?
http://aquario.pl/product_info.php?cPat ... cts_id=283

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 18 sty 2009, 20:33

T_W pisze: Miasz na mysli cos takiego ?
http://aquario.pl/product_info.php?cPat ... cts_id=283
Nie. To co sprzedawał sklep Aquario.pl było identyczne,chodzi o zasadę rozpuszczania gazu i prawie identyczne jeśli chodzi o wygląd z tym co pokazuje projekt DIY na serwisie "zielarzy". W projekcie DIY dodano jeszcze grzałkę, tam natomiast w sprzedawanym rozwiązaniu jej nie było. Było to fabryczne rozwiązanie firmy rodem z kraju Kwitnącej Wiśni (chyba ???) (kosztowało ~150 zł). Nazwy firmy nie pamiętam, lecz ręczę, że nie była to ADA. Takie rozwiązanie rozpuszczania gazu (jak podawała reklama) można stosować w zbiornikach do 1500l. Polecam zapytać o szczegóły właściciela firmy Aquario.pl, firma może być najzwyklej lepiej promowana na niemieckim rynku i przez to może uda Ci się zakupić urządzenie u siebie w zwykłym zoologu.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 19 sty 2009, 06:56

Jestem zwolennikiem dyfuzora szklanego.
Mam go od roku. Lepiej rozprowadza co2 najlepiej zastosować dwa po przekątnej w akwarium.
Drabinka szmelc.Właziły mi za nią ryby jak się zasyfiła trzeba było czyścić itd.
Ze szklanym nie mam żadnego problemu jeszcze go nawet nie czyściłem.
A jeśli przyszło go by czyścić zwykła woda z solą czy też ph minus ładnie go wyczyści .Osobiście sprawdzona metoda.
Ze stłuczką też nie ma szans niby jak? Wkładasz i sobie siedzi przecież młotkiem po nim nie walisz.

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 19 lut 2009, 09:57

Mam już drugi dyfuzor szklany.. i mam mieszane uczucia. Pierwszy mi pękł. Oczywiście z mojej winy... Rurka która miałem doprowadzającą CO2 do dyfuzora była dosyć sztywna. I przez to często dyfuzor odklejał się a właściwie to przyssawka zostawała a dyfuzor pływał.. za którymś podejściem do przymocowania po prostu mi strzelił.

A co do czyszczenia... Faktycznie po roku czasu zalazł mi jakimś brązowym nalotem i jego skuteczność spadła. Ale nowy robi delikatną mgiełkę... więc z drugiej strony raz do roku można kupić nowy. Wrzątkiem starego nei udało mi się wyczyścić. Szkoda, że nie pomyślałem o tym wcześniej i nie poświęciłem stłuczonego na testy czyszczenia...

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 19 lut 2009, 10:48

ja przez ponad pół roku miałem drabunke i osobiście jej nie polecam, po pierwsze ryby lkinują się za nią, non stop się za nią zbiera syf i trzeba ją ściągać i pucować szybę, a doczyścić ją w tych szczelinach to normalnie katorga. a teraz mam szklany ze spiekiem i mi się naprawde podoba, moge powiedzieć że jest o niebo lepszy, i wygląda estetycznie,( szkło zawsze doczyścisz) i podoba mi się mgiełka co2 unosząca się z niego a nie wielkie bąble. ja osobiście polecam szkło

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 19 lut 2009, 11:16

Idealne wydaję się chyba dopuszczenie CO2 przed wejściem do kubełka.... I tak będe kombinować ;]
BTW największy problem mam zawsze z ustawieniem tych bąbelków... Mam zawór camozzi ale on wogole guzik daje.. można nim co najwyżej zdławić co kolwiek ale jakoś mi nigdy nie udaje się jakoś tego sensownie zrobić...

klaus
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 05 lut 2009, 12:28
Imie i Nazwisko: klaudiusz rek
Lokalizacja: Opole

Post autor: klaus » 19 lut 2009, 15:23

z czyszczeniem tego dyfuzora nie ma najmniejszego problemu, po odłaczeniu z rurki zasilajacej nalewamy do niego domestos, aż po brzegi stawiamy do pionu i po 10 min. wypłukujemy goracą wodą i po kłopocie, jest dobry, ale trzeba uważać na rurkę dyfuzora gdyż pęka na łuku

waldimas
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2008, 15:03
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: waldimas » 19 lut 2009, 19:13

Witam
mam ten reaktor CO2 ze sklepu Aquario.pl o którym pisał "CraNcH^MS" w akwarium 240 litrów i sprawdza sie wysmienicie jest podłączony do Eheima 2228 i stoi sobie w szafeczce pod akwa rurka doprowadzajaca CO2 siega prawie 2/3 reaktora i działa jako licznik bąbelków \.

Awatar użytkownika
krzyś
junior
junior
Posty: 74
Rejestracja: 26 kwie 2007, 13:14
Imie i Nazwisko: Krzysztof Gawryłowicz
Lokalizacja: Białystok

Post autor: krzyś » 19 lut 2009, 22:56

ja w dwóch akwariach mam dyfuzor zrobiony z Filtr na rurowego. Rozpuszczanie CO2 w 100%, tak samo jak liczenie bąbli :)

Awatar użytkownika
moeneo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2009, 22:59
Lokalizacja: wroclaw

Post autor: moeneo » 10 mar 2009, 17:10

tak u mnie to wygląda, dla tych co nie mieli dyfuzora ze spiekiem ceramicznym fotka :lol: nie miałem problemów z tym spiekiem, sprawuje się dobrze, jak widać zamontowałem go przed wew. filtrem, lepiej rozpija co2 :mrgreen:
ale wylatujące z niego bąbelki nie wyglądają zbyt naturalnie, do ideału mu daleko, jak dla mnie to najlepszym rozwianiem byłby właśnie dyfuzor Krzyśka z filtra na rurowego
w planach mam właśnie coś takiego :lol:
Załączniki
spiek1.jpg
spiek1.jpg (17.2 KiB) Przejrzano 8813 razy
spiek2.jpg
spiek2.jpg (19.85 KiB) Przejrzano 8813 razy
spiek3.jpg
spiek3.jpg (22.92 KiB) Przejrzano 8813 razy

dyzio2148
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2009, 00:28
Lokalizacja: Dyskolandia

Post autor: dyzio2148 » 11 mar 2009, 00:36

Witam- moze troszke nie w temacie ale skoro juz rozmawiamy o dyfuzorach to chcialbym zapytac przy okazji czy jesli mam zamiar zbijac pH do wielkosci 6,3 za pomoca co2 ( przy uzyciu sondy ph i komputera aquamedic oraz elektrozaworu na wezu co2) to czy istnieje ryzyko tak jak w przypadku stosowania np. kwasu ortofosforowego ze w pewnym momencie ph lawinowo spadnie tym bardziej ze w wodzie w ktorej chce to zrobic TwW wynosi jeden stopien a TwO 4 stopnie ??
prosilbym o wypowiedz osoby posiadajace w tej kwestii spore doswiadczenie podparte najlepiej jakas wiedza z chemii.z gory niezmiernie dziekuje za pomoc:)

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości