Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Dyskowce z odłowu - dyskusje

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja N. Discus Heckel x Red Brown Alenquer

Post autor: rady3 » 26 sty 2012, 10:08

Andrzej jest już sławny i nie ma go w kraju. Cierpliwości. :)

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja N. Discus Heckel x Red Brown Alenquer

Post autor: Diamond-Cukero » 02 kwie 2012, 20:05

Artykuł o rozmnożeniu Heckel x Alenquer w Nr. 3 /2012 http://www.magazynakwarium.pl/

Awatar użytkownika
Robert M.
junior
junior
Posty: 70
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:46
Imie i Nazwisko: Robert Mierzeński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Robert M. » 05 kwie 2012, 17:52

A ja spytam jako zupełny ignorant - po co ta krzyżówka? Jaki ona ma cel i sens?
Po co krzyżować dwie dzikie ryby?

Dla mnie to nieetyczne i niczemu nie służące.

Robert

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Diamond-Cukero » 05 kwie 2012, 23:14

A ja odpowiem Tak pewne wody rzek mieszają się i łączą podczas obfitych opadów . Można o tym przeczytać w wielu wielu światowych opracowaniach . I tam dochodzi do naturalnej krzyżówki -rozmnożenia Symphysodon Discus Heckel i Symphysodon Haraldi .
Symphysodon Haraldi łączy się też z Symphysodon Aequifasciatus Pellegrin.

A tu Ja pokazuje że takie rozmnożenie jest możliwe także w Akwarium chociaż bardzo bardzo rzadko do tego dochodzi. Gdyż należy rybom stworzyć odpowiednie warunki co stwarza nie lada problem . Na przykładzie europy jest parę udanych rozmnożeń i wychowania rybek do dojrzałości miedzy innymi Prof. E.Schmidt Focke"s niemcy ale było to już dawno. Nie pisze o Polsce bo jest to jeszcze rzadsze albo nie było rozmnozenia . Takie rozmnożenia maja miejsce w naturze .

Przez rozmnażanie ryb w akwariach zmniejszamy odłów ryb z ich środowiska naturalnego przez co nie jest niszczone środowisko naturalne .
Można stwierdzić tak gdyby nie dochodziło do różnych krzyżówek w hodowlach to nie było by red melonów, blue diamondów ,pigeonów bloodów i wielu innych barw hodowlanych dyskowców. A co z innymi rybami Betta w naturze a Beta hodowlana? Guppy ? to też nie etyczne .

Nie wypowiadam się na temat etyki i ryb z Tanganiki czy Malawi bo zbyt mało wiem na ich temat . Być może tak jest u Was albo one nie krzyżują się między sobą ? Bo są to różne ryby. ?
Zresztą moją pasją są dyskowce i nie robię tego tylko dla kasy.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Marek81 » 06 kwie 2012, 01:23

Racja wolał bym kupić krzyżówkę z akwarium niż eksploatować naturę,i tak dostaje ostro po dupie.
Nie etyczne hhhhh śmieszne śmieszne.
Wiadomo łatwiej robi się kasę na dzikach, niż podjąć się rozmnożenia w akwarium.

Andrzej rób swoje, i daj znać, jak będziesz chciał sprzedać młodzież pasjonacie ;)
Bo mam puste 15000l

Awatar użytkownika
Robert M.
junior
junior
Posty: 70
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:46
Imie i Nazwisko: Robert Mierzeński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Robert M. » 06 kwie 2012, 07:33

Diamond-Cukero pisze:A ja odpowiem Tak pewne wody rzek mieszają się i łączą podczas obfitych opadów . Można o tym przeczytać w wielu wielu światowych opracowaniach . I tam dochodzi do naturalnej krzyżówki -rozmnożenia Symphysodon Discus Heckel i Symphysodon Haraldi .
Symphysodon Haraldi łączy się też z Symphysodon Aequifasciatus Pellegrin.

A tu Ja pokazuje że takie rozmnożenie jest możliwe także w Akwarium chociaż bardzo bardzo rzadko do tego dochodzi. Gdyż należy rybom stworzyć odpowiednie warunki co stwarza nie lada problem . Na przykładzie europy jest parę udanych rozmnożeń i wychowania rybek do dojrzałości miedzy innymi Prof. E.Schmidt Focke"s niemcy ale było to już dawno. Nie pisze o Polsce bo jest to jeszcze rzadsze albo nie było rozmnozenia . Takie rozmnożenia maja miejsce w naturze .

Przez rozmnażanie ryb w akwariach zmniejszamy odłów ryb z ich środowiska naturalnego przez co nie jest niszczone środowisko naturalne .
Można stwierdzić tak gdyby nie dochodziło do różnych krzyżówek w hodowlach to nie było by red melonów, blue diamondów ,pigeonów bloodów i wielu innych barw hodowlanych dyskowców. A co z innymi rybami Betta w naturze a Beta hodowlana? Guppy ? to też nie etyczne .

Nie wypowiadam się na temat etyki i ryb z Tanganiki czy Malawi bo zbyt mało wiem na ich temat . Być może tak jest u Was albo one nie krzyżują się między sobą ? Bo są to różne ryby. ?
Zresztą moją pasją są dyskowce i nie robię tego tylko dla kasy.
Ładnie to napisałeś - dochodzi do NATURALNEJ krzyżówki :-) która jest nawiasem mówiąc, niezmiernie rzadka. Podpieram się tu wiedzą biologiczną (nie moją).
W akwarium czy laboratorium można zrobić wiele rzeczy - pytanie pozostaje dalej to samo- po co? Azja krzyżuje wszystko ze wszystkim, wypuszczając do handlu przeróżne obrzydlistwa (i ładne obrzydlistwa też) i wiadomo czemu to robi - dla KASY.
Są też tacy, którzy chcieliby stworzyć laboratoryjnie człowieka idealnego (cokolwiek to znaczy) - świetny pomysł, prawda?

Ale to, co napisałeś w zdaniu poniżej woła o pomstę do nieba - ilości które się odławia w rzekach i jeziorach w celach komercyjnych są niczym w porównaniu do odłowów konsumpcyjnych. Tak jest w Tanganice i myślę, że na całym świecie tyż :-) Pisanie więc o ochronie środowiska jest czystą hipokryzją.

Podsumowując: akwarystyka, tak większość dziedzin współczesnego życia szybko ewoluuje ku nowym trendom. Pytanie jednak jest zawsze to samo - gdzie jest granica tej "ewo" lub rewolucji? Czy jak uda się skrzyżować krokodyla z muchą to będzie sukces naukowy czy bezsensowna próba sztucznej ingerencji w naturę?

No, już mi lepiej. Pozdrawiam

Robert

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Diamond-Cukero » 06 kwie 2012, 10:41

Robert M. pisze:
Ładnie to napisałeś - dochodzi do NATURALNEJ krzyżówki :-) która jest nawiasem mówiąc, niezmiernie rzadka.Robert
Nie jest niezmiernie rzadka co roku poziom wód Amazonki i dopływów Amazonki cyklicznie podnosi się o parę metrów . Mieszają się wody co sprawia ze dyskowce co rok przepływają sobie z jednej rzeki do drugiej i co rok dochodzi do krzyżówek Symphysodon Discus x S. Haraldi .
Przemieszanie wód jak i migracja dyskowców występuje w dwóch miejscach na dużym obszarze, poniżej link do mapy aby to zobrazować . Ja to robię w akwarium jest to rzadki przypadek dlatego też warto o tym napisać nie tylko w prasie polskiej . Takie i inne osiągnięcia opisane dźwigają poziom polskiej akwarystyki :D

Tu był adres do mapy która jest na mojej stronie zapraszam

Robert M. pisze: Czy jak uda się skrzyżować krokodyla z muchą to będzie sukces naukowy czy bezsensowna próba sztucznej ingerencji w naturę?

No, już mi lepiej. Pozdrawiam

Robert
Z całym szacunkiem Robert ale tu piszesz o dwóch różnych Rodzajach które nigdy same się nie rozmnożą nawet jeśli by stworzono im idealne warunki ,nie ma to nic wspólnego.

A Ja pisze i mówię o rybach z tego samego Rodzaju Symphysodon które rozmnażają się miedzy sobą w naturze .

Z poważaniem pozdrawiam Andrzej N.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Marek81 » 06 kwie 2012, 14:38

Robercie popadamy w paranoje, nie przesadzaj.
Co do klonowania i zmian genetycznych to inna sprawa.
Myślę że nie jeden bogaty człowiek, wyhodował sobie klona na części zamienne.
Przemyśl co piszesz i czego się czepiasz.
Ja czekam na Polską IKĘ.
Andrzej wie co robi i nie krzyżuje boćka z przepiórką ;)

Awatar użytkownika
Robert M.
junior
junior
Posty: 70
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:46
Imie i Nazwisko: Robert Mierzeński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Robert M. » 06 kwie 2012, 16:07

Diamond-Cukero pisze:
Robert M. pisze:
Nie jest niezmiernie rzadka co roku poziom wód Amazonki i dopływów Amazonki cyklicznie podnosi się o parę metrów . Mieszają się wody co sprawia ze dyskowce co rok przepływają sobie z jednej rzeki do drugiej i co rok dochodzi do krzyżówek Symphysodon Discus x S. Haraldi .
Przemieszanie wód jak i migracja dyskowców występuje w dwóch miejscach na dużym obszarze, poniżej link do mapy aby to zobrazować . Ja to robię w akwarium jest to rzadki przypadek dlatego też warto o tym napisać nie tylko w prasie polskiej . Takie i inne osiągnięcia opisane dźwigają poziom polskiej akwarystyki :D

http://www.superdiscus.pl/galeria/duze/heckel/mapa.jpg

A Ja pisze i mówię o rybach z tego samego Rodzaju Symphysodon które rozmnażają się miedzy sobą w naturze .

Z poważaniem pozdrawiam Andrzej N.
Andrzej, podroczę się jeszcze z Tobą o pryncypia.
Być może dyski które się krzyżują przy wzroście poziomu wody mają swoje siedliska blisko siebie. Nie sprawdzałem. Natomiast ryby które krzyżujesz Ty mają do siebie bagatela, ( to akurat sprawdziłem na podanej przez Ciebie mapie) ponad 500km! Czyli to globetrottery jakich mało :-)
Więc raczej w naturze się nie tylko nie skrzyżują, ale i nie spotkają. Krótko mówiąc, językiem potocznym - tworzysz bastardy i to prawdopodobnie niepłodne... Tak jak potomek oślicy z koniem, żeby ładną paralelę zrobić :-)
Będę musiał porozmawiać z moją mądrą szalenie żoną biologiem, pewnie coś mi podpowie.

Również z poważaniem

Robert

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: niki 28 » 06 kwie 2012, 17:04

Robert M. pisze:Andrzej, podroczę się jeszcze z Tobą o pryncypia.
Być może dyski które się krzyżują przy wzroście poziomu wody mają swoje siedliska blisko siebie. Nie sprawdzałem. Natomiast ryby które krzyżujesz Ty mają do siebie bagatela, ( to akurat sprawdziłem na podanej przez Ciebie mapie) ponad 500km! Czyli to globetrottery jakich mało
Więc raczej w naturze się nie tylko nie skrzyżują, ale i nie spotkają. Krótko mówiąc, językiem potocznym - tworzysz bastardy i to prawdopodobnie niepłodne... Tak jak potomek oślicy z koniem, żeby ładną paralelę zrobić
Będę musiał porozmawiać z moją mądrą szalenie żoną biologiem, pewnie coś mi podpowie.

Również z poważaniem

Robert
To że ryby mają do siebie daleko,to wcale nie znaczy że się że sobą nie krzyżują.Wszak Amazonka jest nieprzewidywalna,i tego się trzymajmy,bo tak poprostu jest.Druga sprawa przyjecielu jest taka,że heckle krzyżując się z Symphosodon aqafasciatus dają płodne potomstwo,mimo iż "wielcy" tego świata wyodrębnili dwa gatunki dzikich dyskowców które tak naprawdę płodnego potomstwa dać nie mogą.Myślę,a nawet jestem pewien,że kod genetyczny tych dwóch gatunków jest taki sam.A ich różnice wynikają tylko z wzajemnie odmiennego fenotypu ryby-(charakterystyczny wzór heckla).Poglądaj trochę filmów o dzikich dyskowcach,a zauważysz,że te dwa gatunki całkim dobrze ze sobą się krzyżują.Na wielu rybach widać bardziej lub mniej widoczny wzór heckla,lub odwrotnie.Co do lokalnośći występowania poszczególnych gatunków czy też odmian barwnych mam pewne duże wątpliwości.Czas od którego te gatunki ewoluowały w Amazonii,oraz coroczne mniejsze lub większe rozlewiska tegoż potężnego akwenu,raczej wykluczają fakt że w danym miejscu i czsie występują tylko dane gatunki lub odmiany barwne dyskowców.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: roh » 06 kwie 2012, 19:41

Robert M. pisze: Nie sprawdzałem. Natomiast ryby które krzyżujesz Ty mają do siebie bagatela, ( to akurat sprawdziłem na podanej przez Ciebie mapie) ponad 500km! Czyli to globetrottery jakich mało :-)
Więc raczej w naturze się nie tylko nie skrzyżują, ale i nie spotkają. Krótko mówiąc, językiem potocznym - tworzysz bastardy i to prawdopodobnie niepłodne...
Robert
ROBERCIE TO JEST JEDNA RODZINA bez względu na to gdzie żyje w naturze i to, że te ryby nie mogą sie spotkać u siebie w celu utworzenia nowej odmiany barwnej wcale nie znaczy, że nie można ich połączyć sztucznie. Nowe barwy w hodowli dyskowca -chyba o to chodzi. Gdzie tu łączenie konia z oślicą.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Robert M.
junior
junior
Posty: 70
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:46
Imie i Nazwisko: Robert Mierzeński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Robert M. » 06 kwie 2012, 20:08

Przyjmę wszystko - każdy argument, nawet głupi i nie poparty żadnymi dowodami oprócz czyjegoś "widzimisię" i radosnej wiedzy według powiedzenia - nie znam się, to się wypowiem.

Nie znoszę natomiast i NIE ŻYCZĘ sobie mówienia do mnie "przyjacielu".

Robert

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: roh » 06 kwie 2012, 21:24

Robert M. pisze: Nie znoszę natomiast i NIE ŻYCZĘ sobie mówienia do mnie "przyjacielu".
Robert
Następny młody gniewny. :lol: :lol: :lol: :lol:
Wyrośniesz z tego :wink: :? Mam nadzieję

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Diamond-Cukero » 06 kwie 2012, 21:42

Zdrowych Wesołych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz Błogosławieństwa Bożego wszystkim Przyjaciołom
życzy Andrzej z żoną .

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Dzikie Andrzeja Nowickiego Discus Heckel xRed Brown Alenquer

Post autor: Marek81 » 06 kwie 2012, 23:43

Tak tak wszystkiego dobrego, spokoju ducha i płodnych paletek ;) !!!

Odpowiedz

Wróć do „Dzikie dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości