Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja...

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Domisia
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:24
Imie i Nazwisko: Dominika Waluś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gruitrode

Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja...

Post autor: Domisia » 29 sty 2013, 23:58

Witam,
jestem absolutną nowicjuszką w kwestii leczenia palet, stąd wszelkie reakcje na podany specyfik są dla mnie niepokojące.
Mam 7 palet, w tym dwa dzikuski. Chowały się bezproblemowo, dopóki nie zakochałam się w małym blue diamond i dopóki nie wpuściłam go do akwa bez kwarantanny. Myślałam, że skoro do tej pory kwarantanny nie pokazały nic niepokojącego, a rybkę mam z tego samego źródła, to raz się upiecze. I się nie upiekło... Stało się, wszelkie gromy przyjmę z pokorą :oops:
Profilaktyczne badanie kału losowo wybranej palety pokazało nicienia i trochę owalnych kształtów, które prawdopodobnie są jego jajami. Kilkukrotne powtórne badanie wykazało owe owalne kształty, nie znalazłam już nicieni. Palety odłowiłam do 110 L akwarium i zastosowałam Quadrosol 10% w płynie w dawce 20ml na 100L. Lek ten jest belgijskim odpowiednikiem levamisolu 10%. Tę dawkę jako najskuteczniejszą podano w kilku miejscach na kilku forach.
Lekarstwo zaaplikowałam dziś ok 20.00 i krótko po tym część dysków znacznie pojaśniała (zwłaszcza tęczówki oka), a część nieznacznie pociemniała (dzikusy i blue diamond). Wszystkie zrobiły się za to bardzo nerwowe i płochliwe. W swojej małej kolekcji mam też dziwadełko - albino red spotted - import z Tajlandii bądź Filipin (nie pamiętam) i on najgorzej zareagował na lek, kilka razy porządni obił się o ścianki akwarium i próbował wyskoczyć z wody. Teraz się nieco uspokoił.
Jednak ja pozostałam nerwowa...

Czy zastosowana dawka jest w porządku i czy taka reakcja na lewamizol jest normalna?

Parametry wody w szpitaliku:
Ph - 6,8 (wg. innego testu 6.5, a jeszcze innego 7,5...) - poświęciłam temu osobny post.
No2 - 0
No3 - 3
KH - 4

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

pozdrawiam,
Dominika

Awatar użytkownika
Domisia
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:24
Imie i Nazwisko: Dominika Waluś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gruitrode

Re: Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja...

Post autor: Domisia » 30 sty 2013, 13:46

Witam,
noc spędziłam niespokojnie, ponieważ co jakiś czas dało się słyszeć łomot pokrywy akwarium i uderzanie o ścianki. Około 4 złamałam się i wymieniłam 20 l wody. Trochę to pomogło, ponieważ po tym czasie nie słyszałam żadnych niepokojących odgłosów. Rano zauważyłam, że u dzikusków utrzymuje się pociemnienie z jaskrawożółtego na jasny brąz, a dyski, którym pojaśniała tęczówka oka, wciąż taką ją mają. Od czasu do czasu pływają niespokojnie, ale co do zasady pozostają w miejscu przy dnie akwarium. Kidy podchodzę bliżej, podpływają do przedniej ścianki.
Wrzuciłam dosłownie kilka granulek pokarmu i w ogóle go nie ruszyły. Dziwne, bo do tej pory wszystkie, poza blue diamondem, miały raczej nienasycony apetyt. :(

Czy Wasze dyski też tak reagowały na levamisol?

pozdrawiam
Dominika

Awatar użytkownika
Domisia
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:24
Imie i Nazwisko: Dominika Waluś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gruitrode

Re: Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja...

Post autor: Domisia » 31 sty 2013, 01:40

Badanie mikroskopowe każdego złapanego kału, a było tego niewiele, wykazało jednego żywego nicienia, nie zauważyłam (a może nie umiałam zauważyć) żadnego padłego.
Oto fotki niechcianego gościa:
http://i1301.photobucket.com/albums/ag1 ... df56bb.jpg
http://i1301.photobucket.com/albums/ag1 ... 961056.jpg
A teraz prośba o pomoc - upewnienie mnie, albo wyprowadzenie z błędu. Czy to coś na zdjęciu pod linkiem poniżej to jajo nicienia?
http://i1301.photobucket.com/albums/ag1 ... 54ca8e.jpg
Tu i ówdzie można znaleźć opis, że wygląda ono jak butelka z korkiem. No i to mi tak wygląda... czy się mylę?
Będę wdzięczna za pomoc...
pozdrawiam,
Dominika

Awatar użytkownika
Domisia
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:24
Imie i Nazwisko: Dominika Waluś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gruitrode

Re: Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja...

Post autor: Domisia » 02 lut 2013, 13:07

Witam ponownie,
cóż, maluch padł wczoraj po południu :( . Po powrocie do domu zauważyłam go swobodnie poddającego się ruchowi wody z filtra. Widocznie był za słaby długim nieprzyjmowaniem pokarmu, może ta końska dawka dokończyła dzieła.
Reszta dysków znacznie się uspokoiła, melon odzyskuje czerwonawą barwę, dzikusy i turkusy pozostają ciemne. Wszystkie siedzą w kącie akwarium, wyraźnie "złe" na mnie za zafundowany haj. Dalej nawet nie spojrzą na kilka granulek żarcia, które testowo wrzuciłam do akwa.
Dziś mam zamiar podmienić wodę, oczyścić z resztek zaaplikowanej dawki i rozpocząć leczenie wg innego poleconego mi przepisu, podając gł. lek w pożywieniu. Mam nadzieję, że po podmianie wody zaczną stopniowo pobierać pokarm.
Na bieżąco ściągam z dna nieczystości i badam pod mikroskopem. Oprócz 1 żywego nicienia i kilku wylinek nie widziałam nic podejrzanego. Żadnej plątaniny martwych nicieni. Okazało się, że owalne kształty to nie jaja nicienia...
Wczoraj na dnie zauważyłam kilka mlecznobiałych odchodów - chyba normalne po kilku dniach bez barwnego pokarmu (?) - badanie mikroskopowe nic nie wykazało, ot otoczka kału i niewiele wewnątrz.
Poniżej kilka aktualnych fotek sytuacyjnych
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zastanawiam się czy nie podać też leku do ogólnego. Mam wątpliwość, czy jakaś denna rybka nie podłapała dziadostwa. Kupki w miarę czyste, tj pląsają po nim wirki i inne żyjątka zainteresowane odchodami leżącymi na dnie, ale nie widziałam nic nicieniopodobnego.Jeśli podać lek, to lepiej w karmie czy do wody?
Oto pogląd na mój ogólny baniak, mam w nim nieco korzenia i trochę roślin.
Obrazek

pozdrawiam
Dominika

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości