OODINIUM???

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

OODINIUM???

Post autor: roh » 12 lis 2010, 19:46

Popatrzcie fachowym oczkiem czy to nie oodinium. Jeżeli tak to zielonego pojęcia nie mam skąd to się wzięło. Chyba ,że z ochotką bo nie podejrzewam doniczkowca.Dodam tylko ,że trichlofhon tego nie usunął.preparat ze skóry ryby w pow. 100x.
Proszę o dość sprawny werdykt.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: gajowa » 12 lis 2010, 19:59

Roman, zajrzyj tu http://pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=44&t=5751
Odinoza na moich fotkach była potwierdzona.
Kleksami sie nie przejmuj, to pigment.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: roh » 13 lis 2010, 14:36

Z czym to stworzonko trafia do akwarium.?? Wiele egzemplarzy pod mikroskopem jest identycznych jak wasze.
Ja jednak chyba wiem. Zamówiłem u Azjatów 8 ryb-4 pary. Nie zwracałem w ogóle uwagi na odinium w czasie kwarantanny i nie widziałem żadnych objawów. Po 4 tygodniach poszły do ogólnego i niestety.Czy swoje leczyliście miedzią i w jakiej dawce. Mam oodonol JBL.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: gajowa » 13 lis 2010, 15:22

Leczyliśmy Mycocidem Zooleka w dawkach tak, jak na opakowaniu. Janusz Zajonz leczył trochę inną dawką, tj 1 dawka była 5ml i kazdego dnia dodawał dawkę, ale nie wiem jaką i ile dni ryby były w Mycocidzie.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: OODINIUM???

Post autor: jzajonz » 17 lis 2010, 08:09

Leczyłem Mycocidem ale młode rybki. Zastosowałem eksperymentalną dawkę 5ml pierwszego dnia a potem każdego dnia przez tydzień 2.5 ml. Każdego dnia duża podmiana wody przed wprowadzeniem leku. Pomogło bo zejścia ustały.
Ty masz ryby dorosłe, musiałbyś mieć też dużo wolnego czasu na obserwację i w razie przytrucia miedzią szybko reagować

Do dorosłych polecam pewniejszy sposób z tetracykliną i solą który gwarantuje że nie przedawkujesz z miedzią. W poniższym poście doczytasz co prawda że sukces był połowiczny ale po kolejnych kilku dniach pozbyłem się tej choroby stosując ponowną solankową kąpiel

http://www.pkmd.xt.pl/pl/forum/viewtopi ... 75&start=0

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Re: OODINIUM???

Post autor: slawol » 17 lis 2010, 16:47

Odinoza ginie w 36 stopniach C

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: OODINIUM???

Post autor: Przemek Wieczorek » 17 lis 2010, 17:28

Sławku a ile trwa wówczas kuracja temperaturą ?

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: roh » 17 lis 2010, 18:42

Dzięki Basiu i Januszku -jak zdrobniale to po całości- długo zwlekałem z podaniem leku-brak zdecydowania. Lek podałem przedwczoraj Odinol (zgodnie z zaleceniami producenta). Po dwu dniach ryby przestały sapać , pojaśniały(chociaż czarne nie były) oddychają bardzo powoli i spokojnie. Dlatego mogę z pewnością określić ,że otrzymałem od Wietnamców odinium w prezencie.(nawet do głowy mi nie przyszło żeby badać śluz na tego pasożyta).
Co do 36 st. C(czytaj minimum 37) już kilka miesięcy temu koledzy odwiedli mnie od takich planów-poczytajcie co taka temperatura utrzymana przez minimum 3 dni ścina u ryb.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: roh » 13 gru 2010, 13:05

W moim baniaku ogólnym bardzo silny nawrót odinozy. Nie bardzo wiem co mam podać rybom w takim przypadku. Na jednym z for obcojęzycznych wyczytał;em, że dość skuteczny jest błękit metylenowy, więc podałem dwukrotną dawkę do wody. W międzyczasie jadę po trypaflawinę. Dodaję,m że z siarczanem miedzi ryby miały pewne problemy. Czekam na jakieś konkretne wskazówki. Czasu mało. Jeden Heckel padł.!!!!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: roh » 13 gru 2010, 21:48

Zastanawiałem się już czy "forumowy ichtiopatolog" nie miał racji pisząc o grzybach, bo na płetwach ryb mnóstwo zaczernień takiego samego rodzaju jak w jego opisie, ale szybko od tego uciekłem gdyż grzyby są bardzo wrażliwe na temp, powyżej 26 st. C. Ryby dopadło po 2 tygodniach w temperaturze 32 st C . ICHTIOFONOZA nie ma możliwości rozwoju w takiej temperaturze.(chyba że coś przegapiłem) Na razie popatrzę na skutki błękitu. Jutro będę kombinował tetracyklinę.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: roh » 16 gru 2010, 19:49

Myślę,że to jednak błędna diagnoza . To nie jest odinoza. Codziennie wyrzucam jedną rybę, a na reszcie poprawy nie widać .Podniosłem temperaturę do 36 st. Przeważnie pomagało na niezidentyfikowane infekcje bakteryjne. Objawy ruchowo zachowaniowe przylegają do grzybicy (ichtiofonoza), około 2 tygodnie wcześniej dwie sztuki stanęły głową do dołu i tak im zostało aż do śmierci.(dzisiaj druga) Jak do tego włączę, że ostatnio ryby dostały żywą ochotkę i wodzienia to chyba mam komplet. Tylko temperatura w której ryby zapadły na choróbsko mi nie leży.Dzisiaj w trzecie dobie obniżam temperaturę.
Nie będę już faszerował ryb lekami.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: OODINIUM???

Post autor: jzajonz » 17 gru 2010, 07:46

roh pisze:około 2 tygodnie wcześniej dwie sztuki stanęły głową do dołu i tak im zostało aż do śmierci.
Nie będę już faszerował ryb lekami.
Takie zachowanie ryb wskazuje na przedawkowanie leku np siarczanem miedzi.
Skąd ta diagnoza że to nie oodinium?
Czy zastosowałeś tetracyklinę w połączeniu z kąpielami w solance? No ale skoro nie chcesz już więcej leków to pozostaje czekać aż się samo wyleczy. :shock:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: OODINIUM???

Post autor: roh » 17 gru 2010, 19:27

jzajonz pisze:Skąd ta diagnoza że to nie oodinium?
Nie widzę pod mikroskopem pierwotniaka, który odpowiadałby stworzonkom powodującym odinozę. Odinuim wygląda nieco inaczej (skonsultowałem to z koleżką po ichtio)
Poza tym ryby nie sapią, jedzą i tylko Śluz w postaci jakby pajęczyny na całym ciele i białe oczy świadczą o chorobie.Płetwy pomału wracają do normy. Dlatego odpuściłem leki. NA RAZIE

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości