Przygotowanie akwarium ogólnego po chorobie

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Przygotowanie akwarium ogólnego po chorobie

Post autor: sierocki » 06 gru 2009, 09:18

Witam,
Witam że wątek się powtarza jednak nurtuje mnie następujące pytanie czy jeśli restartuję akwarium (rybki obecnie w sterylnym) to jeśli obniżę pH wody do około 3 i pozostawię tak zbiornik na około tydzień to czy jakieś pasożyty przeżyją? Rośliny oczywiście wymoczę w nadmanganianie oraz jakimś dodatkowym środku. Neony które przebywają na kwarantannie przejdą kurację metro oraz levamisol gdyż mają nicienie i wiciowce.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Przygotowanie akwarium ogólnego po chorobie

Post autor: niki 28 » 06 gru 2009, 10:41

Maciek .Nigdy nie ma pewnośći co do długości okresu przetrwania potencjalnych czynników chorobowych.W zasadzie im dłużej akwa z wystrojem jest pozostawiony samym sobie po restarcie tym lepiej.Moim zdaniem.Jeżeli wyleczyłeś ryby .Masz je w sterylnym,a akwa jest bez istot żywych,to obniżanie ph do około 3 jest raczej bez sensu.
Ja bym zrobił tak.Trzy tygodnie niech akwa sobie pracuje najlepiej z lampą UV.Rośliny wymocz w nadmanganie potasu,a raczej w jego roztworze,potem je posadź i po kolejnym tygodniu wpuść palety.Ciekaw jestem .Skąd wiesz,ze neony mają nicienie ,czy wiciowce.Badałeś ich odchody pod mikroskopem?Jeżeli nie ,to zbadaj odchody i wtedy się przekonasz.A z samymi dyskowcami natomiast zrób to co Ci powiedziałem.Zobaczysz jak będą Ci sie zachowywać w akwa same.

niki 28

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re: Przygotowanie akwarium ogólnego po chorobie

Post autor: sierocki » 06 gru 2009, 11:52

W sumie nie badałem odchodów neonów, natomiast moje problemy z paletami pojawiły się po wpuszczeniu neonów do ogólnego. Stąd mój wniosek że to one muszą być nosicielami. Nie mam fizycznej możliwości w domu trzymać 3 tyg. puste ogólne a potem jeszcze rośliny i kolejny tydzień. Mieszkanie nie pozwala mi na trzymanie sterylniaka z paletami dłużej. Obecnie od 2 tyg. palety w sterylaniaku. Nowe akwarium będę zalewał koło wtorku.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Przygotowanie akwarium ogólnego po chorobie

Post autor: niki 28 » 06 gru 2009, 12:19

sierocki pisze:W sumie nie badałem odchodów neonów,
Tak też myślałem.
sierocki pisze:natomiast moje problemy z paletami pojawiły się po wpuszczeniu neonów do ogólnego.
No właśnie .Jake problemy ?Ryby dostały czegoś na skórze?,czy tez zaczeły robić kupy na biało?

sierocki pisze: mam fizycznej możliwości w domu trzymać 3 tyg. puste ogólne a potem jeszcze rośliny i kolejny tydzień.
Zrób tak .Odkaź rośliny ,wyparz pożądnie podłoże,zalej akwa i zaszczep nowe kultury bakteri np daj do filtra baktozym.Poczekaj kilka dni,i wpuść same dyskowce i zobaczysz co bedzie dalej.Jeżeli miałeś jakieś problemy po wpuszczeniu neonów tylko ze skórą ryb,to być może była to jakaś infekcja bakteryjna której nabawiłeś swoją obsadę wpuszczając ryby bez kwarantanny.W tym wypadku zdezynfekuj neony w roztworze Biodesinalu Tropikala w ilości podanej przez producenta.Oczywiście podnieś tem optymalną dla gatunkuJeżeli jednak neony są nosicielami wiciowców ,czy nicieni niestety musisz przeprowadzić kurację,ale tylko wtedy kiedy będziesz tego pewien na 100 %.W przeciwnym wypadku jakiekolwiek leczenie neonów na te pasożyty jest bezcelowe.Proponuję Ci zbadanie odchodów ryb przez miktoskop.

niki 28

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re: Przygotowanie akwarium ogólnego po chorobie

Post autor: sierocki » 06 gru 2009, 13:01

Dzięki zrobię jak mówisz. Co do neonów problemy jakie się pojawiły nie dotyczyły skóry, ale tego że paletką totalnie odebrało apetyt. No i pod mikroskopem okazało się: nicienie, wiciowce. Obecnie palety są na ostatnim dniu kuracji metro i zajadają aż miło patrzeć. W międzyczasie podawałem do jedzenia levamisol co wytłukło nicienie. Za neony zabiorę się dopiero jak przełowię je do sterylniaka. Potem mikroskop i zabawa. Rośliny wymoczę w roztworze nadmanianiadnu, piach wygotuję. Zbiornik będzie zupełnie nowy 300l. Akwarium zasypię piachem, przeprowadzę gruntowną dezynfekcję filtrów.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości