Nematol i Flagellol

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Nematol i Flagellol

Post autor: CraNcH^MS » 10 paź 2007, 19:28

Kupiłem dzisiaj magazyn Nasze Akwarium są tam opisane dwa leki Sery Nematol i Flagellol. Interesuje mnie jaka jest substancja czynna w tych lekach.

Czy istnieje odpowiednik z tą samą substancją czynną, który można dostać u weterynarza lub lekarza?

Awatar użytkownika
barrel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2006, 22:18
Imie i Nazwisko: Kamil
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: barrel » 10 paź 2007, 19:53

Bardzo dobre pytanie, również to zauważyłem, jego reklama jest na 65 stronie.

Piszą że:

Nematol jest przeciwko nicieniom(Camallanus, Capillaria) oraz owsikom (Oxyuridae) zwalcza nie tylko pasożyty ale również małe widłonogi wykorzystywane prze nicienie jako żywiciela pośredniego.

Flagellol jest przeciwko wiciowcom (Spirocnucleus/Hexamita) i dziurawicy. Pisze również że wiciowce obumierają już po 24 godzinach.

wojtek00
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2007, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: wojtek00 » 02 kwie 2008, 16:55

Nematol
nie rusza nicieni
zabija krewetki (fire red, atya gabonesis, amano)
test:
akwarium ogolne
ph 6,6
stosowanie zgodnie z zaleceniem producenta w ulotce (szkoda tylko, ze nie wspomnial o krewetkach)
trzeci dzien kuracji - zywy nicien w odchodach

pozdrawiam

Wojtek

Joachim
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2007, 16:26
Lokalizacja: Bytom

Flagellol

Post autor: Joachim » 07 maja 2008, 15:59

wojtek00 pisze:Nematol
nie rusza nicieni
zabija krewetki (fire red, atya gabonesis, amano)
test:
akwarium ogolne
ph 6,6
stosowanie zgodnie z zaleceniem producenta w ulotce (szkoda tylko, ze nie wspomnial o krewetkach)
trzeci dzien kuracji - zywy nicien w odchodach

pozdrawiam

Wojtek
Zastosowałem dwukrotnie Flagellol (raz wg przepisu, raz dawka130%) efekt zerowy. Dalej białe (mleczne) ciągnące się odchody. Dziurawica jest to na pewno, bo widać gołym okien dziurki nad nozdrzami paletki. Zmian na gorsze u roślin i innych ryb nie zauważyłem.
Pozdrawiam:
Joachim

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 07 maja 2008, 16:55

Kiedys juz pisalam o tych lekarstwach tu: http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... =2305#2305

bylo to nowe nie przetestowane lekarstwo. Na dzien dzisiejszy wprowadzam mala poprawke,( bledny tekst poprawiony na niebiesko)

Dotyczy w szczegolnosci Nematolu , substancja czynna jest Emamectinbenzoat.

Lekarstwo nie jest zalecane do leczenia w akwariach ogolnych, oraz do przeprowadzenia kwarantanny. Niszczy wiecej organizmow pozytecznych, a nizeli do tychczas przypuszczano. Nie daje gwarancji pelnego wyleczenia, dziala drazniaco na zbrojniki, mlode rybki, bocje. Zabija bezkregowce.
Emamectin jest substancja wysoce toxyczna.

Flagellol- substancja czynna Nitrothiazol.
Bezpieczne dla krewetek.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Re: Flagellol

Post autor: CraNcH^MS » 07 maja 2008, 19:52

Joachim pisze: Zastosowałem dwukrotnie Flagellol (raz wg przepisu, raz dawka130%) efekt zerowy. Dalej białe (mleczne) ciągnące się odchody. Dziurawica jest to na pewno, bo widać gołym okien dziurki nad nozdrzami paletki. Zmian na gorsze u roślin i innych ryb nie zauważyłem.
Jak te dziurki są bardzo małe, to przypuszczalnie mówisz o kanałach przez które ryba odczuwa ruch wody, ale jak są jak "kratery", to faktycznie może być dziurawica.

Na te dolegliwości dobre (sprawdzone na moich rybkach) jest krajowe lekarstwo Zooleka www.zoolek.pl Aquasan-S (wiciowce), Capitox-S (nicienie). Trzeba tylko podać większe dawki niż podaje producent leku. Przeprowadź kurację w temperaturze 28-30 stopni.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2008, 21:59 przez CraNcH^MS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 08 maja 2008, 15:42

Robiłem test Flagellolu na kirysach z wiciowcami - wiciowce znikły. Z tym że podawałem im jeszcze granulat z metro.. Tak na wszelki wypadek ;)

pozdr

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 08 maja 2008, 19:52

kubamajer pisze:Robiłem test Flagellolu na kirysach z wiciowcami - wiciowce znikły. Z tym że podawałem im jeszcze granulat z metro.. Tak na wszelki wypadek ;)

pozdr
He he dobre.

Awatar użytkownika
lin2
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 07 sty 2007, 20:33
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

Post autor: lin2 » 22 maja 2008, 22:51

kubamajer pisze:Robiłem test Flagellolu na kirysach z wiciowcami - wiciowce znikły. Z tym że podawałem im jeszcze granulat z metro.. Tak na wszelki wypadek ;)

pozdr
Czy ktoś jeszcze stosował ten lek? Na ulotce nie ma nic na temat parametrów wody do leczenia ani temperatury :(

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości