Co to za cholera?

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Co to za cholera?

Post autor: Hypno » 23 lis 2009, 21:29

I mnie dopadło ślepianie w mikroskop. Niestety nie mam jeszcze możliwości robienia zdjęć dlatego posłużę się marnym rysunkiem. Badając odchody ryby znalazłem dwa dziwne twory.
Pierwszy przypomina ziarenko kawy z wyraźnym ciemniejszym jądrem w środku i jakby dwoma kanalikami łączącymi jądro z brzegiem po przeciwległych stronach. Ta zewnętrzna część jest praktycznie idealnie przeźroczysta. Obserwowane to jest przy powiększeniu ok x500 i zajmuje mniej więcej 1/15 średnicy pola widzenia. Nie zaobserwowałem żadnego ruchu. Nigdzie nie znalazłem opisu czegoś podobnego.

Drugie coś, również znalezione w odchodach przypomina, przepraszam za wyrażenie, gówniane grona. Wygląda to jak kiść winogron w kolorze hmmm no właśnie .... powiedzmy kiepskiej kawy. Zawsze jest w większych skupiskach, nie porusza się. Także obserwowane przy powiększeniu ok x500 z tym że takie grono jak na rysunku zajmuje 1/4 i więcej średnicy pola widzenia. Tutaj odnalazłem zdjęcie mikroskopowe DOKŁADNIE TEGO CZEGOŚ w książce "Bildatlas der Fischkrankheiten" Gerald'a Bassleer'a wydanej w 1983 roku przez Urania-Verlag Leipzig Jena Berlin na stronie 93. Nie znam niemieckiego ale z tego co zatrybiłem jest w dziale "Sporoza" czyli cosik chyba z grzybami. Rycinka podpisana jest "Pansporoblasten oder Kolonien von Plistosphoa Sporen im Muskel-gewebe". Podane jest nawet że leczy się toto błękitem metylowym. Pytanie czy należy się tym przejmować u dysków? Na zdjęciach były same danio i neonki.

Proporcje tych obrazków są mylące to ziarnko a'la kawa jest długości mniej więcej 4-5 tych kuleczek z grona.
Załączniki
rob-grono.JPG
rob-grono.JPG (6.03 KiB) Przejrzano 3108 razy
rob-ziar.JPG
rob-ziar.JPG (17.9 KiB) Przejrzano 3108 razy

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Re: Co to za cholera?

Post autor: lara » 23 lis 2009, 22:58

Hypno pisze:"Sporoza" czyli cosik chyba z grzybami. Rycinka podpisana jest "Pansporoblasten oder Kolonien von Plistosphoa Sporen im Muskel-gewebe".
sporoza to choroba neonów, a konkretnie "zatracanie" się świecącego pasa. Rycina podpisana jest kolonie- sporowce w tkance mięśniowej. Myślę ze to nie to czego szukasz :wink:

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Co to za cholera?

Post autor: Hypno » 23 lis 2009, 23:07

Mniej więcej tak samo to sobie tłumaczyłem na swoje kali być mówić. Jestem jednak pewien, że to dokładnie to samo co znalazłem w odchodach dysków. Nie mam nawet cienia wątpliwości. Tym bardziej mnie to dziwi.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Co to za cholera?

Post autor: gajowa » 24 lis 2009, 13:01

Piotrek, czy to tak wygladało?
To jest fotka zrobiona 2,5 roku temu i chyba wstawiałam ja juz na forum, ale nikt nie odpowiedział co to moze być.
No i te winogronka to może być to?
Załączniki
kukurydza2.jpg
kukurydza2.jpg (17.59 KiB) Przejrzano 3066 razy
kukurydza 1.jpg
kukurydza 1.jpg (17.06 KiB) Przejrzano 3066 razy
podział.jpg
podział.jpg (21.18 KiB) Przejrzano 3068 razy

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Co to za cholera?

Post autor: Hypno » 24 lis 2009, 13:43

To ziarenko kawy to 100% to samo co i ja znalazłem.
Natomiast te grona, na fotografii którą Ty pokazujesz one wyglądają tak "tkankowo" nie jestem w stanie potwierdzić czy to to samo. Widziałem u siebie w mniejszym powiększeniu. I te co ja widziałem były zdecydowanie bardziej brązowe ale lekko przeźroczyste. Zeskanuje jutro zdjęcie z tej niemieckiej książki i pokażę bo tam było na 100% to co sam widziałem w szkiełku. Na tym zdjęciu te grona ściśle do siebie przylegają jak komórki w tkance, ja widziałem coś takiego gdzie te kuleczki były jakby autonomiczne i niezależne ale w skupieniu obok siebie. Czyli tak jak byś sfotografowała brązowe winogrona i wymazała potem szypułki.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość