JAK ROZMNOŻYC PALETKI?

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Jarek1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 31 lip 2005, 11:51
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: Jarek1 » 09 wrz 2005, 08:39

to może ja w końcu też sie podzielę swoimi osiągnięciami.paletali zajmuje sie już ok 4 lata,nigdy jednak nie przykładałem sie do rozmnażania,bardziej miałem akwa ozdobne tj.palety i stado neonów czerwonych.W końcu cały czas moja para snake i marlboro składały na górnej części grzałki ikre odganiając innne ryby.gdy młodzież zaczynała odrywac sie od miejsca gdzie rodzice je przeniosły i zaczynały pływac oczywiście ginęły.W końcu parę tą oddzieliłem od innych ryb bardzo cieniutką siateczką(taką na owady)-było to w lipcu i tak udało mi się w ogólnym akwarium wychować młode.mam ich w tym momencie ok20 szt.(może nie tyle ile by było w oddzielnym akwa z woda z filtra RO ale zawsze coś)maja teraz ok 2-ce ok 4 cm każda.po ok tygodnia od tego jak zaczęły żerować na rodzicach, zacząłem dokarmiać artemią żywą którą sam robiłem .rosły faktycznie w oczach, teraz karmię artemią mrożona pokarmami suchymi wybarwiającymi np D-50 i granulatem i sercami indycze które sam przyrządzam z odrobiną czosnku.woda w moim akwa ma phok. 6,3 ,wode podmieniam raz na 7 dni(w akwa 260 litrów ok 60 litrów przy podmianie)acha no i zawsz troche aqua safe i fishtamin.młode maja piekne kształty wybarwiaja sie ładnie.pozdrawiam

Watson
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2007, 00:17
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontaktowanie:

Post autor: Watson » 12 maja 2007, 11:10

Witam i pozdrawiam. Hoduję różne ryby ponad 30 lat ,…a paletki dopiero 2 lata. To właśnie te ryby nauczyły mnie pokory i cierpliwości…Obecnie w zbiorniku 360 litrów posiadam 4 dorosłe i dobrane pary oraz 4 mniejsze osobniki….Nie mam problemu z doprowadzeniem ryb do tarła….wystarczy 10-20% podmiany wody i zaraz jakaś para przystępuje do tarła….Ostatnio w narożnym akwarium 3 pary w ciągu całego dnia po kolei składały ikrę ….sfilmowałem przypadek gdzie jedna samica miała tarło z dwoma samcami / czyli mały trójkąt ;-) Następnie ikra zostaje w ciągu 1-2 dni zjedzona….Miałem małe paletki w akwarium tarliskowym ( około 96 litr ) Ale jestem tak uparty że w końcu uda się wychować jakieś stadko….małych paletek …Liczy się satysfakcja a nie zysk w tym wspaniałym hobby w końcu rozmnożyłem już tyle innych gatunków ryb…a nie ma piękniejszego widoku niż dorosłe dyskowe oblepione stadkiem małych pociech ….aż chce się żyć i serce się raduje…;-) Napiszę tylko swoje uwagi wg własnego doświadczenia czyli to jak postępowałem i gdzieś jednak popełniałem ten mały błąd że w akwarium dużym ikra nie pleśniała a w tarliskowym praktycznie cała pleśniała ….w końcu zrobiłem tak: odlałem do akwarium tarliskowego 60 % wody z dużego zbiornika oraz dolałem około 40 % wody odstanej wody miękkiej z filtra osmozy i wtedy dopiero wylęgły się młode paletki…..Gdy młode miały 10 dni i ładnie jadły „pokarm z rodziców” zadzwoniłem do pewnego hodowcy / Największego w moim mieście../ z pytaniem czy mogę podmienić część wody w akwarium tarliskowym….i czy mogę zacząć karmić młode…odpowiedział że TAK. Lecz gdy w dziesiątym dniu podmieniłem małą część wody po raz pierwszy…i dodałem młodym odrobinę artemii to samiec się zestresował i zjadł młode ponad 20 sztuk…Są różne szkoły hodowli tych ryb….i nie każdy hodowca ujawni swoje sekrety….tak więc trzeba w większości opierać się na własnych błędach i doświadczeniach oraz wiele można się nauczyć obserwując te ryby… ponownie zaczynam wszystko od nowa….Oto moje obserwacje i uwagi
1- Woda w akwarium tarliskowym powinna być bardzo odstana , miękka i lekko zakwaszona 6.5 PH około 30 stopni . W wysokiej temperaturze oraz kwaśnej wodzie jest mniej bakterii, przez które pleśnieje ikra. Można także podłączyć wcześniej lampę UV aby wypaliła bakterie w wodzie….co prowadzi to tego że spleśnieje mniejszy % ikry….
2- Akwarium tarliskowe powinno mieć dobrze zasłonięte ścianki-szyby ,najlepiej ciemnym kartonem / można zrobić w kartonie otwór aby podglądać ryby / Jest to ważne! Gdyż spłoszone paletki w czasie tarła mogą zjeść ikrę lub młode !Np: Dorosła para która przez okres 2 lat wychowała kilka lęgów jest mniej płochliwa od młodszej pary…..
3- Zbyt młode dobrane pary potrafią często zjadać ikrę lub wylęg młodych / dotyczy to w szczególności samców. Taki proces zjadania może się powtórzyć kilka razy…
4- Nie należy u młodej pary z narybkiem …podmieniać wody i samemu dokarmiać narybku co najmniej przez 3 tygodnie / gdyż spłoszone także zjedzą młode.Światło w akwarium tarliskowym powinno być słabe / Gdyż młode i dorosłe nie lubią silnego światła , żerują wtedy po zacienionej stronie zbiornika lub w cieniu dorosłej paletki.
5- W okresie gdy młode paletki zjadają wydzielinę ze skóry rodziców …To nie należy podawać paletkom żadnych żywych lub mrożonych robaków…Tylko malutkie ilości granulatu 1 raz dziennie / Paletki są w tym czasie bardzo wytrzymałe jeśli chodzi brak dostarczającej ilości pożywienia. Zbyt duże ilości zalegającego pokarmu i odchody zanieczyszczą wodę w zbiorniku tarliskowym.
Pozdrawiam Watson z Częstochowy

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości