2 + 1 czyli bigamia w modzie

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Hypno » 26 maja 2010, 07:44

Ostatnio u siebie w zbiorniku zaobserwowałem ciekawą sytuację. Mianowicie para przystąpiła do tarła w jednym zakątku zbiornika, a walencyjna samica w tym czasie zaczęła czyścić korzeń 30 cm dalej. Para tarło zakończyła. Druga samica sama złożyła ikrę. Po jakichś 30-40 minutach samiec z tej pary doszedł jednak do wniosku, że 2 numerki lepsze niż jeden i podpłynął do tej drugiej ikry, złożonej 30-40min wcześniej i zaczął zapładniać. Przyłożył się do tego chłopina solidnie :-) Po zakończonej orgii w pierwszych godzinach trwały ogólne walki w zbiorniku zwłaszcza między dwiema samicami w trójkącie. Po jakimś czasie jednak zapanował spokój i ... w tej chwili wygląda to tak, że te 3 ryby bronią obu ikr przed innymi. Ba mało tego! Samice zamieniają się miejscami i czasami jedna wachluje jedną a druga drugą, a potem odwrotnie, a samiec wybiera sobie gdzie będzie, a czasami wręcz jest tak że obie samice pilnują jednej ikry a samiec drugiej. W tym wszystkim cielawy jestem czy ta zapładniana z opóźnieniem ikra jest rzeczywiście zapłodniona. Mija właśnie 2 doba i wszystkie ziarenka są kryształowe i wygląda to nieźle.
Załączniki
1.jpg
Na pierwszym planie samice z ikrą z opóźnionym zapłonem. W tle samiec przy drugim zestawie kawioru udaje, że nie wie o co chodzi a sprawcą jest listonosz.
1.jpg (98.89 KiB) Przejrzano 5904 razy

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Przemek Wieczorek » 26 maja 2010, 08:08

No nie pomyslał bym ze talkie numery odchodzą u dyskowców ciekawe jak to wygląda w naturze,z tego co czytałem w niekiedy żyją w ogromnych stadach po kilka set sztuk tam to muszą byc orgie :)
Piotr na zdjęciu widac ze ikra jest kryształowa czy nie powinna być żółta ?
Bo u mnie raz w tygodniu się wycierają trzy pary z 6 zakupionych ryb w superdiscus na marginesie dzięki Andrzeju że się tak postarałes przy łapaniu :D
Ale o co chodzi jak do tej pory nic się wylęgło,larw nie moge uswiadczyc a tyle razy już się wycierały no i zawsze ikra ma taki kolor jak u Ciebie

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Hypno » 26 maja 2010, 08:14

Z tego co widywałem to niekoniecznie musi być taka bursztynowa. Zresztą dzisiaj powinno się okazać, jak jest OK to wieczorem powinien być wylęg.

A żeby było ciekawiej w tarliskowym zbiorniku w tym samym czasie kolejna para także złożyła ikrę. I już się larwy wylęgły. Jak i tu się coś wylęgnie to zrobimy adopcję :-) Różnica tylko jeden dzień więc powinno się udać. A wcześniej już się udawało.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Hypno » 27 maja 2010, 07:56

Jestem w szoku! Dzisiaj w nocy wylęgły się larwy z ikry z "opóźnionym zapłonem". Na oko jest 80% wylęgu. A spodziewałem się, że jeżeli w ogóle coś się wykluje będą odwrotne proporcje. Co ciekawe rano zaczęły się wykluwać także z drugiej ikry i ... wszystkie 3 ryby przenosiły młode w jedno miejsce! I niech mi ktoś teraz powie, że ojciec nigdy nie może być pewnym bycia ojcem he he. Teraz to mamusie mają zagwozdkę a tatuś dumny jak paw mim, że ryba....

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: rady3 » 27 maja 2010, 13:23

Szczęściarz. :) Ten samiec oczywiście. Dwie panienki ... i to żyjące w zgodzie. Z drugiej strony... jak dwie zaczną zrzędzić....

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Hypno » 27 maja 2010, 13:26

To popłynie w siną dal do trzeciej... bo jest jeszcze kolejna urodziwa krasawica w baniaku :-)

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: gajowa » 27 maja 2010, 19:47

My mieliśmy teraz taką sytuacje.
Para złożyła ikrę w akwa że tak powiem ogólnym (3 samiczki i 1 samiec w 200 l) i wylęgła sie masa młodych. Młode były wozone na grzbietach wszystkich ryb, ale odchowało się tylko 15 sztuk. Sporo wpłynęło do sumpa, no i wiadomo jaki był ich koniec :(

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Hypno » 27 maja 2010, 20:47

Hmmm to żadnego korka nawet po tanim winie nie było żeby sumpa zatkać? Szkoda....

Awatar użytkownika
shady_01
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2009, 09:51
Imie i Nazwisko: Patryk Szadujko
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: shady_01 » 29 maja 2010, 19:18

U mnie jest podobna sytuacja tylko jeszcze nie przełowiłem do tarliskowego i zastanawiam sie czy przełożyć wszystkie 3 ryby czy tylko jedną samicę i samca

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: 2 + 1 czyli bigamia w modzie

Post autor: Hypno » 29 maja 2010, 20:20

Czyli coś jest na rzeczy. Takie przypadki nie są w takim razie odosobnione.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości