PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

dara
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2009, 11:11
Imie i Nazwisko: Dariusz Kowalewski
Lokalizacja: radzików

PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: dara » 19 sty 2009, 17:58

Witam mam pytanie czy jest możliwe rozpoznaniepłci u dyskowców zanim dobiorą się w pary ?

kasiakacha1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 19 sty 2009, 21:02
Lokalizacja: Szczepanowice

Post autor: kasiakacha1 » 19 sty 2009, 21:09

Pewność masz wtedy gdy złożą 1 ikrę.

beret
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2007, 07:56
Lokalizacja: Piorunkowice

Post autor: beret » 19 sty 2009, 21:12

Nie pewność masz jak wylęgną się larwy :!: :!:

kasiakacha1
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 19 sty 2009, 21:02
Lokalizacja: Szczepanowice

Post autor: kasiakacha1 » 19 sty 2009, 21:16

Pewność masz jak składają 1 ikrę a uściślając to co napisałam jak zobaczysz pokładełka. :wink: :wink:

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 20 sty 2009, 07:59

Na pewno to tak tak zwana para składa ikrę, zapamiętasz która ro samica bo składał ikrę a który to samiec bo powinien ją zapłodnić a następnie jak się pojawią larwy to dopiero wtedy możesz mówić że masz parę i wiesz co jest co no i dodatkowo że obydwa osobniki są w 100 sprawne.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 20 sty 2009, 10:26

Uważam, że z tych pokładełek nic nie wynika. Wiedząc, że jedna ryba to samica,a druga to samiec (miały potomstwo) i przyglądając się na ich pokładełka to nie zaryzykowałbym opinii, że to jest samica, a to samiec.
Jak dla mnie to niczym się nie różniły. A jeśli już różnice widać to na pewno nie są na tyle wyraźne, aby w każdym przypadku na tej podstawie ocenić bezbłędnie płeć.

beret
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2007, 07:56
Lokalizacja: Piorunkowice

Post autor: beret » 20 sty 2009, 10:53

I dalsze komentarze i spekulacje dotyczące samicy i samca chyba są zbędne

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: kolejarz65 » 16 lis 2009, 19:36

100% pewności masz dopiero , gdy wyklują się larwy tak jak pisali Koledzy

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: Hypno » 16 lut 2010, 22:14

Z własnych obserwacji mogę tylko powiedzieć jak określić mniej lub bardziej prawdopodobnie.
1) samce są większe zazwyczaj, oczywiście piszę o rybach które są z tego samego tarła i wychowywały się w identycznych warunkach,
2) samce zazwyczaj posiadają bardziej wyraźne coś co można nazwać mocnym czołem czyli coś ala garb tłuszczowy na głowie,
3) to samice zdecydowanie chętniej tańczą w godach i potrząsają ciałem, samcom raczej to nie uchodzi :-) ot tak od niechcenia na odczep czasami pokiwają, raczej to samice miedzy sobą bardziej się tłuką niż samce,
4) moim zdaniem samce pokrywy skrzelowe mają bardziej budlogowate niż samice. tzn. jak ryba stanie do Ciebie twarzą w twarz, to samiczki są bardziej symetryczne (nie lewa strona prawa strona tylko symetria góra dół) niż samce. Samcom raczej pokrywy jakby bardziej schodziły w dół właśnie tak jak policzki buldogów. Ale to moje własne obserwacje. A pewność można mieć wyłącznie po udanym tarle.

totalismo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 15 sty 2010, 14:12
Imie i Nazwisko: Wojciech Drabczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Targanice
Lokalizacja: Targanice

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: totalismo » 01 mar 2010, 18:56

mam takie pytanie ,a nie chcialem zakladac nowego tematu:
Czy aktywnosc paletek moze zalezec od wiosny??
bo zauwazylem wieksza aktywnosc w ogole wszystkich ryb, ramirezki mi sie chyba w parke dobraly , fantomy i neonki tez w parach plywaja.....;) nawet 2 glonojady...
co do paletek to maja juz prawie rok.... sa juz na tyle dorosle zeby zlozyc ikre i sie w ogole w parki dobrac??

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: kolejarz65 » 01 mar 2010, 20:25

Moje rybcie miały przeszło rok gdy przystąpiły do tarła, nie ma na to reguły :D :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: _TOM_ » 01 mar 2010, 22:17

ja nigdy nie zauważyem większej aktywności par czy dobeirania się w pary w zależności od pory roku, więc nie wiem czy to ma wpływ, ale to co wiem, że bez wzgledu na porę roku czy dnia lub tygodnia, podmaian wody powoduje zawsze ikrę na szybach i korzeniach murowaną i to nie od jedenj pary :)
dlatego nei podmieniam zbytnio wody ;)
roczne ryby dobrze karmione i w dobrych warunkach powinny już tańczyć i sie trzęść do siebie szukając pary, jeśli masz różnej płci w baniaku dyski, bo same samce lub samice to ja nie wiem czy homo wśród ryb się trafiają ;)

cepelia
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2010, 15:41
Imie i Nazwisko: Ancinski Tomasz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: cepelia » 02 mar 2010, 06:24

Nie dochowałem się jeszcze ikry i nawet nie bardzo się do tego przykładałem ale to potrząsanie o którym mówicie to jest to jak ryba górną płetwą tak fajnie trzęsie czy jak to wygląda ?? Bo mnie się wydawało że to znaczy wypad to mój kawałek akwarium (tak się fajnie stroszy i potrząsa).

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: Hypno » 02 mar 2010, 07:53

Z tego co się orientuję to mniej więcej od grudnia do lutego w Amazonii trwa sezon rozrodczy. Znajomy który rozmnażał altumy opowiadał, że zawsze wycierały mu się wyłącznie w tym czasie a potem kilka miesięcy przerwy żeby nie wiem co robił. Niewykluczone więc że jakieś geny przebijają się jeszcze. Oprócz tego co Tom napisał ja zauważyłem jeszcze, że w dniach w których przechodziły burze jakby chętniej im było do sexu...

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: PŁEĆ U DYSKOWCÓW

Post autor: hudy » 02 mar 2010, 09:33

Tak jest, ryby hodowlane mają jeszcze zakodowany termin mnożenia, mnożą sie w zasadzie przez cały rok w warunkach stworzonych przez akwarystę, hodowcę. Ale najczęściej i najchetniej robia to na wiosnę. Na to ma wpływ również ciśnienie atmosferyczne, często wykorzystywane przez hodowców do stymulacji tarła/głównie kiryski i zbrojnikowate/

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości