Małe pytanko

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Małe pytanko

Post autor: jaroslawp » 10 sie 2007, 09:37

Pytanie może Was rozśmieszy, ale czy w czasie "polewania ikry" widać jak się coś samcowi wylewa (mleczko)?

Dlaczego pytam:
Wczoraj zauważyłem jak jednej płynącej rybce coś "ciekło" spod brzucha. Mam nadzieję więc, że to samiec, bo jak narazie na 11 sztuk, 6 okazało się samicami. Co jakiś czas do spóły parami kładą wspólnie ikrę.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 10 sie 2007, 10:46

Pytanie może Was rozśmieszy, ale czy w czasie "polewania ikry" widać jak się coś samcowi wylewa (mleczko)?
Obserwowałem nie raz tarło palety ,skalara ,ale nigdy nie zauważyłem by samcowi "wylewało się mleczko "w sposób widoczny

niki 28

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 10 sie 2007, 11:21

Dzięki.
Hmm, może rozwolnienia dostał? :wink:

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 10 sie 2007, 11:38

czy w czasie "polewania ikry" widać jak się coś samcowi wylewa (mleczko)?
Hmm, może rozwolnienia dostał?
No to ustalmy jaki kolor to miało :mrgreen: :?:

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 10 sie 2007, 12:23

W momencie jak samiec zapładnia ikrę to nic nie widać z boku. To co widziałeś to na pewno nie "mleczko" lub coś podobnego mającego związek z zapładnianiem ikry.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 10 sie 2007, 21:53

To nie mlecz. Ma to związek z tym, że podobnie jak wiele w królestwie zwierząt jest gatunków, u wielu, może nawet u ogromnej większości otworem odbytowym wydostają się zarówno "twarde" kawałki nie strawionego pokarmu jak i mocznik. Mleczu samca nie widać niestety, pozdrawiam

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 11 sie 2007, 06:33

A u mnie chyba w ogóle nie polewa samiec niczym, bo już kilkanaście razu z kolei złożyły w tarliskowych ikrę w i spleśniała, a woda jest:
ph 6,5
tww 0
two 5 do 6
NO3 0-10
NO2 0
temp 30 st.
woda 90 % RO z dodatkiem wyciągu z torfu tetry + kran 10 %. Kiedyś w procesie leczenia robali podałem metronidazol a potem doczytałem, że po nim często ryby są bezpłodne. Nie wiem czy na tym etapie mogę jeszcze coś zrobić. Chciałem Wam pokazać mój wylęg a tu nici. Ryby mają po 14 m-cy, a może jeszcze im dać czas? Zastanawia mnie tylko jedno. Zawsze ikra u mnie, (ale po fotkach widzę, że i u Was) ma kolor bursztynowy. Aktualnie u mojej pary ikra złożona przez samicę od razu jest szaro-biała popadająca w przeźroczystość. Samiec się spręża jak może z zapładnianiem i ... po 24 godz. to samo ... robi się biała :( . Moje pytanie brzmi: Czy ikra może mieć taki kolor (świeża), czy może jest to "wina" samicy, a to, że pleśnieje niepłodnego samca. Za wszelakie sugestie z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 11 sie 2007, 08:35

Odpowiedź dla Pawła: Może masz dwie samice, które składają ikrę-bardzo często się tak zdarza. Sam kiedyś tak miałem do czasu jak z Krakowa z mistrzostw przywiozłem samca i problem się rozwiązał. Reszta historii na mojej stronce :roll:

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 11 sie 2007, 11:12

Może masz dwie samice, które składają ikrę-bardzo często się tak zdarza.
no tak, ale ja się bardzo dokładnie przyglądam całemu procesowi tarła i nie spostrzegłem aby samiec składał ikrę. Widzę,że stara się zapładniać ikrę robiąc to w klasyczny sposób. Teraz postanowiłem sobie, że przez 2 tyg, nie bądę się "wcinał" niech pobędą bez mojej "troski". Czasami tak już jest, że jak się człowiek nie angażuje to jest najlepiej. Ta para nie miała jeszcze nigdy potomstwa, więc może to jest jeszcze kwestia "ich" treningu, tylko pozostaje pytanie:, dlaczego 100 % ikry pleśnieje i np na 200 szt. nie pozostaje, choć 20? Faktem jest, że niezapłodniona ikra zawsze bardzo szybko pleśnieje. Jest kilka odpowiedzi.
1. Albo samiec jest bezpłodny.
2. Albo jakimś cudem moje testy się nie sprawdzają i podają przeinaczone dane.
3. Albo prawdą jest, że mam dwie samice a jedna z nich tylko ma jakieś urojenia i udaje składającą ikrę, a ja to odczytuję jako zapładnianie.

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 11 sie 2007, 11:55

arturo pisze:To nie mlecz. Ma to związek z tym, że podobnie jak wiele w królestwie zwierząt jest gatunków, u wielu, może nawet u ogromnej większości otworem odbytowym wydostają się zarówno "twarde" kawałki nie strawionego pokarmu jak i mocznik. Mleczu samca nie widać niestety, pozdrawiam
Z tego co pamiętam ze szkoły, to metabolizm azotu u ryb kończy się na amoniaku (NH3), częściowo amonie (NH4).
Mocznik "produkują" zwierzęta siusiające m.in. człowiek.
Zwierzęta lądowe, tylko "kupkające" np. ptaszki, wytwarzają kwas moczowy.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 11 sie 2007, 12:13

wojam pisze:
Z tego co pamiętam ze szkoły, to metabolizm azotu u ryb kończy się na amoniaku (NH3), częściowo amonie (NH4).
Mocznik "produkują" zwierzęta siusiające m.in. człowiek.
Zwierzęta lądowe, tylko "kupkające" np. ptaszki, wytwarzają kwas moczowy.
U słodkowodnych-tak (prawie-odrobina mocznika też jest produkowana). Mogą sobie na to pozwolić, bo nie muszą "oszczędzać" wody, którą stale nasiąkają. Trochę inaczej jest w morszczyźnie, ale to poza zasięgiem naszych zainteresowań. Przezroczyste, rozpływające się smugi, widoczne czasem za płynącą rybą, to jej MOCZ, będący (m.in.) wodnym roztworem amoniaku.
Ryba posiada nerki, ujścia moczowodów znajdują się we wspomnianej okolicy.

Rafał

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 11 sie 2007, 20:09

_TOM_ pisze:...No to ustalmy jaki kolor to miało :mrgreen: :?:
Hmm... tak wyglądało jak u zdrowego chłopa, wieć pomyślałem, że to jest to ;) ale widocznie nie.
Dzięki za wyjaśnienia.

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości