Białe Robaki Wędkarskie

Diety naszych ryb

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Białe Robaki Wędkarskie

Post autor: Mariusz86 » 25 paź 2007, 09:34

Zastanawiam się nad karmieniem moich ryb właśnie robakami wędkarskimi, nie mylić z pinką.. Zastanawiam się czy jest ona bezpieczna? Jeśli tak to jak często można podawać taką dużą ilość białka?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 25 paź 2007, 10:10

Białe robaki wędkarskie to larwy muchy wyhodowane w mięsie. Muchy natomiast mogą być nosicielami różności, jest ryzyko, że coś się przeniesie, ale małe. Chyba nie to jest jednak groźne, jak to że te białe robaki szybko nie umierają, nawet w wodzie, żywią się mięsem, mogą uszkodzić dyskom przewód pokarmowy uznając go za kolejną dosatwę jedzonka. Ja odradzam, chyba, że ukatrupisz takiego najpierw, bo dysk połknie go żywego.

Awatar użytkownika
gienierator
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2005, 15:07
Imie i Nazwisko: Eugeniusz Araminowicz
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: gienierator » 25 paź 2007, 10:14

Jeżeli myślisz o larwach muchy plujki to odradzam (tłuste cholery )
poza tym kiedyś testowałem i moje ryby jeść tego za diabła nie chciały.
Polecam natomiast czerwone (kompościak lub kalifornia )
Parę sztuk na sitko , sparzyć wrzątkiem , posiekać na odpowiedniej
wielkości kawałeczki i obserwować jak po podaniu w twoje paletki
wstępuje krwiożerczy duch piranii (moje tak się zachowują przy robakach)
Moje paletki dostają ten pokarm jak wracam z ryb i coś zostanie.
Przypomniałem sobie właśnie że gdzieś na jakimś forum
pisano że karmił skalary białymi i miał kłopoty , bo skalary (jak paletki z resztą )
nie rozdrabniają pokarmu tylko łykają i robale które
przeżyły połykanie uszkodziły jelita od wewnątrz
pozdrowienia

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 25 paź 2007, 11:43

W tym rzecz, że karmiłem nimi kiedyś Pielegnice Zebry i Pawiookie.. Tym pierwszym musiałem przekrajać na pół bo poprostu bały się żywych.. i teraz też nie byłoby z tym problemów (z krojeniem) i tylko zastanawiam się na ile jest to pożywny i bezpieczny pokarm... Wysokobiałkowe, a więc ile razy w tygodniu karmić?

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Brodacz » 25 paź 2007, 20:38

Ciekawe co robią ryby w jeziorach jak im daję 0,5 l białych robali w zanęcie.Pewnie mają flaki powygryzane.Dzięki Bogu tego nie widzę.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 25 paź 2007, 20:59

Brodacz pisze:Ciekawe co robią ryby w jeziorach jak im daję 0,5 l białych robali w zanęcie.Pewnie mają flaki powygryzane.Dzięki Bogu tego nie widzę.
To w Wielkopolsce macie dzikusy w jeziorach :wink: i Ty nic o tym wcześniej nie mówiłeś :?:
Zapewniam na czerwone robale Heckle biorą lepiej, niż na białe, sam sprawdź nad tym jeziorem :wink: lub we własnym akwarium.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 25 paź 2007, 21:01

W/g ,,Zdrowe dyskowce" tom. 2 -,, zła segregacja grozi zadławieniem się ryb. Larwy należy traktować jako pokarm uzupełniający i można go podawać dyskowcom co kilka dni, najlepiej w miksach. W przeciwnym wypadku rybom może grozić zjawisko przetłuszczenia wątroby"
Moje tego nie chciały jeść więc sobie odpuściłem a nie miałem czasu uczyć je zjadania tego pokarmu.
To trochę kontrowersyjny pokarm bo nie masz kontroli nad wszystkimi fazami jego wyprodukowania i nie wiadomo jak i w czym był hodowany i w czym odtłuszczany. Lepsze sa dżdżownice kompostowe z własnej hodowli ale przed podaniem należy je oczyścić z ziemi którą mają w przewodach pokarmowych.

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 26 paź 2007, 11:32

Hmm.. zaryzykowałem jednak krojąc robaki na pół.. Gdy wrzuciłem pierwszego ryby rzuciły się tak łapczywie jakbym ich nigdy nie karmił.. Zadowolony usiadłem po nakarmieniu przed moim "telewizorem" i niestety mniejsze ryby (8-9cm) po około 15 minutach od podania robalów zaczeły nimi wymiotować.. Napewno się nie przejadły, gdyż podałem tylko 10 larw przekrojonych na pół, co daje 20 kęsów na 8 ryb.. Jednak rezygnuje z tego rodzaju pokarmu.. Szkoda zdrowia ryb...

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Brodacz » 27 paź 2007, 14:58

Miały racje ja bym też po nich zwymiotował.Tom ja te dania to przerabiałem dwadzieścia lat temu.Gwarantuje że ani ryby ani robaki się nie zmieniły i nie zmienią.

Odpowiedz

Wróć do „Karmienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości