Miernik TDS

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

raffaello1987
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2020, 14:32
Imie i Nazwisko: Rafal Sidorko
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie góry

Miernik TDS

Post autor: raffaello1987 » 02 sty 2021, 11:14

Witam. Moze to i głupie pytanie ale z uwagi na zmieniające się parametry wody z mojego ujęcia wpadłem na taki pomysł. Czy z punktu widzenia osoby trzymającej dyski zwykły miernik TDS mógł by być wystarczającym narzędziem do sprawdzania proporcji mieszanki kranowitu z ro aby przy takiej samej ilośći kwasu solnego otrzymać dokładnie takie same ph wody do podmiany. Sprawdzenie tds jest szybsze niz sprawdzanie kropelkowymi. A tak mozna by szybko ustalic proporcje mieszanki kranowitu z ro przed dodaniem kwasu i potem się nie martwić, że znowu pomimo zachowania takich samych parametrów jak ostatnio np. 1 do 3 zamiast ph 6.0 wychodzi mi 6.5. A moze się myle i inne zawarte w wodzie substancje, których miernik nie wykryje mogły by wpłynąć na ph pomimo takiego samego tds.??? Bo juz troche zgłupiałem i zastanawiam się czy zachować lepiej proporcje 1 do 3 czy patrzeć po tds dolewając kranowitu. A tak mógł bym sobie na miesiąc przygotować kilka stałych dawek kwasu w strzykawkach a nie zgadywać za każdym razem ile go będzie trzeba. Oczywiście 1 sprawdzenie kh i gh kropelkowymi do ustalenia proporcji aby otrzymac odpowiednie ph. Wtedy dopiero zmierzyć to tds i tego wyniku się trzymać przy następnych mieszaniach do podmian.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Miernik TDS

Post autor: przynenta » 02 sty 2021, 23:11

przewodność wg mnie jest tak ważna, przy stosowaniu kwasu TWW to podstawa. W granicach 6 daje najbardziej stabilne Ph. Przewodność większość mierzy przy rozmnażaniu.

raffaello1987
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2020, 14:32
Imie i Nazwisko: Rafal Sidorko
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie góry

Re: Miernik TDS

Post autor: raffaello1987 » 03 sty 2021, 07:12

Tylko u mnie miernik pokazuje ok 96 PPM przy wodzie 3:1 ro+kranowit. Ro z filtra ma ok 12 PPM. Kranowit ok 320 PPM (filtr ro ma ok roku i stał nieużywany więc wymaga wymiany ale na razie testowo do zabaw z kwasem i wodą się nada). Gdzie robię błąd??

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości