Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: _TOM_ » 09 lut 2012, 14:58

Nie zgłupiałeś, jest tak jak piszesz, ale w niektórych tylko wypadkach.
Ja zadam Ci pytanie naprowadzające, o ile zmiękczy wodę kwas solny przy TWW 0 wlany do wody?
Czy zmiękczy czy tylko zakwasi ją?
Jak nie patrzeć, kwas jest od zakwaszania, a nie zmiękczania wody :)
Masz rację, by mógł zakwasić wodę bardzo twardą musi ją najpierw zmiękczyć odrobinę, czego nie musi robić natomiast przy wodzie w miarę miękkiej.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rady3 » 09 lut 2012, 16:01

A co powiecie na to, jeżeli powiem, że mogą być przypadki kiedy twardość węglanowa jest wyższa od ogólnej. Znam to tylko z teorii bo w praktyce się z tym nie spotkałem. Zdarza się tak w przypadku kiedy woda zawiera węglany i wodorowęglany sodu i potasu. Również tak może być w przypadku wody zmiękczanej kationitem sodowym.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: roh » 09 lut 2012, 17:49

rady3 pisze:A co powiecie na to, jeżeli powiem, że mogą być przypadki kiedy twardość węglanowa jest wyższa od ogólnej. Znam to tylko z teorii bo w praktyce się z tym nie spotkałem. Zdarza się tak w przypadku kiedy woda zawiera węglany i wodorowęglany sodu i potasu. Również tak może być w przypadku wody zmiękczanej kationitem sodowym.
To jest błąd rozumowania. twardość węglanowa nigdy nie może być wyższa od ogólnej. czysta matematyka.
TWO=TWW+TWN
twardość węglanowa może być wyższa od niewęglanowej-normalka
Zaś twardość ogólna jest sumą węglanowej-KH i niewęglanowej-GH
Tomku tak czy tak kwasem można zbić twardość węglanową do zera(a czasami jest to kilkanaście st. Niemieckich)- w innym przypadku nie ma szans na stabilizację PH poniżej 7, nie mówiąc o poniżej 6
Raczej nie żyję w błedzie- z chemii miałem 5 :lol:

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rakoczybartek » 09 lut 2012, 18:33

Witam, podlacze się bo mnie to nurtuje, jak jest z tym kationitem sodowym, co on zamienia w co ?
Kilka postów wyżej Pan Roman zwrócil mi uwagę skąd sód się bieże u mnie w cyklu zmiekczania wody własnie kationitem.
Nie wiem skąd ale mam go w wodzie prawie 300 mg/l (potwierdzone badaniem w stacji rolniczej), a jak wleję taka wodę do nawilżacza poiwietrza to mam po godzinie siwo w domu, tyle tego sodu się skąś bieże. U mnie dziala to mniejwięcej tak.

Otóż mam własną studnię, dalej chydrofor, jza chydroforem jest stacja uzdatniania wody (taka domowa, specjalistyczna zmiękczająca) jest to jedna kolumna duza chyba ze 40 litrów montowana zaraz za chydroforem, jest to rodzaj filtra przepływowego, wylot z filtra jest podłączony bezpośrednio do sieci.
Woda po przejściu przez kolukmnę z kationitem (regenerowany tabletkami nacl) ma wg testów kropelkowych ph 7,5 gh = 0 kh = 15.
Dodam że woda bezpośrednio ze studni ma ph 8 gh i kh około 28, dużo ponad normę (chodzi o przydatność do spozycia) żelaza i manganu.

Przefiltrowana woda jest aż śliska, a jak użyje się jakiegoś detergentu to trudno go spłukac taką woda. Do ustawienia stopnia filtracji służy małe pokrętło przy glowicy całej kolumny, odkręca się troche i gh podskakuje i woda jest oki.

Wracając do zbijania kh to mozna właśnie roztworem kwasu np solnego, lub przepuścic przez kolejna kolumnę z kationitem, ale regenerowanym roztworem kwasu solnego. Ja wybrałem dróga opcję.

Mam nadzieję że naświetliłem nieco temet do rozwagi i roziązania zagadki co w co się zamienia i dla czego, czy ktoś wyjaśni... :?:

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: nobleKoziol » 09 lut 2012, 19:01

Pytania z 5-tej kasy podstawowej :D
1. czy kwas moze byc o twardym odczynie?
2. czy zasada ma mieki odczyn?
3. co otrzymamy jesli dodamy kwas do zasady?
4. o jakim odzynie jest wtedy woda?




1. nie
2. nie
3. sol i wode
4. obojetna

poprawcie jesli sie myle.

zrobilem male doswiadczenie tyle ze uzylem H2SO4 kwas siarkowy 13.5%
do kuwety nalalem 3 mililitry H2SO4 i 2 mililitry wody kh11. wymieszalem i zaczynamy test kh po pierwszej kropli test pokazuje zakonczenie procesu. wniosek nadal kwas, a wedlug co po niekturych woda powinna miec MOZE 10 kh. :lol: :lol: kwas nie zmiekcza wody tylko ja zakwasza :lol: :lol:

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: _TOM_ » 09 lut 2012, 21:18

roh pisze: ...Tomku tak czy tak kwasem można zbić twardość węglanową do zera(a czasami jest to kilkanaście st. Niemieckich)- w innym przypadku nie ma szans na stabilizację PH poniżej 7, nie mówiąc o poniżej 6
Raczej nie żyję w błedzie- z chemii miałem 5 :lol:
A czy widzisz gdzieś mój wpis, że nie można zbić TWW kwasem? Piszesz o czymś tak oczywistym do mnie jak ja bym gdzieś napisał coś innego. Oczywiście, że zbijesz TWW kwasem i to doskonale.
Tak czy siak to jednak kwas służy głównie do zakwaszania wody, a nie jej zmiękczania, ważne by z tego zdawać sobie sprawę. Wody z TWW 0 lub 1 nie zmiękczysz kwasem choć byś go wlał ogromną ilość, ale ją z pewnością zakwasisz.
nobleKoziol pisze: ... zrobilem male doswiadczenie tyle ze uzylem H2SO4 kwas siarkowy 13.5%
do kuwety nalalem 3 mililitry H2SO4 i 2 mililitry wody kh11. wymieszalem i zaczynamy test kh po pierwszej kropli test pokazuje zakonczenie procesu. wniosek nadal kwas, a wedlug co po niekturych woda powinna miec MOZE 10 kh. :lol: :lol: kwas nie zmiekcza wody tylko ja zakwasza :lol: :lol:
Nie obrażaj się, ale to doświadczenie polegające na rozcieńczeniu kwasu nic nie wnosi do tematu, jest bzdurne, bo piszemy o tym czy kwas bardziej zakwasza czy zmiękcza wodę.
Chcesz test zrobić, wlej do 1l wody z TWO 10 i TWW 1 kwasu solnego czy siarkowego 10ml i powiedz mi o ile wodę zmiękczyłeś, a o i ile zakwasiłeś? Kwas głównie służy do zakwaszania wody, a zmiękcza ją w niewielkim zakresie lub kompletnie wcale jeśli TWW jest w wodzie 0.

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: czarjan2 » 10 lut 2012, 01:15

Ja też dołożę kilka słów na temat kwasu np. solnego ,wiadomo że używamy kwasu po to żeby zakwasić wodę ,ale jeśli mamy zakwaszać wodę o tw.w np. 10 n to musimy tego kwasu wlać dużo więcej a do wody o tw.w np. 2 n wystarczy mniejsza ilość kwasu po to aby zakwasić wodę, woda o tw.w 0 n potrzebuje bardzo mało kwasu aby stała się kwaśna a to dlatego że jest miękka ,woda o tw.w 10 potrzebuję większej ilości kwasu do zakwaszenie a to dla tego że kwas w pierwszej kolejności zbija tw.w wytrąca wapń i aby ph obniżyć np. do 6, to tw.w musi być w granicach 0 n ,nawet jak zakwaszamy wodę twardą to na początku zakwaszania ph w takiej wodzie się obniży ale podczas mieszania zaczyna wzrastać a to dlatego że dopóki woda zakwaszana nie będzie miała 0 n tw.w to ph będzie zawsze wyższe od żądanego :) ,żeby zakwasić wodę przepuszczoną przez osmozę nawet jak ph po odstaniu będzie 7 to potrzebujemy nie wielką ilość kwasu a to dlatego że nie ma w niej tw.w i taką wodę kwas błyskawicznie zakwasza , i jeszcze jedno, po tylu latach bawienia się kwasem dowiaduję się ze podczas zakwaszania wody obniża się tw.O :) ,nie jest to prawdą w moim przekonaniu ,jeśli się mylę proszę mnie poprawić , piszę to z własnego doświadczenia ,Janek

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: Alenquer » 10 lut 2012, 11:43

Przy dolaniu kwasu do wody nastepuje jego reakcja z wodoroweglanami (buforem) do czasu az ten bufor sie wyczerpie, pozniej nastapi trwale obnizenie pH.
Tak naprawde to co mierza testy akwarystyczne to nie twardosc weglanowa a alkalicznosc. Podczas zuzywania buforu i jego reakcji z kwasem powstaje tez woda, dwutlenek wegla i sole wapnia lub magnezu (najczesciej) - chlorki w przypadku uzycia HCl lub siarczki w przypadku gdy stosujemy. H2SO4 Te sole wchodza caly czas w sklad twardosci ogólnej, która nie powinna sie zmienic przy calej operacji i stad twardosc ogolna pozostaje na tym samym poziomie.

Latwo z tego wszystkiego wywnioskowac, ze aby szybko i bez uzywania nadmiernych ilosci kwasu dostosowac pH do wymaganego poziomu wystarczy pozbyc sie twardosci weglanowej lub zamienic ja na twardosc stala (nie mylic z ogolna, choc po usunieciu wodoroweglanow obie powinny byc sobie rowne) a wszystko mozna zrobic za pomoca odpowiednich zywic.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rady3 » 11 lut 2012, 13:04

roh pisze:
rady3 pisze:A co powiecie na to, jeżeli powiem, że mogą być przypadki kiedy twardość węglanowa jest wyższa od ogólnej. Znam to tylko z teorii bo w praktyce się z tym nie spotkałem. Zdarza się tak w przypadku kiedy woda zawiera węglany i wodorowęglany sodu i potasu. Również tak może być w przypadku wody zmiękczanej kationitem sodowym.
To jest błąd rozumowania. twardość węglanowa nigdy nie może być wyższa od ogólnej. czysta matematyka.
TWO=TWW+TWN
twardość węglanowa może być wyższa od niewęglanowej-normalka
Zaś twardość ogólna jest sumą węglanowej-KH i niewęglanowej-GH
Tomku tak czy tak kwasem można zbić twardość węglanową do zera(a czasami jest to kilkanaście st. Niemieckich)- w innym przypadku nie ma szans na stabilizację PH poniżej 7, nie mówiąc o poniżej 6
Raczej nie żyję w błedzie- z chemii miałem 5 :lol:
No cóż błąd, ale nie mój.
Twardość ogólna inaczej całkowita, - składa się na nią całkowita zawartość soli wapnia i magnezu.
Twardość węglanowa inaczej zasadowość - zawartość wodorowęglanów i węglanów
Twardość niewęglanowa - inne sole wapnia i magnezu, głównie chlorki i siarczany

tak więc jak widzisz to co napisałeś to uogólnienie i nie zawsze się sprawdza.
Tak jak napisałem wcześniej:
rady3 pisze: mogą być przypadki kiedy twardość węglanowa jest wyższa od ogólnej. Zdarza się tak w przypadku kiedy woda zawiera węglany i wodorowęglany sodu i potasu. Również tak może być w przypadku wody zmiękczanej kationitem sodowym.
To nie moje wymysły i nie pytaj mnie o szczegóły z chemii bo ja z niej 5 nie miałem.:) Napisali to mądrzejsi w tej dziedzinie ode mnie i ja im wierzę. Zresztą to teoria. W praktyce kwasu ja przynajmniej używam do obniżania pH (oczywiście wiąże się to ze zbiciem TwW bo to bufor). Chodzi o to, że jak ktoś pisze, że kwasem obniża twardość to po prostu początkującym miesza w głowie. Tylko i wyłącznie dlatego odezwałem się w tym temacie.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości