kh a gh

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

maciekchild
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 23 sie 2008, 10:51
Imie i Nazwisko: Maciek Wójcicki
Lokalizacja: bytom

kh a gh

Post autor: maciekchild » 24 lut 2010, 20:54

Witam ma pytanie ponieważ nie wiem czy może testy świrują czy coś się dzieje mianowicie ph utrzymuje na poziomie 6-6,5 za pomocą hcl ale problem tkwi w kh igh kh mam bliskie zeru a test na gh wskazuje mi ok 20 czy to jest możliwe? (test zoolek) mieszam kranówke z ro 50/50 i dolewam 1ml hcl na 6 l wody

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: kh a gh

Post autor: fangornn » 24 lut 2010, 22:26

Napisz jakie masz parametry wody z kranu. Potem dokładnie co robisz i jak. A na pytanie Twoje odpowiem tak. Testy mogą być dobre bo Gh nie zbija się hcl-em i taka twardość jest możliwa.

Awatar użytkownika
tomek76
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:45
Imie i Nazwisko: Tomasz Kwiatkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: New York
Lokalizacja: Poznań/New York
Kontaktowanie:

Re: kh a gh

Post autor: tomek76 » 25 lut 2010, 04:05

Hej,

Borykałem się kiedyś dokladnie z takim samym problemem. Woda z RO mięciutka aż miło a tu GH 20!?! W moim przypadku piasek a dokładnie Substrate który miałem w akwarium podbijał strasznie GH. Skończyło się to tak że musiałem go wymienić na inny :( Zbadaj wode z kranu jak mówił Tomek a jeśli będzie ok to coś w akwarium podnosi GH. Napisz też od kiedy "chodzi" akwa i jaki masz w nim piasek/żwirek. Z ciekawości zapytam jak się czują rybki przy takim GH (jeśli są w akwarium oczywiście)?

Pozdrawiam

maciekchild
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 23 sie 2008, 10:51
Imie i Nazwisko: Maciek Wójcicki
Lokalizacja: bytom

Re: kh a gh

Post autor: maciekchild » 25 lut 2010, 10:14

w akwarium tylko korzeń piach kwarcowy kokosy i rośliny wszystko co włożone do aqua najpierw było polane hcl aby sprawdzic czy się nie pieni. Kranówka TO KH 8 A GH 16. Ale tydzień temu miałem jeszcze w akwarium kamień który przywiozłem z Brazylii i z głupoty go nie sprawdziłem okazało się że to on zatwardza tak wodę. Jak mówiłem wyjąłem go tydzień temu i od tego czasu wymieniłem ok 100 l na same ro parametry spadły może o 2 stopnie. Jeżeli odleje z akwarium wody do bańki do podmian i wymieszam ją z ro 50/50 to otrzymuje wode która by mnie zadowoliła bo kh ma zerowe ale gh jest równe 11. Czy dalej dolewac czyste ro?.
A ryby czują się dobrze mam w tym akwa 10 palet takich podrostków i jest wszystko w porządku ale wolałbym aby gh było niższe.
Akwarium to coś ponad 300l (dokładnie nie wiem bo było robione na wymiar bardzo dziwne kształty)
filtracja kubełek JBL e1500 Biologia
Turbina z gąbką 700l/h
brak co2
wszystkie inne parametry w normie
temp 32

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: kh a gh

Post autor: _TOM_ » 25 lut 2010, 11:04

Jeśli masz TWO 11 w tej mieszanej wodzie to wątpliwe jest by TWW było 0, raczej to wina testów lub pomiaru, bo TWW jest wyższe niż 0.
Skoro pozbyłeś z z baniaka żródła problemu: kamienia z Brazylii, to teraz podmieniaj wode w akwarium na samą RO aż osiągniesz parametry Ci pasujące.
Dopiero po tem zacznij mieszać sobie wodę do podmian Ro z kranem do mniej więcej takiej jaką będziesz miał w akwarium.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości