Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: TURYSTA » 23 lip 2009, 11:17

Aniu jak dodasz bakterie i akwarium sobie stoi puste dalej jakieś 2-3 tygodnie to twój wysiłek marny.Bakterie nie mają co jeść i pada biologia.
Jeśli nalałaś ro+ kran to jest większa szansa że bakterie się utrzymają ale beż jedzenia nie długo.

Jak widzisz musisz dać papu bakterią aby przetrwały nie dasz papu nie masz bakterii.

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: andzio65 » 26 lip 2009, 12:17

Zgadzam się z Turystą. Generalnie jest tak, w nowozałożonym akwarium z rybami ph będzie rosło. Jesli zbijemy je kwasem to i tak na następny dzień podskoczy. Przerobiłem to w moim przerybionym sterylniaku. Przyczyną tego zjawiska jest wzrost stężenia NH3 z tego co ryby wydalają i brak lub niedostateczna ilość bakterii. W przypadku kiedy populacja bakterii osiągnie wielkość stosowną do ilości dostepnego dla niej pokarmu sytuacja się odwróci, ph będzie spadało w skutek braku NH3 przerabianego do NO2, a później NO3. I takie zjawisko zachodzi w akwarium Turysty o czym pisął wcześniej. Jest ono najbardziej widoczne w wodach o niskim KH gdyż są słabo zbuforowane. Czym wyższe KH tym bardziej zjawisko to zanika lub trudniej je zaobserwować przy książkowym prowadzeniu zbiornika - chodzi mi tu o ilość oraz częstość podmian wody.
Przyznam się, że z początku nie bardzo wierzyłem w ten spadek ph u Turysty i zastanawałem się nad innymi przyczynami tego faktu. Chciałem, aby u mnie też tak było. Czekałem, czekałem ... i się doczekałem. Trwało to chyba ze trzy miesiące, ale obecnie moje akwarium zachowuje się dokładnie tak jak pisał Turysta. Obecie mam tak, że jeśli spada ph to rosną NO3. Jak osiągnę parametry uznane przeze mnie za graniczne podmieniam część wody.

Co do tematu postu. Aniu powiem tak: czego byś nie dodała do wody co ulega dysocjacji elektrolitycznej (rozpada się na jony wskutek działania rozpuszczalnika) to zawsze zwiększy się EC, cudów nie ma. Przez zwiększenie ilości jonów w wodzie które są nośnikami prądu ziększysz przewodnictwo i koniec.
Obniżyć ph zanczy zwiększyć stężenie (ilość) jonów wodorowych H+. Resztę dopowiedz sobie sama.

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: sunflower » 28 lip 2009, 07:42

nie rzecz w tym żeby ktoś mi zasady chemii wyjaśniał - chociaż dziękuję bo u mnie z chemią nie najlepiej a rzecz w tym że w sterylnym akwarium praktycznie z samą osmozą która ma ph 6,8 zbicie jej do 5,8 bez ryb w środku za pomocą kwasu, kontrolując EC tak żeby nie przekroczyło 130 jest że tak powiem trudne i dlatego pytam jak to się robi... poza tym bakterie bakteriami i niewątpliwie rozkładają związki azotowe ale szczerze mówiąc nie widzę powodu żeby obecność bakterii - "odżywianych" miała się przyczynić do obniżenia ph o 1 - ale mogę się mylić... więc wdzięczna będę za odpowiedź jak bez ryb w akwarium sterylnym obniżyć ph nie podwyższając EC powyżej 130

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: andzio65 » 28 lip 2009, 15:51

Aniu, nie jestem wyrocznią, ani nie mam się za afę i omegę, ale chemię trochę znam. Możesz spróbować lekko zakwaszać HCl-em RO i mierzyć EC czy mieścisz się w założonej przez siebie granicy. Ze zwględu na to że używasz RO kwasu dodasz bardzo mało i może osiągniesz zamierzony cel. Niestety ja nie mam możliwości pomiaru EC więc nie mogę tego sprawdzić.
Spróbuj i zobacz. Tylko obawaim się, że jak wpuścisz ryby do tej wody to ph będzie rosło i EC napewno też. Kwestia tylko jak szybko.
sunflower pisze:....ale szczerze mówiąc nie widzę powodu żeby obecność bakterii - "odżywianych" miała się przyczynić do obniżenia ph o 1 - ale mogę się mylić...
Oj Aniu może się tak zdarzyć pod pewnymi warunkami. Jeśli masz nadprodukcję azotanów w zbiorniku to nie podmieniaj wody i zmierz ph jak podskoczą azotany, to się przekonasz.
Ja sprawdziłem to u siebie, Turysta u siebie i kilku innych kolegów też się o tym przekonało. Warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli się nie mierzy azotanów, na co może wskazywać spadek ph.

A na marginesie jeśli robiła byś jakieś doświadczenia to podziel się proszę z nami obserwacjami. Wiedzy nigdy dość.

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: sunflower » 29 lip 2009, 06:03

doświadczenia są właśnie dosyć paradoksalne, ponieważ nie mam możliwości wlania HCl tyle żeby mi zbiło ph o 1 żeby utrzymać EC w granicy 130 ponieważ roztwór HCl ok.4,0 ph ma EC ok 1000. Paradoksem jest to że po włożeniu ryb do sterylnego akwarium ph zaczęło rosnąć w zastraszającym tempie i mimo że przyjmuję do wiadomości to co mówicie że bakterie mają wpływ na zmniejszenie ph - chociaż szczerze mówiąc ciężko mi to sobie wyobrazić a na biologii to akurat się trochę znam - to nawet jeżeli to chyba lekka przesada żeby w ciągu 12 godzin ph wzrosło o 1,1.

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: andzio65 » 29 lip 2009, 15:54

Aniu TO NIE PARADOKS.
Aniu dokładnie tak jest, jak piszesz, przerabiałem u mnie to samuśko. Latałem z wiadrami jak powalony. Zmierz sobie NH4 jak ph podskoczy, to się mocno zdziwisz. Ja jak zobaczyłem u siebie, ile jest, to mi jeszcze do dzisiaj oczka chodzą dookoła głowy.
Koleżanko miła -jeśli mogę się tak zwrócić - biologia sama w sobie nie wszystko tłumaczy, ale w połłączeniu z chemią, z którą jest przecież nieodłącznie związana, wyjaśni wiele.
Zastanawiam się tylko czy masz w sterylniaku jakiś filtr. Jeśli masz, to zapewne bez biologi skoro tak się zachowuje ph, jeśli nie masz to, jak wyżej.
A teraz pozwolisz, że rozwiążę Twój paradoks.
Rybki sikają, tu się chyba ze mną zgodzisz. Powstaje amoniak, który z wodą tworzy wodorotlenek amonu NH4OH występujący w roztworze w postaci NH4+ i OH-.
Wyjściowe ph masz kwaśne (dałaś HCl), czyli nadmiar jonów H+ w stosunku do OH-. I teraz wpuszczasz ryby, zachodzi reakcja pierwsza, zaczynają się pojawiać jony OH- , które łącząc się z H+ dają wodę (reakcja zobojętniania). Ponieważ zakwaszałaś HCl-em; w wodzie prócz wprowadzonych z nim jonów H+ wprowadziłaś jeszcze jony Cl- i to one zajmują w roztworze miesce po OH-.
Teraz jedziemy dalej. Rybki nasikały już tyle, że przewaga H+ zniknęła. Mamy równowagę H+ i OH- i dla takiego układu ph wynosi 7,00. A rybki dalej sikają i podnoszą stężenie OH-, ph przechodzi w zasadowe, a to już katastrofa - zaczyna się wydzielać wolny NH3 i krótko mówiąc po zawodach. Na marginesie wydzielanie wolnego NH3 zaczyna się troszkę przed ph 7,00, ale nie pamiętam dokładnie więc nie będę głupot pisał.
I tu widzisz jaką rolę spełnia biologia filtra - proces nitryfikacji przez nią prowadzony jest procesem kwasotwórczym.
Jak pisałem wcześniej wprowadzenie do wody jakiejkolwiek ilości dodatkowych jonów, które to w wodzie są nośnikami prądu , powodują wzrost EC.
Gdybyś nawet nic nie dolewała i wpuściła ryby do czystej RO to i tak EC będzie rosło (rybki jedzą, sikają i wydalają), czy tego chcesz czy nie. Aby je zbić musisz podmienić na czystą RO.
EC to przewodnictwo lub inaczej odwrotność oporu i zależy przede wszystkim od stężenia nośników prądu, czyli jonów w naszym przypadku i paru innych rzeczy.
Mam nadzieję, że rzuciłem trochę światła na ten temat. Niestety więcej nie potrafię pomóc, przykro mi. Pewnych procesów i prawideł nauki nie da się ominąć.

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: sunflower » 30 lip 2009, 11:25

no i proszę można? można takiej opornej chemicznie osóbce jak ja wyjaśnić wszystko co i jak - bardzo Ci Andrzej dziękuję :)

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: andzio65 » 30 lip 2009, 16:14

Aniu, nie ma za co. Cieszę się, że już wiesz o co tutaj chodzi. :D
Służę uprzejmie na przyszłość w razie potrzeby w miarę mojej wiedzy oczywiście. :wink:
Moje kredo: żyję nie tylko po to aby, mi ktoś pomagał, ale i po to, abym ja komuś pomógł .
Inaczej mówiąc : nigdy nie jesteś tak mądry, abyś się nie mógł od kogoś czegoś nauczyć, równocześnie nigdy nie jesteś tak głupi, żebyś nie mógł kogoś, czegoś nauczyć.
Aniu, jeśli nie robiłaś prób z tym kwasem to zrób, może jak raz zmieścisz się w EC 130. Nie patrz na to jakie EC ma kwas przy ph4.
W definicji ph jest logarytm ze stężenia jonów wodorowych i to powoduje, że wielkości tych nie wolno rozpatrywać wprost. Dlatego jeśli ph z 5 zmieni się na 4 to oznacza że stężenie [ilość] jonów H+ zwiększyło się dziesięciokrotnie. Nie umiem powiedzieć jak to się ma do EC, ale intuicyjnie obstawiał bym, że jest to zależność w przybliżeniu liniowa.
Dłatego zachęcam Cię - Aniu zrób próbę, proszę.
A wdzięczny Ci będę, jeśli poznam wyniki tej próby. Ja niestety, jak pisałem wcześniej nie posadam konduktometru.
Pozdrawiam

Acha, w razie czego nie rób tej próby na "beczce wody", wystarczy jajkaś banieczka ok. 5 L. A może mniej? :?

Awatar użytkownika
marcinxcom
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 16 kwie 2008, 20:57
Imie i Nazwisko: Marcin Janowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Internet Stargard
Lokalizacja: internet Stargard x-com
Kontaktowanie:

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: marcinxcom » 01 sie 2009, 23:19

witam
RO to woda ani zasadowa <7 ani kwaśna >7 po prostu 7.0PH ( pytanie jako obnizyc PH poniżej 7.0 na poziomie filtracji z wody zasadowej jak to najczesciej sie odbywa automatycznie wody twardej )
-odp. nie darady i niema sesu wiecej tu gdybac. To samo sie tyczy wody destylowanej ktora tez jej wartosc PH wynosi w poblizu 7.0
pozdrawiam
(przepraszam za bak PL )

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: _TOM_ » 17 sie 2009, 14:03

sunflower pisze:no to zależy jaką masz wodę w kranie i takie tam. U nas RO w granicach 6,8-7,0 ph o kranie to w ogóle nie będę wspominać bo to totalna porażka. Sama nie stabilizuje się do takiego poziomu 5,5 - więc potrzebuję zbić ph chemicznie i teraz pytanie jak żeby EC nie było wyższe niż 120
wpuść tam parke dysków do samej RO o niby PH 7.0 i osiągniesz co chcesz nie robiąc nic więcej :)
pisze niby 7.0 bo samo RO ma niższe PH zdecydowanie, to tylko niedoskonałość testów i mało napowietrzona woda wskazuje ci tyle PH, ale faktycznei jest niższe.
nie będę pisał jakie PH ma woda RO bo się zacznie dyskusja na inny temat, niż twój problem :) zamiast go rozwiązac skomplikuje się temat :)
wpuść parkę i sparwdź PH po 14 dniach - nie podmieniaj wody w tym czasie :)
to fajny test będzie :)
podmień im wodę po tych 14 dniach dopiero znowu na samą RO i będą się pewnei tarły jak głupie z radosci :)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: _TOM_ » 17 sie 2009, 14:06

sunflower pisze:nie rzecz w tym żeby ktoś mi zasady chemii wyjaśniał - chociaż dziękuję bo u mnie z chemią nie najlepiej a rzecz w tym że w sterylnym akwarium praktycznie z samą osmozą która ma ph 6,8 zbicie jej do 5,8 bez ryb w środku za pomocą kwasu, kontrolując EC tak żeby nie przekroczyło 130 jest że tak powiem trudne i dlatego pytam jak to się robi... poza tym bakterie bakteriami i niewątpliwie rozkładają związki azotowe ale szczerze mówiąc nie widzę powodu żeby obecność bakterii - "odżywianych" miała się przyczynić do obniżenia ph o 1 - ale mogę się mylić... więc wdzięczna będę za odpowiedź jak bez ryb w akwarium sterylnym obniżyć ph nie podwyższając EC powyżej 130
czemu bez ryb?
z rybami samo się obniży ...
jak bez ryb ma być to ja nie wiem i się mądrował nie będę z radami :) to raczej zadanie dla J23 albo profesora chemii z uniwerku :)

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak obniżyć ph w RO kontrolując EC?

Post autor: andzio65 » 18 sie 2009, 05:39

Tom, czyżbyś nie dawał wiary phmetrowi?? :shock: I to dobremu phmetrowi.
A co przez pierwsze dni z tych 14. Ania pisała o sterylniaku bez dojrzałego filtra.
Przeczytaj dokładnie co napisałem, bo przerobiłem dokładnie zagadnienie chemii wody w pierwszych dniach życia sterylniaka na własnej skórze i omal nie skończyło się to tragedią. Dlatego podzieliłem się wiedzą ku przestrodze dla innych, aby wiedzieli gdzie czychają niebezpieczeństwa.
Nie potrzeba profesora, wystarczy chemia z liceum i łeb na karku. :D

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości