Kwas solny i jego oddziaływanie

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Kwas solny i jego oddziaływanie

Post autor: sierocki » 04 kwie 2009, 05:58

Witam,
Zbiornik 240l, TWO-9, TWW - 2, Ph - 6,8-7. Dziś będę namierzał kwas solny w aptekach. Nigdy jeszcze nie testowałem z kwasem, chciałbym uzyskać pH w granicach 4,5-5. Wiem, że nie da się określić ile kwasu należy użyć ale choć od jakiej dawki zacząć?Do podmiany używam beczki 80l. Ile kwasu użyć na początek 5ml i potem stopniowo dolewać czy zacząć od mniejszej dawki?

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 kwie 2009, 07:17

Przygotowując wodę do podmian, mieszasz RO i kranówkę . Do wymieszanej wody, po odstaniu się dolewasz, noo dajmy na to, do Twojej beczki 80 L ,dolej na początku 10 ml kwasu (rozcieńczonego) w proporcji 4 do 1 tzn. cztery części wody jedna kwasu. Potem silne napowietrzanie i czekasz kilka godzin, potem sprawdzasz parametry wody i jeśli zajdzie potrzeba dolewasz kwas i znów napowietrzanie. Woda się stabilizuje i znów - kontrola i kwas. Inna sprawa to taka, czy zbiornik do podmian jest ustabilizowany i nie wchodzi w reakcję z kwasem. Jeśli wchodzi, to cała robota psu na buty. U mnie dymion do podmian, bo takiego używam, to stabilizował się tydzień, może dwa, dokładnie nie pamiętam. Kwasu na początek to wlałem, nie powiem , nie powiem.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 12 kwie 2009, 12:44

Udało mi się zakupić w aptece 2 opakowania po 250ml kwasu solnego 10%. Myślę że będzie dobry. Natomiast testowałem na mojej beczce aquacidem i po dolaniu 8ml Ph było w granicach 6.4, w akwarium obecnie jest około 6.9-7 badane testem kropelkowym. Jutro przygotuję kolejną beczkę wody i doleję 5ml kwasu solnego najpierw postaram się zejść z pH do wartości 6.5 do podmiany. Potem będę schodził niżej. Jednak mam pytanie skoro w akwarium pH wynosi około 7 to jakie najlepiej ustawić w wodzie do podmiany aby nie zaszkodziło to paletką.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 12 kwie 2009, 17:30

sierocki pisze: ]ednak mam pytanie skoro w akwarium pH wynosi około 7 to jakie najlepiej ustawić w wodzie do podmiany aby nie zaszkodziło to paletką.
Jeśli będziesz miał dwa ustabilizowane zbiorniki tzn. akwarium i baniak do podmian, to tak jak ustalisz sobie w wodzie do podmian tak będziesz mieć w akwarium. Istotą sprawy jest to aby nie było drastycznych skoków PH a w szczególności zejście poniżej wartości minimalnej.W testach zooleka jest różnie, jest przedział między 6-9 Ph a drugi między 4,5 a 9 pH uważaj żeby nie zejść poniżej 4 bo wtedy jest wartość w zasadzie niemierzalna. A jak sobie ustalisz tak będziesz mieć u mnie np. jest stałe 6.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 12 kwie 2009, 18:57

No na początek będę starać się ustawić Ph z 7 na 6,8; 6,6 stopniowo dążąc do 4,5 max 5. Uważasz ze jeśli obecnie w akwarium mam ph 7 to jeśli przygotuję 80-90l wody o pH 6,7 i podmienię tą ilość wody to parametry w akwarium po pierwszej podmianie będą takie jak w beczce?
Pozdrawiam.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 12 kwie 2009, 19:07

sierocki pisze:No na początek będę starać się ustawić Ph z 7 na 6,8; 6,6 stopniowo dążąc do 4,5 max 5. Uważasz ze jeśli obecnie w akwarium mam ph 7 to jeśli przygotuję 80-90l wody o pH 6,7 i podmienię tą ilość wody to parametry w akwarium po pierwszej podmianie będą takie jak w beczce?
Napiszę Ci tak. Tylko nie weź tego sobie do serca. Nigdy nie uda Ci się "ustawić" tak Ph aby móc operować w przedziale dajmy na to 6, ileś tam np. 6,4 czy 6,6 . Dobowe skoki będą wyższe a poza tym, ustalenie Ph na poziomie 6 czy 6,5 jest najbardziej uniwersalnym, przynajmniej w moim przypadku.Musisz sprawdzić i dojść do tego jaki poziom PH jest najlepszy dla Twoich ryb.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 12 kwie 2009, 19:13

Tak tylko z ciekawości zapytam, dlaczego tak nisko chcesz zejść z ph?

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 12 kwie 2009, 19:16

Brak pasożytów jakie najczęściej atakują paletki. Jednak ciągle rozważam zejście tak nisko. Wcześniej na butli co2 miałem 5,2 i rybki super sobie śmigały. Teraz też jest ok ale jakoś wydaje mi się że było lepiej przy niskim pH.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 12 kwie 2009, 19:20

To jeśli dozujesz CO2 to także musisz wziąć to pod uwagę ,ponieważ jak dolejesz wody z kwasem do tego, to klops gwarantowany. A przy kwasie to chwila moment i tragedia.
I moje pytanie jest takie same jak kolegi Iwka 22, po jakiego grzyba Ci takie niskie PH? A właściwie Twoim rybom.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 12 kwie 2009, 19:25

sierocki pisze:Brak pasożytów jakie najczęściej atakują paletki. Jednak ciągle rozważam zejście tak nisko. Wcześniej na butli co2 miałem 5,2 i rybki super sobie śmigały. Teraz też jest ok ale jakoś wydaje mi się że było lepiej przy niskim pH.
Mam nadzieję, że wiesz co robisz..., bo moim zdaniem to takie balansowanie nad przepaścią :? , ale to tylko moje zdanie :)

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 12 kwie 2009, 19:36

Musisz być bardzo ostrożnym z kwasem, to nie przelewki. Pamiętaj że obniżenie wartości PH o 1 stopień to skok kwasu o 100% w roztworze. Kurcze nie wiem czy czegoś nie pokręciłem, ale dobra rada "k....a uważaj" z tym kwasem. Przedobrzysz popalisz płetwy rybom (oby tylko to im się przytrafiło) i klops jak dzwon. Tego możesz być pewny.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 12 kwie 2009, 19:42

Pisałem że jak stosowałem co2 (już nie używam). Napisałem również że ciągle rozważam zejście tak nisko. Jeśli się nie zdecyduję to chcę osiągnąć około 6,5 i będzie dobrze. Jednak ponawiam pytanie czy jeśli w beczce ustawię pH w granicach 6,5 to jak wleję tą wodę to akwarium to czy w akwarium zrobi się od razu 6,5 czy stanie się tak dopiero po kilku podmianach?Woda w akwarium jest ustabilizowana.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 12 kwie 2009, 19:43

po kilku podmianach

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 12 kwie 2009, 19:44

Dzięki o to mi właśnie chodziło. Chcę obniżać PH stopniowo bardzo powoli.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 12 kwie 2009, 19:48

sierocki pisze: Jednak ponawiam pytanie czy jeśli w beczce ustawię pH w granicach 6,5 to jak wleję tą wodę to akwarium to czy w akwarium zrobi się od razu 6,5 czy stanie się tak dopiero po kilku podmianach?Woda w akwarium jest ustabilizowana.
Tak. Ale jeżeli w akwarium masz ustabilizowaną sprawę z PH. Zależy też jaki masz zbiornik do podmian, jeżeli masz pojemności; dajmy na to, 20 L, to na pewno nie za pierwszym razem. Po drugie zależy czy PH w ogólnym daleko odbiega od Ph w zbiorniku do podmian. Ale z własnego doświadczenia i moich ryb, jak ja się uczyłem przygotowywać wodę do podmian, to lepiej (dla ryb) aby zmiany PH przebiegały w czasie a nie gwałtownie na tzw. Raz.
sierocki pisze:Dzięki o to mi właśnie chodziło. Chcę obniżać PH stopniowo bardzo powoli.
To jeśli podmienisz 80 /90 L wody, to z Twojego "powoli" przy pojemności akwarium 240 L zrobisz to na raz. Iwek nie doczytał chyba jaki masz zbiornik do podmian. 8)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości