PH - zwariować można :((

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

PH - zwariować można :((

Post autor: enzo » 07 sty 2009, 17:21

baniak 100 L tarliskowe sterylne
filtr gabkowy "Delfin"
woda
ph-7,6
kh-3
gh-4
obsada 17 jednomiesiecznych dyskow
codzienne podmiany 10-20%
woda do podmian ro+kran
ph 6,4
kh 3
gh 5

problem to rosnace od 3 tyg ph uroslo z poziomu 6,0 do 7,6 dodam ze woda w czasie tarla miala parametry ph 6,0 kh 0, gh 1 i ph było stabilne, zaczalem podnosic jej parametry aby uzyskac wode"przyjazna" do ladnego wzrostu ryb i zaczal sie horror.Po wieczornej podmianie ph potrafi przez noc skoczyc w gore o 0,3-0,4 po podmianie zbijam o okolo 0,2.probowalem roznych ustawien filtra bo wyczytalem na forum ze moze sie wytracac co2 z wody przy silnym napowietrzaniu lub mocnej pracy filtra,u mnie nie ma napowietrzania ale filtr pracuje ma maxa.
Teraz moje pytanie czy istnieje w mojej sytuacji mozliwosc uzyskania stabilnego ph okolo 6,4 przy kh 3 gh 4?? jesli tak to jak tego dokonac ?? bo nie mam pomyslu jak zbic to ph nie zbijajac przy tym kh i gh

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 07 sty 2009, 19:43

Stabilne PH przy tych parametrach ? - rozwiązanie:
ph-komputer i elektrozawór z butlą CO2. Inaczej tego nie zrobisz. W momencie kiedy wytrąca się CO2 to PH Ci rośnie. Więc żeby je obniżyć (przy takich twardościach) musisz to CO2 dostarczyć. Kwasem nie zbijesz bez ruszenia KH.

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 08 sty 2009, 00:10

wiec ktore "zło" lepsze? ph 7,6 przy przyjaznym dla mlodych kh i gh czy kwasna woda przy ph ok 6,8 i prawie zerowych wartsciach kh i gh?

Darekrod
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 25 paź 2008, 18:25
Imie i Nazwisko: Dariusz Słota
Lokalizacja: Rodos

Post autor: Darekrod » 08 sty 2009, 01:11

enzo pisze:wiec ktore "zło" lepsze? ph 7,6 przy przyjaznym dla mlodych kh i gh czy kwasna woda przy ph ok 6,8 i prawie zerowych wartsciach kh i gh?
Rowniez podpinam sie do tego pytania.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 08 sty 2009, 08:51

enzo pisze: wiec ktore "zło" lepsze? ph 7,6 przy przyjaznym dla mlodych kh i gh czy kwasna woda przy ph ok 6,8 i prawie zerowych wartsciach kh i gh?
A gdzie ja napisałem "prawie zerowych wartościach GH" ? GH zostaje takie samo jakie było.
Czytajcie uważnie.

P.S.
Proszę też używać pl-znaczków.

Darekrod
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 25 paź 2008, 18:25
Imie i Nazwisko: Dariusz Słota
Lokalizacja: Rodos

Post autor: Darekrod » 08 sty 2009, 08:57

Postawie pytanie zatem raz jeszcze:
Co jest lepsze dla ryb?
1. Ph-7,8 przy KH-3
2. Ph-6,0 przy KH-0

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 08 sty 2009, 09:45

Lepsza jest opcja numer 2, bo jest niższe PH, a paletki lubią wodę kwaśną. Jednak w tym przypadku PH nie będzie stabilne ponieważ nie ma bufora "bezpieczeństwa" w postaci twardości węglanowej.
W przypadku pierwszym PH będzie bardziej stabilne, ale jest za wysokie.

Darekrod
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 25 paź 2008, 18:25
Imie i Nazwisko: Dariusz Słota
Lokalizacja: Rodos

Post autor: Darekrod » 08 sty 2009, 14:09

Dzieki, i o taka odpowiedz mi wlasnie chodzilo.
Drążąc temat głębiej, czy jest jakąś zależność od wielkości KH i możliwego spadku Ph czyli np. przy KH-0 możemy obniżać Ph ile chcemy, przy KH-3 nie zejdziemy poniżej Ph-7 a czy przy KH-1 można uzyskać np Ph-6 do 6,5. Nie chodzi mi o dozowanie CO2 tylko kwas lub Ph-minus (akwarium sterylne).

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 08 sty 2009, 14:35

Nie wiem czy taka zależność istnieje. Kiedyś widziałem wykres zależności KH od CO2 pokazujący PH. Czyli przy Kh=xx i CO2=xx, PH wynosiło xx.
Ale to i tak nie działało w praktyce bo sprawdziłem zawartość CO2 w wodzie, wartość KH i PH ph-metrem i nijak to się miało do tego wykresiku.
Nawet jakby coś takiego o co pytasz było, to co np. z CO2 ? Przecież to się będzie różniło dla kogoś kto ma CO2=10 od tego co ma CO2=40 ... i to znacznie.

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 08 sty 2009, 15:12

a tu się nie zgodze bo przy zakwaszeniu wody kwasem ortofosforowym i otrzymaniu ph ok 6,2 kh-0 mialem stabilne ph przez 3 tyg to bylo podczas tarla i tydzien po -dopóki nie zaczely sie podmiany na twardsza wode.Gdzieś czytałem w jakimś poście J-23 ze kwas orto robi bufor fosforowy.No ale wróce do sedna że staram sie zwiekszyć twardość po to aby nie wychowac kalek ze słabo wykształconymi płetwami, i teraz juz sie sam zastanawiam czy jest sens w taką zabawę z woda, czy moze ja zakwasić do żądanego stabilnego Ph i patrzeć co urośnie z tych maluchów i nie przejmowac sie niskimi wartosciami kh i gh.[jak sie wkleja cytaty?]

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 08 sty 2009, 17:34

enzo pisze:a tu się nie zgodze bo przy zakwaszeniu wody kwasem ortofosforowym i otrzymaniu ph ok 6,2 kh-0 mialem stabilne ph przez 3 tyg
Jakie akwa - sterylne, roślinne ? Co to znaczy stabilne ? - ile wynosiło rano, ile wieczorem.
[jak sie wkleja cytaty?]
Cytowaną treść umieszczasz pomiędzy:

[*quote]
a
[*/quote]

Z tego co napisałem usuń tylko *

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 08 sty 2009, 17:52

akwa sterylne (było napisane na poczatku postu :) )
stabilne tzn zminiejące się drugie miejsce po przecinku na Lajonie nie pamiętam w tej chwili jakiego rzedu to były wahania ale trzymajace sie przy 6,2.

G.dog
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2008, 15:51
Lokalizacja: glasgow UK

Post autor: G.dog » 08 sty 2009, 22:23

Ja tez mialem problemy z utrzymaniem PH na stalym poziomie! ten problem od 2 miesiecy juz nie jest dla mnie problemem... PH w moim akwa jest zawsze na poziomie 6,5-6,8. i mieciutkiej wodzie. Sposob na to jest bardzo prosty! przy 100l akwa zakup 0,5kg piasku koralowego,(zmielona skala koralowca ) wsyp "luzem" do twojego sterylniaka, i problem z glowy! to jeden z najleszych naturalnych sposobow na utrzymanie ph na stalym poziomie! mieszkam w Glasgow i dowiedzialem sie o tym od znajomego specjalisty od Dyskow. Mozesz wyprobowac, jak chcesz, u mnie zdaje egzamin w 100% Pozdro :lol:

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 08 sty 2009, 23:54

no jakoś mnie ten sposób z piaskiem koralowym nie przekonuje, korale skladaja sie z wapieni a co za tym idzie to raczej podniosą twardosc wody a nie ja "zmiekczą" a co za tym idzie ph w gore poleci - no chyba że sie mylę ze swoim rozumowaniem

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 09 sty 2009, 00:15

Ciekawy pomysł z tym piaskiem, może ktoś przetestuje :). Ja aktualnie jestem w trakcie zakwaszania kwasem solnym 36% rozcienczonym z wodą 1:4 czyli ok. 7%. Mam two 12 kh 8 i ph 7.5. Jak narazie wlałem 15 ml ale widzę że powoli schodzi w dół. Mam pytanie czy jak wlewam ten kwas to po jakim czasie od wlania test mi pokaze dobry wynik ?

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości