ZAKWASZANIE WODY-K.SOLNY,K.ORTOFOSFOROWY--KTORY LEPSZY?

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

ZAKWASZANIE WODY-K.SOLNY,K.ORTOFOSFOROWY--KTORY LEPSZY?

Post autor: enzo » 14 lis 2008, 11:06

WITAM
chce przygotowac wode do sterylnego akwa dla tarlakow zakupilem oba rdzaje kwasu czyli solny i fosforowy ale zastanawiam sie ktory bedzie "bardziej przyjazny"

gospo83
junior
junior
Posty: 48
Rejestracja: 21 gru 2007, 19:50
Lokalizacja: Świdnica
Kontaktowanie:

Post autor: gospo83 » 14 lis 2008, 12:08

solny, od ortofosforowego zrobią się glony :) bo glony lubią fosforany :D

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 14 lis 2008, 15:01

Akurat w sterylnym to nie ma większego znaczenia, z glonami łatwo sobie poradzić, ale w ozdobnym ortofosforowego bym nie dał. Jak już napisał "gospo83" glony ten kwas bardzo lubią...

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 14 lis 2008, 20:28

Solny, ale tylko "czda" czyli - czysty do analiz

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 15 lis 2008, 15:16

Iwek_22 pisze:Solny, ale tylko "czda" czyli - czysty do analiz
A właśnie, że ortofosforowy czda :mrgreen:

A poważnie to bez znaczenia, chociaż ja preferuję ortofosforowy, bo stabilniejsze pH daje w pewnych zakresach.

pozdr

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 16 lis 2008, 12:57

Ortofosforowy!!
Mniejsza zabawa niż z solnym , nie śmierdzi , nie dusi , nie parzy gwałtowni wrazi kontaktu ze skórą, nie przepala ubrań a tylko odbarwia ;) !!
Solny to problem.
Potwierdzam zdanie Kuby.
Pozdrawiam Marek

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Post autor: krisaczek » 16 lis 2008, 13:28

A poważnie to bez znaczenia, chociaż ja preferuję ortofosforowy, bo stabilniejsze pH daje w pewnych zakresach.
Czy możesz uściślić - o jakie zakresy chodzi? I napisać coś więcej na ten temat.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 16 lis 2008, 14:45

wczoraj zakwasilem wode w jednym kanisterku 30l
uzylem kwasu solnego w ilsoci 5 ml no i przedobrzylem bo z wody
ph 7,4
kh 3
gh 5
otrzymalem ph 3,5 ,kh i gh juz nawet nie sprawdzalem dzisiaj kolejna proba ale zastosuje solny w ilosci 1,5 ml chce docelowo otrzymac ph 6,0 a moze najpierw rozcienczyc ten kwas aby latwiej bylo dozowac ,czuje ze czeka mnie kilka dni prob i bledow zanim dotre do tych ph 6,0

dzieki za wszyskie podpowiedzi chociaz tu pytanie do MAREK81 dlaczego z ortofosforowym mniejsza zabawa niz z solnym

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 16 lis 2008, 14:53

jeszcze czekam na RO az sie zrobi na nastepny kanisterek i tak po przemysleniach zastosuje ortofosforowy bo to i tak do tarliskowego wiec glony mi tam nie wyskocza (slabe oswietlnie) tylko moze ktos mi podpowie ile go dodac aby z wody
ph 7,4
kh 3
gh 5
otrzymac ph 6,0 pytam bo nie chce znowu przedobrzyc i tracic kilka dni az dojde do celu :)
a przy jakich zakresach ortofosorowy daje stabilniejsze ph?

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 16 lis 2008, 17:03

krisaczek pisze: Czy możesz uściślić - o jakie zakresy chodzi? I napisać coś więcej na ten temat.

pozdrawiam
Przede wszystkim w zakresie 6~6.5pH.
Nie jestem chemikiem, więc odpowiedzi na poziomie profesorskim ode mnie nie oczekuj ;), natomiast praktykując dość intensywnie, pewne obserwacje poczyniłem.
Generalnie przy używaniu kwasu ortofosforowego sprawa dotyczy bufora fosforanowego, który ma wpływ na stabilność pH w warunkach kiedy pozbawiliśmy już wodę bufora węglanowego, co zawsze ma miejsce przy zakwaszaniu bez CO2.
Jeśli chcesz podrążyć temat, to proponuję przeszukaj posty niejakiego J-23, który tutaj, oraz na grupie dyskusyjnej pl.rec.akwarium(czy jakoś tak) kilka lat temu całkiem przystępnie sprawę opisywał. W tym momencie nie udało mi się na szybko tego znaleźć linku, ale podążyłem kiedyś tym tropem i tak już zostało - to się sprawdza.

Z drugiej strony, jako człowiek rozmnażający masowo paletki zapewne wiesz że rodzaj użytego kwasu to akurat nie jest kluczowa kwestia i czynników stanowiących o skutecznym ustalaniu parametrów wody jest więcej, natomiast skoro akurat wspominany kwas orto. ma właściwości wspomagające w interesującej nas sprawie, to osobiście nie widzę najmniejszego powodu aby z tego nie skorzystać.

Nie znaczy to, że "sposoby" inne są gorsze czy lepsze - liczy się efekt końcowy.
Itd.

Temat z resztą jest szeroki jak rzeka z której pochodzą paletki, i autor wątku zapewne jeszcze nieraz się zdziwi jak kręte mogą być ścieżki prowadzące do pH 6, czy ile tam sobie wymyśli. :mrgreen:

pozdrawiam

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 16 lis 2008, 19:33

tak czytalem posty i odpowiedzi J-23 te ktore wylapalem, no ale dopytac zawsze mozna-kto pyta nie bladzi :D
ide lac kwasidlo do RO bo juz sie naprodukowalo
a co do "masowego rozmnazania" to po raz pierwszy na powaznie chce sprobowac, zobaczymy co wyjdzie narazie byla lipa bo ikra plesniala przez zle parametry wody
dzieki za odpowiedzi i zainteresowanie tematem

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Post autor: krisaczek » 16 lis 2008, 21:21

Dziękuję za info. - masowość to jest nadmierna interpretacja - jak każdy się uczę i polecam innym - warto

pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości