Strona 1 z 1

Kwas siarkowy

: 14 paź 2008, 16:58
autor: wojak_1
Witam klubowiczów mam pytanie dotyczące kwasu siarkowego ktoś mi mówił że do zakwaszania wody mogę stosować kwas otorofosforowy leczma skutki uboczne w postaci namnażających się glonów i jest szkodliwy dla roślin zakupiłem teraz siarkowy czy mogę go stosować w odpowiednich proporcjach

: 14 paź 2008, 20:01
autor: TURYSTA
Człowiek a może prościej.
Kup sobie filtr RO!
I zadbaj o parametry wody. Reszta to sielanka

: 14 paź 2008, 21:37
autor: birdas
TURYSTA pisze:Człowiek a może prościej.
Kup sobie filtr RO!
I zadbaj o parametry wody. Reszta to sielanka
Mariuszu może znasz problem z innego wątku, może czytasz w myślach lub jesteś jasnowidzem ale Twoja odpowiedź nie jest na temat.
Nie ma słowa o parametrach wody, a proponujesz zakup filtra RO. Co to ma wspólnego z pytaniem ?
Przykład:
Mam w kranie KH=GH=0 (naprawdę) i zadając takie pytanie jak autor wątku to też mi doradzisz zakup filtra RO ?

Odpowiadając na pytanie to tak - można zastosować kwas siarkowy do obniżania PH.

: 15 paź 2008, 07:36
autor: TURYSTA
"Mam w kranie KH=GH=0 (naprawdę) i zadając takie pytanie jak autor wątku to też mi doradzisz zakup filtra RO"
Przy takim kh i gh poszukał bym bufora dla ph :)))
Ale ktoś chce kwasem obniżyć ph to musi mieć wysokie kh.A tu ro się sprawdzi.

: 15 paź 2008, 09:35
autor: daro1820
A jeżeli ja mam ro i mieszam z kranówką też potrzebuje kwasu.

Pozdrawiam

: 15 paź 2008, 09:37
autor: birdas
TURYSTA pisze: Ale ktoś chce kwasem obniżyć ph to musi mieć wysokie kh.A tu ro się sprawdzi.
Niekoniecznie. Mam zerowe twardości i PH=7,0. Nie dozuję do akwa CO2. Jak ma spaść PH ?

: 15 paź 2008, 09:39
autor: TURYSTA
Też ma ro+kran i mieszam w odpowiedniej proporcji aby uzyskać wodę gh 5 kh 3 ph 6,5 nad całością ph pracuje kontroler co2 aby skoki ph nie były gwałtowne a minimalne. I dzieje się to bez kwasu.
I tak można bez końca jeżeli jeżeli jeżeli. Oczywiście najprościej jest dodać kwasu pytanie na jak długo.
Ale można obejść bez kwasu jak się ma chodź trochę chęci.

Bridas pewnie masz duży ruch wody i mało roślin.

: 15 paź 2008, 10:24
autor: _TOM_
birdas pisze:
TURYSTA pisze: Ale ktoś chce kwasem obniżyć ph to musi mieć wysokie kh.A tu ro się sprawdzi.
Niekoniecznie. Mam zerowe twardości i PH=7,0. Nie dozuję do akwa CO2. Jak ma spaść PH ?
Choćby od samych ryb spadnie, ph będzie ci spadać przy zerowym TWW, nie ma siły by przy TWW 0 wzrosło :) Co byś nie pisał, przy TWW 0 spadnie Ci PH ponizej 7.0.
Pod warunkiem, że faktycznie masz je zerowe w kranie, a nie że twoje testy takie pokazują, a wystarczy prefiltr węglowy na wodzie, by testy głupaiły akwarystyczne i wskazywały głupoty.

Co do pytanie czy kwasem sierkowym można zniżyć PH to jednak spytałbym się przy jakim TWW chce to robić? Bo przy wysokim TWW kwas siarkowy nie pomoże, a tylko zaszkodzi rybom, bo dawka by zbić PH moze być zbyt duza potrzebna.

: 15 paź 2008, 11:11
autor: Hypno
Każdym kwasem da się obniżyć pH nawet ogórkowym ze słoika po małosolnych :-) Pytanie brzmi raczej co spowoduje zastosowanie takiego a nie innego kwasu. Tutaj już ludziska sprawdzili, że najlepszy będzie solny CZDA. Można kupić banieczkę 5l @ 32% (chyba) za niecałe 30 zł.... tylko można kupić jak się ma działalność gospodarczą lub znajomego co ją ma. Taka bańka każdemu z nas starczy pewnie na oooooo albo dłużej jeżeli nie ma farmy ryb. U mnie w Lublinie zastosowanie RO obniża pH bo w kranie mam 7,6. U Mańka na Śląsku podwyższy bo w kranie ma w granicach 6,5-6,7. Tyle ze on nie potrzebuje RO, tylko dłuższego wężyka z kranu do baniaków :-)

Przestrzegam przed użyciem siarkowego, który można kupić do uzupełniania starszego typu akumulatorów. To kwas techniczny dość mocno zanieczyszczony innymi związkami. Jeżeli chcesz kupić kwas do zbiorników i być pewnym, że syfu nie wlejesz to odwiedź najbliższy sklep POCH. Albo idź do zoologika ale wtedy przepłacisz jakieś 100x albo więcej ....

: 15 paź 2008, 12:48
autor: birdas
TURYSTA pisze:Też ma ro+kran i mieszam w odpowiedniej proporcji aby uzyskać wodę gh 5 kh 3 ph 6,5 nad całością ph pracuje kontroler co2 aby skoki ph nie były gwałtowne a minimalne. I dzieje się to bez kwasu.
Może i bez kwasu ale za pomocą CO2.
Bridas pewnie masz duży ruch wody i mało roślin.
No nie ... ruch wody mam nie za duży, a roślin miałem tyle, że co tydzień wiadro roślin oddawałem.

Do TOM'a:
Parametry wody w kranie mam na pewno zerowe. Badane testami Sery. Nigdy nie było przejścia między barwami. Już po pierwszej kropli woda się zabarwia na kolor docelowy. Poprzednie testy Sery się przeterminowały i 3 tygodnie temu kupiłem nowe i pokazują tak samo.
W akwa jednak mam KH=3 i GH=4 (nie wiem dlaczego) i PH prawie zawsze jest ok. 7,0. Wcześniej jak miałem bardzo dużo roslin i dozowałem CO2 przez całą dobę to rano PH=6,2.
Aktualnie roślin mam mniej, nie dozuję CO2, wodę w podmianach (co 2 tygodnie) leję z kranu z dodatkiem kwasu solnego. Woda ta ma PH=5,5, ale w akwa i tak zawsze jest ok. 7,0.

Do Piotra:
Kwas solny 36% CZDA można kupić bez działalności gospodarczej jednak przy zakupie trzeba wypełnić jakieś tam oświadczenie wpisując swoje dane osobowe i cel wykorzystania kwasu.

: 15 paź 2008, 19:18
autor: sebek2481
Witam! Co z zakwaszaniem wody kwasami organicznymi, np. octowym. Co prawda zadawałem to pytanie w sąsiednim temacie, ale może tu mi ktoś odpowie, bo tam echo? Pozdrawiam!!!

: 16 paź 2008, 08:40
autor: andzio65
Octowym nie wolno!!
Tylko kwasy tzw mineralne tj solny, siarkowy, fosforowy. Tym ostatnim tylko wtedy gdy chcemy podnieść przy okazji zakwaszania fosforany. Solny podnosi zawartość chlorków, którch z kolei wysoka zawartość w akwarium nie jest obojętna dla roślin. Siarkowy podnosi zawartość siarczanów, jednak w przeciwieństwie do chlorków ich poziom może być duuuużo wyższy bez szkody dla roślin - akurat siarki rośliny potrzebują dość dużo. Dobrze jest wiedzieć jaka jest wyjściowa zawartość tych jonów we wodzie, bo wtedy można świadomie podjąć decyzję jaki kwas zastosować.