Brak prądu :(

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Karolina
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 03 mar 2007, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Brak prądu :(

Post autor: Karolina » 20 lut 2008, 16:25

Witam!
W poniedziałek będę miała wyłączony na kilka godzin prąd (wymiana instalacji w bloku). Jestem załamana! Biologia w akwa pójdzie w diabły (a zbiornik stosunkowo nowy, palety pływają w nim od niedawna). Wiem, że będę musiała kubełek wypłukać. Ale nie mam pojęcia jak mam utrzymać temperaturę, żeby nie spadła na łeb na szyję?? Dolewać gorącej wody? Jak utrzymujecie jako taką temperaturę w akwa gdy nie ma prądu?
Na pewno włączę na maksimum ogrzewanie w domu (w tym sezonie grzewczym jeszcze nie było włączone), ale nie sądzę żeby to wystarczyło do utrzymania temperatury 450l wody :(
Będę wdzięczna za wszystkie pomysły...
Pozdrawiam

SHARK
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 25 gru 2006, 16:13
Imie i Nazwisko: Dariusz Bąbel
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: SHARK » 20 lut 2008, 16:28

Włóz butelki, nawet plastikowe z ciepłą wodą, lepsze to niz dolewanie

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 20 lut 2008, 16:28

Nagrzej przed wyłączeniem prądu do np. 30 C i potem się nie przejmuj. Akwarium 450 litrowe nie traci tak szybko temperatury więc spokojnie dasz rady. Oczywiście wietrzenie w domu nie wskazane :)

Pomoże również obłożenie samego akwarium czymś co zatrzyma ciepło...

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 20 lut 2008, 16:50

... a nawet więcej do 32. Zamknąć pokrywę szczelnie, z karmienia w tym czasie można zrezygnować na kilka godzin. Miejscem gdzie najwięcej ciepła ucieka to właśnie nieosłonięta pokrywą powierzchnia wody, gdzie i wymiana ciepła z powietrzem następuje i przede wszystkim parowanie jako główny sprawca oziębiania wody. Na upartego zawsze jeszcze można się przytulić do zbiornika :-)

Awatar użytkownika
Karwen
senior
senior
Posty: 122
Rejestracja: 21 mar 2007, 21:36
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: Karwen » 20 lut 2008, 17:13

A ja proponuje obłożyć zbiornik styropianem z każdej strony i zabezpieczyć jakoś pokrywę:P w razie czego zawsze można z ciepłą woda próbować:P

Awatar użytkownika
mors29
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 690
Rejestracja: 20 sie 2007, 13:51
Imie i Nazwisko: Maciek Dźwigała
Lokalizacja: Miechów

Post autor: mors29 » 20 lut 2008, 17:16

Jeśli masz akwarium roślinne to uważaj z tym grzaniem.

Awatar użytkownika
marcinesku
junior
junior
Posty: 36
Rejestracja: 16 gru 2007, 20:37
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: marcinesku » 20 lut 2008, 17:39

u mnie jakiś czas temu nie było prądu równo 12h woda w 240 l spadła z 32c do 25c ,nie było tam ryb więc niczym nie obkładałem, bez prądu piec gazowy nie działał było zimno.Więc myślę ,że z temp niema tragedi ,obłóż styropianem ,nie podnoś w tym czasie pokrywy i będzie ok.

Awatar użytkownika
Karolina
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 03 mar 2007, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karolina » 20 lut 2008, 17:42

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!
Faktycznie nagrzeję do 32 stopni (rośliny są ale nie jest to typowy zbiornik roślinny a poza tym rośliny się w tym momencie w ogóle nie liczą, ważne jest zdrowie ryb), puszczę kaloryfery i na pewno przytulę się do akwa :lol: Z pewnością to ostatnie da najlepsze efekty!
Zobaczymy, mam nadzieję że wszystko będzie ok i panowie w miarę szybko skończą tę wymianę instalacji...
Nie jest to po mojej myśli, ale trudno, nie musi.
Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 20 lut 2008, 18:04

Bardziej niż temperaturą przejmuj się filtrami. Tzn. jak wyłączą prąd to wyciągnij wtyczkę z prądu.

Miałem taki przypadek, że nieraz wyłączali mi prąd na parę godzin i wszystko było ok. Nawet twierdziłem, że ludzie którzy kupują UPSy to mocno przesadzają i są przewrażliwieni. Wszystko trwało do czasu, aż wyłączyli prąd tylko na 45 min. Gdy filtr się załączył kirysy w moim akwarium zaczęły pływać tak jakby wyskoczyły "na dobre piwo" (reszta ryb zachowywała się normalnie). Podmieniłem szybko 50% wody na kranówę bo tylko taką wodę miałem i rybki na szczęście ocalały.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 20 lut 2008, 18:32

Spokojnie, przy włączonych kaloryferach temperatura w 400l spada bardzo, bardzo wolno. Nic się paletkom wielkiego nie stanie, bo spadać będzie bardzo wolno i ryby się przyzwyczają. Byle potem po włączeniu już prądu nie rosła o 5 stopni w godzinę. Paletki spore zakresy temparatur tolerują, jeśli zmiany są powolne, trwają w długim czasie.
Skoro baniak świeży, to zbytnio nie ma co filtr wypluć z siebie niebezpiecznego, też się nie martw i tym, ale lepiej jego wkłady przepłukać po wyłączeniu prądu w wodzie z akwarium i zalać go wodą z akwa ponownie, niech taki pzrepłukany czeka sobie na prąd. Tylko kranowki nie używaj do tego i jakoś straszliwie go nie myj, przepłucz jedynie.
Bądź dobrej myśli, u mnie prąd wyłączają często, najczęsciej w nocy, jeszcze nigdy nic się nie stało, czego i Tobie życzę.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 20 lut 2008, 18:56

Karolcia odezwij się na priw to pożyczę Ci UPS !
Dodam nawet dodatkowy akumulator i pociągnie cały dzień filtr i pompę powietrza !

Pozdrawiam Marek

Awatar użytkownika
Karolina
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 03 mar 2007, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karolina » 20 lut 2008, 20:10

Dzięki Marek, napisałam już na priv!
Co do temperatury, to nie sądzę żeby była w stanie szybko wzrastać po włączeniu grzałki. Mam w akwarium jednego Jagera 300W, który po zalaniu zbiornika (fakt, że w większości osmozą, która jest przecież lodowata) nagrzewał wodę, do 29 stopni, przez niemal 40 godzin. Szybki wzrost temperatury więc rybom nie grozi :D
Dzięki za wsparcie. Na pewno napiszę jak się cała sytuacja skończyła.
Pozdrawiam, Karolina

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 20 lut 2008, 20:17

powinnaś sobie kupic brzęczyk na baterie lub tabletki tlenowe , a temperaturą się nie przejmuj.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 20 lut 2008, 21:09

U mnie teraz rybska żyją sobie non stop w wodzie o temperaturze 25-26 stopni i jest na prawdę wszystko bardzo dobrze. Nawet powiedział bym, że wydaje mi się że przyspieszyły we wzroście po tej zmianie (jakieś 2 miesiące temu). 4 pary non stop kładą ikrę z ikry wylęgają się larwy po ok. 5 dniach, a małe rozplywają się po ok 6-7 dniach od wylęgu. Oczywiście w ogólnym nic z młodych nie wychodzi ale nie widzę zeby to miało jakikolwiek zły wpływ na zdrowie ryb.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 20 lut 2008, 21:20

Hypno pisze:U mnie teraz rybska żyją sobie non stop w wodzie o temperaturze 25-26 stopni i jest na prawdę wszystko bardzo dobrze.
Spotkałem się z opiniami, że temperatura dla paletek 28-30 stopni jest temperaturą lekko przesadzoną. Sam hoduję paletki w wodzie 27 stopni i nie zauważyłem nic niepokojącego. Tak jak Hypno mam w moim akwarium tarła z których wylęgają się larwy.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości