Kamień napowietrzający a podnoszenie ph.

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Kamień napowietrzający a podnoszenie ph.

Post autor: kubamajer » 17 lut 2007, 21:51

Witam
Czy spotkaliście się z problemem rosnącego ph w sterylnym akwarium z filtrem turbinowym z gąbką, grzałką i kamieniem napowietrzającym? Do zbiornika wlewamy "prawidłowo" przygotowaną wodę o znanych parametrach i ..po upływie doby ph jest wyższe o bagatela 0.5ph w 100L kwarantannie :shock:.

Nie będę się rozpisywał, ale wyrwałem trochę włosów z głowy zanim u siebie znalazłem winowajcę. Oczywiście był nim kamień napowietrzający - mała kulka Elite, Hagena. Nie spodziewałem się, że tak mały przedmiot może wywierać taki wpływ na ph takiej ilości wody.

Przeprowadziłem prosty test - dwie szklanki napełniłem wodą z RO, do jednej wrzuciłem ową kulkę i odstawiłem obie szklanki na 24h.
Wynik pomiaru ph-metrem Hanna:
szklanka z sama wodą ------- ph 6.4
szklanka z wodą i kulką ------- ph 7.0
ponownie szklanka z sama wodą ---- ph 6.4

W najbliższym czasie przetestuję kamień Tetry.

Jeśli ktoś z Was ma możliwość przeprowadzenia wystarczająco dokładnego testu jakiejś kostki napowietrzającej, to proszę o post tutaj z wynikami. To może być chyba dość przydatny wątek.

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 17 lut 2007, 21:57

wystarczy na takowy kamień dac kroplę kwasu i jesli się pieni i wchodzi w reakcję to znaczy: że ma wpływ na ...... :wink: twojego ph.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 17 lut 2007, 22:12

To samo powinno być z octem. Tylko, że mój żwirek który podnosił PH nigdy nie wszedł z nim w reakcję. Z kwasem też nie ... ale teraz wiem, że Sera PH- ciężko nazwać kwasem ...

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 lut 2007, 22:20

rafdisc pisze:wystarczy na takowy kamień dac kroplę kwasu i jesli się pieni i wchodzi w reakcję to znaczy: że ma wpływ na ...... :wink: twojego ph.
Masz racje Rafał, ten kamień się pieni.
Jednak chciałbym, żeby ten wątek pozostał o tym, które kamienie napowietrzajace nie podnoszą ph. Sposób z polewaniem kwasem rzeczywiście może być skuteczny przy testowaniu kamieni, jednak np. przy żwirku już niekoniecznie(o czym sam się przekonałem), dlatego moim zdaniem test "wodny" jest pewniejszy, choć dłużej trwa.

Założyłem ten wątek po to, żeby ktoś startujący z paletkami mógł uniknąć części problemów powodowanych przez takie g... Wszędzie się pisze o żwirze, wkładach filtracyjnych, skałkach, korzeniach itp "dużych rzeczach". Stawiasz potem baniak kwarantannowy, kupujesz podstawowe komponenty i co? Na dzień dobry pod górę, z powodu takiego bzdetu.

Bardzo proszę o pisanie na temat - o kamieniach napowietrzających ;).

pozdr

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 18 lut 2007, 02:14

Bardzo dobre są kamienie z ..................... drewna . Troszeczkę droższe ale bąbelki są ładniejsze .

krzysztof19615
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2006, 10:11
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: krzysztof19615 » 18 lut 2007, 09:44

8) Czy są ogólnie dostępne w sklepach ZOO,nie spotkałem jezcze
Moze to specjalny sort :lol: :lol:

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 18 lut 2007, 10:36

Im drobniejsze bąbęlki tym bardziej tlen rozpuszcza się w wodzie. Grube bąble z kamienia niezbyt wydajnie natleniają wodę
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=164564387
Co prawda jest to kostka lipowa do rozpuszczania Co2 ale powinna też pracować przy pompce natleniającej. W swoim akwarium nie mam żadnych kamieni napowietrzających bo uważam, że wygląda to trochę nienaturalnie a napowietrzanien ruchem poziomym wody jest dużo skuteczniejsze.

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 18 lut 2007, 11:39

ja używam takiej kurtyny powietrznej:
Obrazek
jest zrobione z plastikowego węża z pianki, przechodzi przez to powietrze drobnymi bąbelkami. robi to chyba firma Hobby albo jakaś chińska.
używałem też tego
Obrazek
pompka siedzi w zbiorniku- z akwarium wystaje tylko kabel który podłączamy do sieci i przewód do doprowadzenia powietrza do pompki. napowietrza bardzo mocno, nadaje się raczej do odpieniaczy- rozbija powietrze na drobne bąbelki.
oba te napowietrzacze nie mają wykorzystanych kamieni w budowie więc nie będą pienić przy polaniu kwasem :wink: .

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 18 lut 2007, 19:35

Kamień napowietrzający Tetry (czarny walec) nie pieni się polany kwasem. Wygląda na to, że nie powinien podnosic ph, ale przeprowadzę jeszcze test "wodny".

Dalej uprzejmie proszę o pisanie na temat ;). Nie jest to watek dotyczący zasadności stosowania kamieni. W ten sposób możemy się nawzajem przekonywać do swoich racji i stosowanych rozwiązań w nieskonczoność, w każdym temacie. Tu mają być zawarte konkretne informacje na temat kamieni, ponieważ były one, są i będą stosowane w akwarystyce.

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 18 lut 2007, 23:10

Kuba,
Zrób swój test wodny przy wodzie o PH 8 i wsadź ten kamień hagena, użyj butelek 1litrowych do testu nie szklanek.
Następnie zrób test tej swojej wody RO o PH 6.4 i napowietrz ją w szklance bez żadnego kamienia, smym wężykiem powietrza przez godzinę i zrób pomiar.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 18 lut 2007, 23:16

_TOM_ pisze:(...) i napowietrz ją w szklance bez żadnego kamienia, smym wężykiem powietrza przez godzinę i zrób pomiar.
Przeczytałeś, Tom, trochę obok :) A właściwie za dużo..
Kubamajer pisze: Przeprowadziłem prosty test - dwie szklanki napełniłem wodą z RO, do jednej wrzuciłem ową kulkę i odstawiłem obie szklanki na 24h.
Nawet słowa nie ma o napowietrzaniu :) , jedynie pranie z namaczaniem.. Kuba jest poważnym facetem, o zjawisku wypierania CO2 z wody przez napowietrzanie raczej wie..

Rafał

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 18 lut 2007, 23:35

_TOM_ pisze:Kuba,
Zrób swój test wodny przy wodzie o PH 8 i wsadź ten kamień hagena, użyj butelek 1litrowych do testu nie szklanek.
Następnie zrób test tej swojej wody RO o PH 6.4 i napowietrz ją w szklance bez żadnego kamienia, smym wężykiem powietrza przez godzinę i zrób pomiar.
Tomek, mogę zrobić - tylko po co? :shock:

To nie jest wątek o przygotowywaniu wody i wpływie na nią napowietrzania, podgrzewania itp. Można użyć do testu każdej wody(tej samej w obu naczyniach), ale osmotyczna(czy destylowana) najwyraźniej zareaguje w tym przypadku. Wartość ph nie ma tu znaczenia - znaczenie ma to, czy ph wzrosło, spadło, czy pozostało niezmienione w takich samych naczyniach, z tą samą wodą i z badanym przedmiotem w jednym z naczyń.
Co do mojej wody osmotycznej, to mieszam/napowietrzam ją przez trzy dni, zanim wleję do akwa - wiem jak się zachowuje i jak jest naszprycowana CO2 bezpośrednio po "utoczeniu" itp, itd.

Tak naprawdę co miałeś właściwie na celu Tom? ;)

pozdr

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 20 lut 2007, 06:55

kubamajer pisze:
_TOM_ pisze:Kuba,
Zrób swój test wodny przy wodzie o PH 8 i wsadź ten kamień hagena, użyj butelek 1litrowych do testu nie szklanek.
Następnie zrób test tej swojej wody RO o PH 6.4 i napowietrz ją w szklance bez żadnego kamienia, smym wężykiem powietrza przez godzinę i zrób pomiar.
Tomek, mogę zrobić - tylko po co? :shock:

To nie jest wątek o przygotowywaniu wody i wpływie na nią napowietrzania, podgrzewania itp. Można użyć do testu każdej wody(tej samej w obu naczyniach), ale osmotyczna(czy destylowana) najwyraźniej zareaguje w tym przypadku. Wartość ph nie ma tu znaczenia - znaczenie ma to, czy ph wzrosło, spadło, czy pozostało niezmienione w takich samych naczyniach, z tą samą wodą i z badanym przedmiotem w jednym z naczyń.
Co do mojej wody osmotycznej, to mieszam/napowietrzam ją przez trzy dni, zanim wleję do akwa - wiem jak się zachowuje i jak jest naszprycowana CO2 bezpośrednio po "utoczeniu" itp, itd.

Tak naprawdę co miałeś właściwie na celu Tom? ;)

pozdr
Miał na myśli to, że wodę po osmo intensywnie napowietrzając podniesiesz ph. Co do kostek, kup kostkę lipową (nie mylić z lipną :wink: ) i tyle.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 20 lut 2007, 07:42

Dokładnie - kostki lipowe do odpieniaczy robi firma aquamedic, dają one bardzo drobne bąbelki lecz szybko zarastają glonami. Alternatywą jest małe DIY ze strzykawki zatkanej krążkiem wyciętym z odpowiedniej grubości gałęzi ;)


Obrazek

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=409

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 20 lut 2007, 15:31

Kurdę chłopaki(Stanpiter, Loccutus) załamka, nie czytacie tego na co odpisujecie ;).

pozdr

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości