Dziwne parametry

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
chomik303
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2006, 22:46
Lokalizacja: Wieruszów
Kontaktowanie:

Dziwne parametry

Post autor: chomik303 » 19 wrz 2006, 21:44

mam problem z wodą otóż zacznę od samego początku mam akwa o pojemności około280 litrów, obsada jest następująca 6 skalarów (dużych)2 wielkopłetwy,7kosiarek,2duże glonojady,1 danio malabarski(pozostałość ze starej obsady), 4 pielęgniczki agassiza, 3 pielegnice ramireza,1mułojad(żwirojad),4 bystrzyki. akwa jest dość obsadzone roślinkami. teraz zaczną się schody kupiłem sobie kiedyś test na pH bo chciałem sprawdzić czy mam dobre pH i niestety niemiło się zdziwiłem gdyż mimo filtrowania wody przez torf, dwuch korzeni (dużych) w akwa, skorup kokosowych pH wody wynosiło 7,5. Zacząłem wtedy poszukiwania przyczyny. początkowo myślałem że przyczyną są zbyt niski poziom CO2 pobieranego przezz rośliny, zrobiłem więc bimbrownie ale test ciągły co2 wciąż wskazywał skrajny niedobór. Zmieniłem więc bimbrownie na butle. Dozowaniem zajmował sie dyfuzor schodkowy hagena jak dobrze pamiętam ale coś te pęcherzyki gazu nieznacznie sie zmniejszały w czasie swej wędrówki ku powierzchni. Zrobiłem więc najprostszy dyfuzor ze strzykawki zatkanej kołkiem( u mnie bukowym) ale to niewiele dało pęcherzyki dochodziły do powierzchni i "uciekały" jest tak do teraz. Skąd wogóle pomysł że co2 ma wpływ na pH otóż wyczytałem w książce że na pH bezpośrednio może nie ale na twardość a przez to i pH poprzez rozpuszczanie soli wapnia zmniejszanie twardości i obniżenie pH (mam nadzieje że sie nie myle) Kupiłem wtedy testy zooleku na twardość wody i wykazały w akwa (wtedy)TwO 5st TwW 14st. a pH nadal 7,5. cóż czekałem dalej co się stanie dozując CO2 24h na dobę. Bez zmian. :cry: wtedy zacząłem podejrzewać podłoże gdyż urzyłem z racji niezbyt dużych możliwości finansowych tego co miałem pod ręką czyli grubego (bardzo grubego do 3 cm średnicy) żwiru (może nazwę rzeczy po imieniu wręcz kamieni). Myślałem że może któryś z nich wydziela wapń do wody i przez to twardość taka a nie inna. w piątek postaowiłem coś z tym zrobić i tak też się stało: kupiłem oryginalny żwir akwarystyczny wyrzuciłem stare podłoże wymieniłem wodę(zauważyłem na dnie biały osad w postaci takich przyklejonych małych placków które po przejechaniu palcem odklejał sie i zmętniał na prawie biały kolor wodę) wsypałem nowe podłoże wsadziłem rośliny nalałem świeżej wody a dziś mierzyłem parametry i zdębiałem pH7,5 :evil: TwO 3st, TwW 15st (ważna informacja mamy zainstalowany w domu zmiękczacz wody i H2O które wlałem do akwa przpuściłem całkowicie przez zmiękczacz by uzyskać wodę jaknajbardziej miękką stąd TwO 3) zrobiłem badania wody w kranie (za zmiękczaczem): pH około 7, TwO 8 i węglanowa około15 (jak dobrze pamiętam bo to było dość dawno temu) dziś mierzyłem parametey przed zmiękczaczem: pH7, TwO13, TwW też13. Nie wiem co teraz z tym zrobić ryby mi się "kiszą" w zastępczym 54 litrowym zbiorniku woda w docelowym 280 ma dziwną twardość i pH a na dodatek chyba przechodzi atak pierwotniaków (białawe zmętnienie, podniosłem temp do 30 st i niestety nie mogę zwiększyć przewietrzania gdyż mam filtr zewnętrzny fluval 304 więc jedynie dyszę wylotowom podniosłem do wysokości lustra wody żeby trochę się tam mogła "pokotłować" zamiast deszczowni. Co robić proszę o jakieś wytyczne. Pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
chomik303
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2006, 22:46
Lokalizacja: Wieruszów
Kontaktowanie:

Post autor: chomik303 » 19 wrz 2006, 22:50

znalazłem troche info na temat zmiękczacza który mamy w domu oto adres: http://www.joro.pl/zmiekczacze_domowe.html niestety jest już to chyba nowszy model niż ten co mamy (już jakieś 7 lat)ale mam nadzieje że parametry są podobne.

Awatar użytkownika
chomik303
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2006, 22:46
Lokalizacja: Wieruszów
Kontaktowanie:

Post autor: chomik303 » 19 wrz 2006, 23:00

Jeszcze jedna mała kwestia mam filtr fluval305 a nie tak jak pisałem 304. przepraszam za niedopatrzenie.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 20 wrz 2006, 07:47

Masz za duże TwW.
Najlepiej jeżeli ustabilizujesz je na poziomie 4

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 20 wrz 2006, 07:54

Przy tww 14 , korzeń , torf itp. nie zakwaszą Ci wody, a co2 rozpuszcza się słabo. Musisz zacząć od obniżenia tww np. kwasem. Zmiękczacz do wody, wynika że nie obniża Ci tww, lepszym rozwiązaniem będzie RO.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 20 wrz 2006, 07:57

Twoje wysokie KH - TW chroni w baniaku twoje PH przed jakimikolwiek większymi zmianami. Duże dozowanie CO2 zabezpiecza PH na sytałym poziomie, stąd nie możesz go zbić.
Żeby zmniejszyć PH musisz zmniejszyć też KH.
Do zakwaszania użyj kwasu, np. solnego, w ostatecznosci preparatów PH minus, ale one potrafią zaglonić baniak, ostrzegam, bo tak miałem.
Przygotuj wodę do podmian z dodtakiem kwasu o PH niższym niż chcesz osiągnąć w baniaku i regularanie dolewaj.
Możesz też cześciej wymieniać torf w filtrze, co 2 tygodnie, albo zastosować wywar z kory dębu, albo liście dębu do baniaka.
Powodzenia, TOM

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 20 wrz 2006, 19:28

czy nikt nie zauważył ze TwW jest wieksza od TwO, pytam jakim cudem skoro TwO=TwW+ reszta pierwiastków/związków. pozdrawiam

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 20 wrz 2006, 19:51

czy nikt nie zauważył ze TwW jest wieksza od TwO, pytam jakim cudem skoro TwO=TwW+ reszta pierwiastków/związków. pozdrawiam

Awatar użytkownika
chomik303
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2006, 22:46
Lokalizacja: Wieruszów
Kontaktowanie:

Post autor: chomik303 » 20 wrz 2006, 20:35

Pojawiło się światełko nadziei. Użyłem HCl (zgodnie ze wskazówkami "juniora") parametry zrobione przed 30 min są następujące: woda sprzed filtra-pH7 TwO12st TwW14st(wiem dziwne to jest ale sprawdzałem dwa razy i to samo mi wyszło) woda pobrana za filtro-zmiękczaczem-pH7 TwO2st TwW13st(to też jest dziwne ale niestety tak wyszło). Dolałem HCl na razie nie sprawdzałem w jakiej to było ilości tylko tak na oko i wyniki wyszły-pH6,5 TwO 6st TwW 0!!!!!!!!!!!! :P Teraz mam inne pytanie czy dobrze wnioskuje że ilość dolewanego kwasu zależy od tego jaki pH chce uzyskać (poprawcie mnie proszę jeśli się mylę ale zabawy z kwasami to nie moja specjalność i robię to pierwszy raz w życiu) drugi pytanie to jak bardzo mogę sobie pozwolić w związku z zakwaszaniem tzn. jak bardzo za jedną podmianą wody mogę obniżyć pH tak by to nikomu nie zaszkodziło??? :?:

Awatar użytkownika
chomik303
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2006, 22:46
Lokalizacja: Wieruszów
Kontaktowanie:

Post autor: chomik303 » 20 wrz 2006, 20:37

"juniora" znaczy się TOM'a

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 20 wrz 2006, 20:52

mkozubski pisze:czy nikt nie zauważył ze TwW jest wieksza od TwO, pytam jakim cudem skoro TwO=TwW+ reszta pierwiastków/związków.
To juz bylo walkowane setki razy na roznych forach akwarystycznych. Najlepiej przyjac ze test na TwW wcale nie mierzy twardosci weglanowej tylko "cos" w czego sklad wchodzi rowniez twardosc weglanowa. Im mniejsza wartosc tego "czegos" tym lepiej dla dyskow. jesli nie wierzysz to zmierz TwO i TwW wody destylowanej lub RO, a potem wsyp do niej troche sody oczyszczonej i i ponownie zmierz obie te wartosci.
J-23

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 20 wrz 2006, 21:26

Musisz mierzyć i dojść do określonych parametrów na zasadzie prób i błędów. Każda woda ma swoje prawa, nie ma jedej recepty i zasady.
Nie zmieniaj PH w baniaku z rybami więcej niż o 0.5 na dobę, nawet wolniej powinieneś.
Ja dolewam do 19 litrowego baniaka z wodą do podmiany 1ml kwasu solnego czda (czysty do analiz) woda pół na pół kranówka i RO. Osiągam
ph 6.5, acha kwas 35% rozcieńczyłem 1:1 wodą destylowaną, więc powinien teraz być to 18% kwas mniej więcej, wszystko robie na oko.
Kiedyś nie miałem RO i kwasu, z kranówki o PH 7.5 żeby zrobić 6.8 musiałem wlewać 6-7ml tetry ph/kh minus.
Takie 2 baniaczki przygotowywuję co daje mi 20% podmiane za 1 razem.
Do tych baniaków dolewam po pół szklanki herbatki z kory dębu (od razu woda podgrzana, he he, bo leję gorącą) i po 2-3 ml tetra aqua safe do kranówki, by chlor i inne trutki i metale zneutralizować. Taka moja recepta, ale każdy ma swoją, własną metodę w zależności jaką ma wodę i co chce osiągnąć.

Awatar użytkownika
chomik303
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2006, 22:46
Lokalizacja: Wieruszów
Kontaktowanie:

Post autor: chomik303 » 20 wrz 2006, 22:48

dolałem dziś jakieś 10 litrów wody o pH 5 i co zabawne zarówno TwO jak i TwW wynosiły po zero stopni lub były bardzo blisko tej wartości bo jak tylko dodałem pierwszą krople testu do próbki to od razu zmieniała się barwa co świadczyło o zakończeniu miareczkowania. Bynajmniej tak wychodziło z testów firmy Zoolek. Swoją drogą jakoś coraz bardziej tracę zaufanie do tej firmy. PS pytanie co sądzicie o preparacie aquatan sery i soli akwarystycznej firmy dako-art??????

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 21 wrz 2006, 00:56

Małe wtrącenie: nie mierz parametrów bezpośrednio po wlaniu/dolaniu/podmianie czegokolwiek. Daj sobie i wodzie dzień na stabilizację. Stabilizację wody do podmian przeprowadzaj w innym pojemniku i dopiero dolewaj po trochu do akwa aż osiągniesz żądane parametry. Pomiar staraj się przeprowadzać w tych samych godzinach, gdyż ta sama woda zmierzona rano i wieczorem może mieć bardzo różne parametry.
Może się też zdarzyć, że Twoje testy są już nieco nieświeże i zafałszowują wyniki.
Unikaj drastycznych zmian wszystkich parametrów na raz, bo wyniknie katastrofa, a przy tym nie dowiesz się co miało największy na to wpływ. Poza tym zwróć uwagę, że masz dość sporo zróżnicowanych ryb i nie wszystkie z nich polubią nową, zmiękczoną i zakwaszoną wodę.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 21 wrz 2006, 06:56

_TOM_ pisze: i po 2-3 ml tetra aqua safe do kranówki, by chlor i inne trutki i metale zneutralizować. Taka moja recepta, ale każdy ma swoją, własną metodę w zależności jaką ma wodę i co chce osiągnąć.
A moja to taka, by woda odstała 2-3 dni. Aqua safe wiąże nie tylko metale szkodliwe, ale i te potrzebne w akwarium. Więc jeżeli masz roślinki, to pozbawiasz je np. żelaza( a z braku fe nie pobierają z wody po4 :wink: ) Ten preparat jest pomocny w sytuacjach awaryjnych, a nie do stosowania na codzień.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości