jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

marlot76
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 05 wrz 2006, 09:23

jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: marlot76 » 07 wrz 2006, 21:32

witam wszystkich.Od kilkunastu miesięcy hoduję paletki i mam problem z parametrami, a w szczególności PH-7.5. Ryby żyją ale byłoby im lepiej w PH-6.5. Próowałem z kwasem ortofosforowym i nie polecam przy twardej wodzie gdyż trzeba go lać i lać a glony rozrasają w mgnieniu oka. Dałem sobie spokój z nim. Słyszałem od hodowców , że dużo lepszy jest kwas siarkowy ale nic na ten temat nie wiem. Proszę osoby mające doświadczenie z nim o szczegółową poradę.Z góry dziękuję za zainteresowanie.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 08 wrz 2006, 00:21

Nie miałem nigdy styczności z kwasem siarkowym ale stosowałem solny bo łatwiej go kupić np w sklepie budowlanym .
Jak stosowałem - zakwaszałem pojemnik a 20 litrów aż do uzyskania pH 5 po dwóch dniach mierzyłem pH i dokonywałem korekty ( przeważnie należało dodać wody ) - tak przygotowaną wodę traktowałem jako uzupełnienie wymiany wody w akwarium . Trochę to trwało aż z 7,2 zjechałem do 6,5 ale obyło się bez żadnych "cudownych" zmian .
Pomyśl lepiej nad filtrem RO i wtedy to staje się dziecinne proste .

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 08 wrz 2006, 06:11

Jadę na siarkowym od roku i jest wszystko ok. Jeśli chodzi o szczegóły, hmmm co tu wiele mówić zaczynamy tak:
1. wstaję rano (bardzo rano 4.45) i jadę do pracy, a woda do baniaków sobie kap kap... zaznaczam że stosuję RO.
2. jadąc z pracy zalany potem zatrzymuję się przy sklepie i kupuję kwas siarkowy (taki jak do akumulatorów) w ilości 1litr, a nastepnie go rozcieńczam dla własnej wygody (sie lepiej dozuje) no ale lejmy wodę dalej.
2. po pracy zakręcam pełny baniak, a wstawiam nowy (pusty) itd do momentu aż naleję odpowiednią ilość wody.
3. następnie rozcieńczam tą wodę z RO z kraniczanką i leję do niej kwas by osiągnąć ph 6,2.
4. By nie przynudzać moja recepta to: 20 litrów osmo + 10litrów kranu + 15ml kwasu. Zaznaczam że moja metoda u innych może się nie sprawdzić, (woda wodzie nie równa) a dobrać parametry każdy musi sam.
Metodę mam tak dopracowaną że nie muszę już niczego poprawiać, a końcowe parametry wody po natlenieniu to ph 6,4-6,5.

Oswiadczam że nie ponoszę odpowiedzialności za utratę rybek przez stosowanie się do mojej metody, wszelakie próby stosowania się do w/w recepturki bierzecie na własną odpowiedzialnosć Amen.

ps. nie pić kwasu!!!

marlot76
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 05 wrz 2006, 09:23

Post autor: marlot76 » 08 wrz 2006, 07:45

Witam, dziEki za zainteresowanie. Stanpiter czy nigdy nie zakwaszałeś samej kranówki bo narazie nie mam funduszy na filtr RO. Czy używająć tego kwasu zaobserwowałeś szybszy wzrost glonów tak jak się dzieje przy kwasie ortofosforowym który jest najpopularniejszy( składnik aquacidu).
Zastanawiam czy siarkowy zakwasi mi kranówkę i czy przy jego rozkładzie powstają jakieś składniki chemiczne szkodliwe dla ryb. ProszE również innych doświadczonych o swój komentarz. Słyszałem ,że są jakieś oczyszczone kwasy siarkowe. Najlepiej byłoby, zostawić ph jak mam czyli 7,5. DokoNca nie wiem czy ryby będą się względnie czuły, nie mam zamiaru ich rozmnażać.

Dzidek
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 31 sie 2005, 18:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Dzidek » 08 wrz 2006, 08:30

Stosuję kwas solny i nie mam filtra RO, a wodę podmieniam co 4/5 dni.
Mój sposób.
Wpiwnicy stoją 2 baniaki na wodę - 65l i 35l.
Po zalaniu kranówą w baniak 65l wkładam jedną pompę wewnętrzną wypakowaną kationitem , a drugą z węglem aktywowanym - to chdzi 2/3 dni.
W trzecim dniu przekładam pompę z węglem do baniaka 35l a do 65l dolewam zakrętkę kwasu solnego i to chodzi jeszcze dwa dni.
Wodę z baniaków mieszam w dniu podmiany wzależności od potrzeby - podmieniam 50l w akwarium 200l.
Moje obecne parametry w akwarium:
ph-6,5
two-7*n
tww-2*n
NO3 <15mg/l - w dniu podmiany
NO2 - 0
PO4 - za duże-błąd intesywnego karmienia mięsem - prostuję sytuację.

Jak widzisz to jest średniowieczna manufaktura, ale sprawdza się przy odrobinie wprawy.

J.W.nie ponoszę odpowiedzialności za .........., a kwas trzymam w butelce plastikowej po nawozie ZOOLEKU do oczek wodnych i chyba z 4 razy opisana KWAS!!!

Dzidek
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 31 sie 2005, 18:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Dzidek » 10 wrz 2006, 10:06

Zapomniałem podać.
Z kranu leci mi woda o parametrach:
Two-28*n
Tww-11*n
Ph -ok.8

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 11 wrz 2006, 05:02

Podczas stosowania siarkowego jak pisałem od roku, nie obserwuję nic złego w zbiorniku, żadnego wzrostu glonów czy innego badziewia. Nigdy nie stosowałem do czystej kranówy, pewno da się jakoś zakwasić lecz ile musisz go użyć?. Szkoda że nie wiedziałem bo sprzedałem jakieś dwa tygodnie temu kompletną osmozę za baaaardzo śmieszne pieniądze.
Można zastosować jeszcze filtrax on jest zdecydowanie tańszy od osmo.

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: bongos78 » 14 cze 2011, 07:06

W mojej małej mieścinie udało mi się kupić kwas siarkowy o stężeniu 95% czysty, był też solny techniczny oraz ortofosforowy o podobnym stężeniu. Jeśli ten siarkowy się nada to powiedzcie do ilu procent muszę go rozcieńczyć i jaką wodą najlepiej, RO czy kranem? Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: stanpiter » 14 cze 2011, 12:20

bongos78 pisze: Jeśli ten siarkowy się nada to powiedzcie do ilu procent muszę go rozcieńczyć i jaką wodą najlepiej, RO czy kranem? Pozdrowienia!
Nie wiem do ilu procent, rozcieńcz tak by było Ci łatwiej go dolewać podczas przygotowania wody (nie lej nigdy prosto do akwa).
Ja literek kwasu leję do baniaka 10l i dolewam wody z osmo, (czyli 9l). Tak powstaje 10l rozcieńczonego kwasu, a dalej strzykawką dolewam odpowiednią ilość do beczki by uzyskać odpowiednia ph - ot i cała filoZofia :wink:

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: bongos78 » 14 cze 2011, 13:12

A co z powiedzeniem "Pamiętaj chemiku młody, zawsze wlewaj kwas do wody" :lol:
Chłopaki z sąsiedniego forum mają jakieś wątpliwości co do siarkowego , ale skoro stosujesz i jest ok to zaryzykuje. Dzięki i pozdrowienia z N.T.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: stanpiter » 14 cze 2011, 13:34

bongos78 pisze:A co z powiedzeniem "Pamiętaj chemiku młody, zawsze wlewaj kwas do wody" :lol:
Tak masz rację.
Co do stosowania nie namawiam, tak jak pisałem stosuję od lat

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: bongos78 » 21 cze 2011, 16:29

Jeszcze jedno pytanie: to, że bańka się nagrzewa po wlaniu kwasu do wody to normalne? bo u mnie jest ciepła już koło 20 min.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: stanpiter » 21 cze 2011, 19:14

bongos78 pisze:Jeszcze jedno pytanie: to, że bańka się nagrzewa po wlaniu kwasu do wody to normalne? bo u mnie jest ciepła już koło 20 min.
O jaką bańkę Ci chodzi mam nadzieję że nie akwa :mrgreen: :wink:
Jest ciepła bo reakcja zachodzi, mojej bańki nie macałem więc nie powiem Ci czy miała gorączkę czy nie :|

spławik
junior
junior
Posty: 36
Rejestracja: 16 cze 2011, 21:17
Imie i Nazwisko: Sławek Kus
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: Londyn

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: spławik » 21 cze 2011, 19:52

Jako że to jest mój pierwszy post na tym forum chciałem się przywitać :D
bongos78 pisze:Jeszcze jedno pytanie: to, że bańka się nagrzewa po wlaniu kwasu do wody to normalne? bo u mnie jest ciepła już koło 20 min.
Cytuję:
Kwas siarkowy(VI), dawniej kwas siarkowy (H2SO4), mocny kwas mineralny, bezbarwna, oleista, żrąca ciecz, mieszająca się błyskawicznie z wodą z wydzieleniem dużych ilości ciepła (dlatego rozcieńczając kwas siarkowy(VI) należy zawsze wlewać kwas powoli i małymi porcjami do wody, nigdy odwrotnie, bo może się zagotować i wyprysnąć.

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: jak stosować kwas siarkowy do obniżenia ph

Post autor: bongos78 » 21 cze 2011, 22:18

Nie no nie o akwa mi chodziło, ale wcześniej miałem taki plan, żeby kwas w ogólnym rozcieńczyć a potem tylko wody dolewać :roll: :wink: .
[quote=" spławik] należy zawsze wlewać kwas powoli i małymi porcjami do wody,[/quote] Ja wlałem wszystko tj. 0.5l kwasu do 4.5l osmozy od razu i baniak zrobił się bardzo ciepły.Myślałem, że może za słabo rozcieńczyłem cy cuś.Pozdrawiam i dzięki za odp.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości