System filrujący??

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

szwagierthc
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2006, 15:50
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

System filrujący??

Post autor: szwagierthc » 10 sie 2006, 21:58

Witam wszystkich:)

Mam zamiar reaktywować swoje akwarium. I chciałbym hodować w nim paletki. Posiadam 200 L akwarium. Chciałbym się dowiedzieć jak mam rozwiazać system filtracyjny?? Posiadam filtr Senior Bio z firmy Aqua Szut (ma już swoje lata:P) i chciałbym dokupić do niego jeszcze filtr zewnętrzny. Tylko nie mam pojecia jaki?? Prosze o rade:D

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 10 sie 2006, 22:06

Tu możliwości jest wiele. Ja mam Fluvala 404 i jestem z niego zadowolony(chodzi jako biologiczny).

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 11 sie 2006, 10:22

Poszukaj kubełka - pod uwagę należy brać pojemność - im większa tym lepszy .
Warto pomyśleć o tym aby paramtry przepływu były minimum 3 razy większe niż pojemność akwarium . Sprawdzałem kilka filtrów nawet tych z najwyższej półki i zawsze wyniki są podobne - rzeczywisty przepływ to około 40-60 % tego co "gwarantował" producent . Duży kubełek wypełniony gąbką czy piaskiem jest zdecydowanie lepszy niż jakiś pryszcz z super kosmicznym materiałem filtracyjnym w którym 50% ceny to właśnie reklama jaki on jest suuuuuuper .

Awatar użytkownika
radek-wet
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 20 cze 2006, 12:48
Lokalizacja: Koło, Wielkopolska
Kontaktowanie:

Post autor: radek-wet » 11 sie 2006, 10:52

Mam zbiornik 375 litrów - 2 kubełki: Fluval 404 i 104. Nie narzekam (myslę, że moi podopieczni też nie).

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 11 sie 2006, 11:19

Mam też 200 litrowy baniak brutto, ze stadkiem kilkunastu młodych paletek i innymi rybkami czyszczącymi, jak kirysy sterbi, bocje wspaniałe, otocynklusy, zbrojniki i gibicepsy no i stadko neonek czerwonych.
Polecam filtr zewnetrzy kubełkowy Tetra Ex 1200. Producent przewiduje go do akwariów 300 - 500 litrów, ale jak pisał juz cocoloko powyżej, to reklama sprzedawcy, do mojego 200 litrowego baniaka nawet jeszcze większy by nie zaszkodził. Miałem wcześniej Tetre EX 700, był za mały wydajnością, bo obsługa super, wcześniej używałem filtrów kubełkowych Fluval-a, ale Tetra dla mnie osobiście, jest lepsza w łatwości obsługi, bardziej poręczna, jakość wykonania obu firm podobna, dobra. Oczywiście to mój pogląd, tylko podpowiedź, mam nadzieje pomocna.
Pozdrawiam, Tomek

szwagierthc
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2006, 15:50
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

Post autor: szwagierthc » 11 sie 2006, 14:04

Mam już na oku pare filtrów:) Troche poczytałem, poszukałem:D Co myślicie o: Tetratec EX 700, Fluval 305, Aquael UNIMAX Professional FZKN 250(ten już odpada bo nie zmieści mi sie do szafki:P) Zastanawiam się czy nie wybrać wyższych opcji tych filtrów czyli Tetratec EX 1200... Mam jeszcze pytanie czy niemożna nabyć fitrów gdzieś w hurtowniach w niższych cenach?? Czekam na dalsze sugestie :D :D :D

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 11 sie 2006, 14:26

fluval -tak, tetra -tak sobie, aquael-nie. Ja mam 200l. fluvala 204 i daje sobie radę .

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 11 sie 2006, 14:37

Ja mam i polecam tetra Ex 1200.
Dobre ceny są na Allegro, stówka mniej niż w większości sklepów zoologicznych. Mam nadzieje pomogłem w wyborze.
Pozdrowienia Tomek

marek732
junior
junior
Posty: 69
Rejestracja: 31 sty 2005, 21:25
Imie i Nazwisko: Marek Kochaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marek732 » 11 sie 2006, 20:36

Filtracja ma przede wszystkim działać.
I w moim zbiorniku (375 l) działa.
filtracja - głowica z gąbką 650 l (aquael) i fluval 304 gąbka na wstępie i cała reszta to ceramika (koszyczek zabezpieczony przed dostawaniem się drobin).
W głowicy często myję gąbkę pod kranem! a fluval otwieram raz na pół roku (choć niewiem po co) pracuje jako biologia i nie stwierdzam obecności amonu i azotynów.
Moim zdaniem zbyt duży filtr (moc) to zbyt duży ruch wody. A to nie jest chyba celem.
Jednak nie mam doświadczeń z wielkimi filtrami, toteż tak jedynie zwracam uwagę.
W obsadzie 10 palet większość dorosłych + 4 bocje (8-10 cm) i kosiarka dorosła.
Teoretycznie mam przerybienie.
Pozdrawiam Marek

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 11 sie 2006, 22:02

Moim zdaniem zbyt duży filtr (moc) to zbyt duży ruch wody
Święta racja, zbyt duża moc głowicy zamontowanej w filtrze, sprawia, że filtracja biologiczna jest mniejsza poprawia się tylko obieg wody - ale nie o to nam chodzi?Prawda?Filtr ma spełniać 2 role .1 to filtracja mechaniczna a 2 to filtracja bilogiczna. I po to są dobrane parametry przez producentów, np. do 200l. akwa.-przepływ filtra to 650-700l/h, żeby nam było łatwiej "utrzymać" akwarium. A nie po to, bo tak sobie. Ideałem by było aby mieć filtr mech. i biol. oddzielnie ale to już temat na inny link.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 12 sie 2006, 00:15

Ideałem by było aby mieć filtr mech. i biol. oddzielnie ale to już temat na inny link
Wystarczy na wlot do kubełka założyć gąbkę i mamy jak w proszku do prania - dwa w jednym . Gąbka spełnia zadanie mechanicznego a kubełek może pracować jako bio . Czyszcząc gąbkę raz w tygodniu możemy sobie odpuścić czyszczenie kubełka - ja czyszczę co 6-9 miesięcy jak widzę że już przepływ jest mizerny oraz po awarii zasilania .

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 12 sie 2006, 00:28

Ja mam filtrację 3razy większą niż zalecana przez producenta i wcale nie jest za duża. Mam trzy fitry i używam gąbek a' la cocoloco. Mimo wszystko (chyba wyszedł z mody) polecam filtr pulsacyjny Eheima. Jest taki kobiecy. Można wypompować całą wodę i nie dźwigać kubła pełnego wody do mycia.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 12 sie 2006, 14:41

marek732 pisze:...zbyt duży filtr (moc) to zbyt duży ruch wody. A to nie jest chyba celem....
Moc ruchu wody można rozbić na deszczowni, pompować pod żwir lub w inny sposób dodając kilka wlotów i wylotów przez jeden mocny filtr. Dodatkowo jeśli na jego wlocie założymy wstępną gąbkę, to przyda się jego siła ssania, aby przez mocniej zabrudzoną gąbkę przelatywała wciąż większa ilość wody. Czyli lepiej jest mieć mocniejszy i wykorzystać go mądrze, niż za słaby lub "na styk" i niewydolny przy minimalnym przytkaniu lub innym problemie.
Pomyśl może nad filtrem własnej konstrukcji, wystarczy jakiś otwierany pojemnik z wejściem i wyjściem dla wody, do niego jakieś medium filtracyjne + jakaś pompa (tu wybór w zależności od rozwiązania) kręcąca tym interesem.

szwagierthc
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2006, 15:50
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

Post autor: szwagierthc » 14 sie 2006, 21:06

Święta racja, zbyt duża moc głowicy zamontowanej w filtrze, sprawia, że filtracja biologiczna jest mniejsza

W takim wypadku lepiej mieć 2 filtry o mniejszej mocy(np.Tetratec EX700) niż jeden o mocy 1200l/h??

MarcinR
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2004, 09:44
Imie i Nazwisko: Marcin Ryszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tworków k/Raciborza
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:

Post autor: MarcinR » 15 sie 2006, 01:21

Witam,
bjarka pisze:używam gąbek a' la cocoloco.
Nie rozumiem co ma tu prezes z gąbkami(prefiltr) wspólnego ??
Koledzy z akwa roślinnego(holenderskie) gąbke stosują już dawno przed nami :D

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości