Woda i Kwas

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Oro
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2008, 19:42
Lokalizacja: Banino

Post autor: Oro » 11 sty 2009, 19:24

Leję 30% tak jak napisałem. Nie leję go jednak bezpośrednio do akwa , tylko do beczki, z której po tygodniu leję do akwa ogólnego. Kwasu nie mieszam z wodą.

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 11 sty 2009, 19:43

a ja mam 36 rozcieńczony na 7 to bym go chyba musiał z 1l wlac

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 11 sty 2009, 20:17

Nie ma możliwości aby Ci się to udało przy pomocy tylko kwasu solnego. RO jest jedynym wyjściem z sytuacji. Poza tym, kwas solny, służy do obniżania Ph a nie twardości ogólnej.
Nie masz racji Tomek .Tak się składa że znam parametry wody w Tarnowskich Górach.Ba trzymam nawet w pracy na niej ryby .Jeszcze dodam ,że w domu mam identyczną tj Two 12
Tww 8 ph 7,5 i bez problemu ja zakwaszam do ph 6-6,5 .Krzysiu sprawdż dokładnie tę wodę bo Tww nie jest z reguły wyższa od Two .W naszych rodzimych wodach Tww stanowi przeważnie połowę lub 2/3 Two .Odstępstwa od tej reguły sa naprawdę rzadkie.
Ja przy podobnych parametrach kranówki jak twojaStefanTG na 250l leję 60ml kwasu solnego 30%, co daje mi w efekcie 6,8 PH. TWW spada z około 8 do zera. Późniejsza korekta PH w dół to już zaledwie kropelki w/w kwasu, a to z powodu braku bufora. Czyli lej kwas i mierz TWW.
I tu Oro ma rację .Bo takie a nie inne zjawisko zachodzi postepując j/w .Dodam jeszcze tylko że na Two wpływa również Tww ,tak więc jeżeli zmniejszysz Tww to i Two pójdzie ci w dół .U mnie przeważnie o 1-2 stopnie .Mogę z doświadczenia więc stwierdzić że mając wodę
o parametrach które podałem po zakwaszenu do ph6,5 otrzymuję następujące parametry
Tww-2-3
Two-9-10
Uważam że dla palet jest to woda naprawdę nie zła

niki 28

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 11 sty 2009, 22:53

Tww 8 , czyli najlepsze wyjscie RO

Oro
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2008, 19:42
Lokalizacja: Banino

Post autor: Oro » 12 sty 2009, 18:34

RO = 200-300zł
0,5l(30%) kwasu=5.99zł
Ja zużywam jedną butelkę na trzy miesiące=24zł na rok.
Weź jeszcze pod uwagę, że przy karmieniu mięskiem, PH zacznie samo spadać i wtedy będziesz chciał alkalizować wodę, wtedy zaoszczędzisz na kosztach kwasu ;) .

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 12 sty 2009, 19:14

Oro pisze:RO = 200-300zł
0,5l(30%) kwasu=5.99zł
Ja zużywam jedną butelkę na trzy miesiące=24zł na rok.
Weź jeszcze pod uwagę, że przy karmieniu mięskiem, PH zacznie samo spadać i wtedy będziesz chciał alkalizować wodę, wtedy zaoszczędzisz na kosztach kwasu ;) .
Ro 150zł. Kwas mam 1l dalem 5zł. Szczerze mówiąc nie chce mi się bawić z tym kwasem, wydaje mi się że rybki napewno się lepiej poczują w m.in. wodzie miękkiej.

Oro
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2008, 19:42
Lokalizacja: Banino

Post autor: Oro » 13 sty 2009, 18:24

Zabawa jest i owszem, ale tylko na początku. Jak poznasz swoją wodę i jej zachowanie z kwasem, zabawy nie będzie wcale, wlejesz raz później poprawisz delikatnie i woda będzie taka jak chcesz. Przy RO też jest zabawa z np. uzdatnianiem, zakwaszanem, mieszaniem z kranówą. W każdym wypadku będzie "zabawa" z przygotowaniem wody.
Wybór należy do ciebie.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 13 sty 2009, 20:22

niki 28 pisze: Nie masz racji Tomek .Tak się składa że znam parametry wody w Tarnowskich Górach.Ba trzymam nawet w pracy na niej ryby .Jeszcze dodam ,że w domu mam identyczną tj Two 12
Tww 8 ph 7,5 i bez problemu ja zakwaszam do ph 6-6,5 .Krzysiu sprawdż dokładnie tę wodę bo Tww nie jest z reguły wyższa od Two .W naszych rodzimych wodach Tww stanowi przeważnie połowę lub 2/3 Two .Odstępstwa od tej reguły sa naprawdę rzadkie.
Jacek wiesz co; jaka jest woda na śląsku, to bardzo dobrze wiem, mam rodzinę na śląsku i pół swojego (gorolskiego) życia spyndziłem włośnie tom, na ślunsku. Dobrze wiem jakie są parametry wody w w Gliwicach, Zabrzu i Świętochłowicach. Bardzo zbliżone do siebie. W Gliwicach woda jest np miękka i na osiedlu millenium waha się w granicach Two 8 - 10. Ostatni pomiar wykonywałem w zeszłe wakacje. Generalnie chodziło mi w mojej wypowiedzi o to, że nie zbija się twardości ogólnej kwasem; bo tak mi się wydaje, autor postu, sprecyzował swój problem.

seba*1*
członek PKMD
Posty: 264
Rejestracja: 05 kwie 2007, 06:42
Imie i Nazwisko: Sebastian Pustelnik
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Post autor: seba*1* » 13 sty 2009, 21:56

fangornn po ślonsku to chyba tylko "gorolskiego " napisałeś więc jesteś chyba ślunzok skoro dzieciństwo na "ślunsku" spędziłeś bo inaczej byłbyś ślonzok.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 14 sty 2009, 16:09

seba*1* pisze:fangornn po ślonsku to chyba tylko "gorolskiego " napisałeś
:D Dobre, dobre. Inteligentne .

Ale najwazniejsze jest to że, fonetycznie jest zrozumiałe. A w różnych regionach śląska różnie się wymawia i jest cacy. Gwara sląska, jest bardzo zróżnicowana. Poza tym nie zaśmiecajmy komuś wątku bo za chwilę czytać się odechce zanim ktokolwiek dojdzie do meritum sprawy. Chodziło mi generalnie o to że twardości ogólnej nie zbija się kwasem .

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 14 sty 2009, 16:26

ee tam ja mieszkam na sląsku i zbytnio nie umie gwary ale co tam.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 sty 2009, 16:54

Chodziło mi generalnie o to że twardości ogólnej nie zbija się kwasem .
Problem w tym Tomek ze koledze chodziło o zakwaszenie,a nie o zbijanie Two wody
Po zakwaszeniu wody zjawisko zbicia Tww i przy okazji Two jest oczywiste i dzieje sie samoistnie .Moim zdaniem nie powinno się zakwaszać wody zbyt twardej i a przy okazji mocno zasadowej,(nie ukrywajmy że im wieksza Two wody tym Ph z reguły jest większe.)
Poprostu mija się to z celem,kwas byś musiał lać "litrami".Jednak gdy chodzi o wodę gdzie Two jest w przedziale kilkunastu st a ph nie większe od 8 bez problemu można ją zakwaszać


niki 28

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 14 sty 2009, 19:04

niki 28 pisze: Problem w tym Tomek ze koledze chodziło o zakwaszenie,a nie o zbijanie Two wody
Po zakwaszeniu wody zjawisko zbicia Tww i przy okazji Two jest oczywiste i dzieje sie samoistnie .Moim zdaniem nie powinno się zakwaszać wody zbyt twardej i a przy okazji mocno zasadowej,(nie ukrywajmy że im wieksza Two wody tym Ph z reguły jest większe.)
Poprostu mija się to z celem,kwas byś musiał lać "litrami".Jednak gdy chodzi o wodę gdzie Two jest w przedziale kilkunastu st a ph nie większe od 8 bez problemu można ją zakwaszać

niki 28
Nie zdawało mi się żeby Two się zmniejszało. Z tego co wiem to tylko tww. A co do tego kwasu to można zakwaszać ale trzeba lać mocny kwas typu 36% bo takiego 7% to moge litr wlać. Wydaje mi się że tu jest lepsze Ro bądź te żywice . Przy Ro czasem nie trzeba zakwaszać a z żywicami pewnie kwas będzie potrzebny ale napewno w małej ilości.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 sty 2009, 19:46

Zmniejszy się, ale o1 góra 2 st .Oczywiście że do zakwaszenia lepiej jest używać nie rozcieńczonego stężonego kwasu .To co oferują w sprzedaży sklepy zoo ,służy raczej do małej korekty a nie do pełnego zakwaszenia wody .Dziwi mnie to że mając nie złą wodę do palet jeszcze z nią niepotrzebnie kombinujesz .Ro niech stosują Ci u którzy dysponują rzeczywiście twardą wodą .I zapewniam Cię że jej przygotowaniem chociażby do podmian mają duży kłopot. Pamietaj też o tym że hodowlane dyskowce nie potrzebują ekstremalnie miękkiej wody do prawidłowej ich pielegnacji ,chyba ze chcesz je rozmnażać.Warto też wspomnieć że w wodzie miękkiej szczególnie o niskiej Tww trudniej utrzymać stabilne Ph .
,a z jej ewentualnym zakwaszeniem musisz w szczególności uważać. Tak więc zanim zaczniesz coś kombinować z wodą która jeszcze raz powtarzam nie jest zła dla palet ,to dobrze sie zastanów czy warto

niki 28

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 14 sty 2009, 19:53

niki 28 pisze:Zmniejszy się, ale o1 góra 2 st .Oczywiście że do zakwaszenia lepiej jest używać nie rozcieńczonego stężonego kwasu .To co oferują w sprzedaży sklepy zoo ,służy raczej do małej korekty a nie do pełnego zakwaszenia wody .Dziwi mnie to że mając nie złą wodę do palet jeszcze z nią niepotrzebnie kombinujesz .Ro niech stosują Ci u którzy dysponują rzeczywiście twardą wodą .I zapewniam Cię że jej przygotowaniem chociażby do podmian mają duży kłopot. Pamietaj też o tym że hodowlane dyskowce nie potrzebują ekstremalnie miękkiej wody do prawidłowej ich pielegnacji ,chyba ze chcesz je rozmnażać.Warto też wspomnieć że w wodzie miękkiej szczególnie o niskiej Tww trudniej utrzymać stabilne Ph .
,a z jej ewentualnym zakwaszeniem musisz w szczególności uważać. Tak więc zanim zaczniesz coś kombinować z wodą która jeszcze raz powtarzam nie jest zła dla palet ,to dobrze sie zastanów czy warto

niki 28
ok pomyśle. A jeśli chodzi o kwas to mam 36% tylko polecali mi żeby go rozcieńczyć i tak wyszlo 7%. Mam wodę do poodmiany przygotowaną wieć doleje z 15ml tego 36

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości