Podmiana wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Lenar
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:38
Imie i Nazwisko: Tomasz Pala
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dartford
Lokalizacja: Dartford

Podmiana wody

Post autor: Lenar » 01 mar 2010, 22:52

Witam wszystkich,mam jedno małe pytanko na temat sensu mieszania wody RO z kranówką oczywiście do podmian, u mnie w zbiorniku wszystko oki ale intryguje mnie ta sprawa bo wydaje mi sie ze ile forumowiczów tyle też opini.
Ja osobiście mieszałem 3/4 na 1/4 Ro/kran ale nie dawno usłyszałem opinie ze w takim razie po co marnuje filtr RO jak i tak puzniej dolewam cały ten syf spowrotem z dodawaną kranówką który wcześniej odfiltrowałem więc gdzie tu jakiś sens???
Zakupiłem więc minerały do wody RO i mieszam ją z nimi w ilości jedna łyzeczka na 25 litrów wody i wszystko nadal jest oki.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie i mógłby mi powiedzieć co jest lepsze? dodawanie minerałów czy kranówki???

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Re: Podmiana wody

Post autor: vega1 » 01 mar 2010, 22:59

vega1 od kilku lat trzyma ryby w samym RO. Nigdy nie dolewał nic do akwarium. Ph 5, ryby zawsze szczęśliwe. Teraz się trą co tydzień a młode dożywają sędziwego wieku 3, 4 dni :D
Każdy robi inaczej. Najważniejsze żeby było zawsze tak samo. Żeby parametry się nie zmieniały. Trzeba obserwować ryby. Widać kiedy są zadowolone a kiedy nie.
Bocje moje mają już 7 lat i ponad 20 cm. Również w czystym RO żyją. "L"-ki od Hudego również mają się doskonale. Podobno krewetki źle znoszą taką miękką wodę, ale u mnie tego nie widać. Są ich dziesiątki...

Awatar użytkownika
Lenar
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:38
Imie i Nazwisko: Tomasz Pala
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dartford
Lokalizacja: Dartford

Re: Podmiana wody

Post autor: Lenar » 01 mar 2010, 23:07

Sławek a jakie masz akwarium? w sensie roślinne? bo Ja troche tych roślin mam i chyba czyste RO bez zadnych minerałów nie było by najlepszym rozwiązaniem? oczywiście uzywam JBL do roślin i nie ma zadnych problemów ale nie wiem co z tymi minerałami?

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Podmiana wody

Post autor: dylus » 02 mar 2010, 08:04

Lenar pisze:Sławek a jakie masz akwarium? w sensie roślinne? bo Ja troche tych roślin mam i chyba czyste RO bez zadnych minerałów nie było by najlepszym rozwiązaniem? oczywiście uzywam JBL do roślin i nie ma zadnych problemów ale nie wiem co z tymi minerałami?

Lenar że w sęsie co używasz JBL dla roślin (chodzi o podłoże )?????Jest na Allegro taki proszek do wzbogacania wody z ro .No a tak naprawdę to masz trochę racji z tym mieszaniem wody z tym że filtracja przez RO ma w pierwszej kolejności obnizyć twardośc wody do takiej jaką preferują ryby .Myślę że na chwile obecną jest to jedwen z tańszych i szybkich sposobów zmiękczania wody .W samej wodzie Ro bardzo szybko powstaną niedobory pierwiastków dla roślin (jałowa woda ) .

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Re: Podmiana wody

Post autor: vega1 » 02 mar 2010, 10:20

to jest fakt, że nigdy zamiłowania do roślin nie miałem. W sumie mam tylko jedną żabienicę (piękna, wielkie liście, ale nie mogę znaleźć jaka to odmiana) i pistie. Jak widzisz nie wiele. Choć moim zdaniem woda czysta z RO nie przekreśla posiadania pięknych roślin. Są tabletki w podłoże. Jedna raz na jakiś czas i powinno być ok.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Podmiana wody

Post autor: _TOM_ » 02 mar 2010, 12:32

Lałem samą RO przez 3 lata swoim dyskom bez żadnych minerałów i lotosy czy blyxa rosły jak szalone. NIE nawoziłem prawie wcale! Ryby szcześliwe i srały tyle że roślinom to starczało. Jak raz na kilka mieśięcy dostały żelaza lub potasu to wszystko co robiłem.

Minerały to chwyt komercyjny firm akwarystycznych by wyciągnąć kasę od akwarystów, przynajmniej według mnie. Ryby pobierają minerały z pokarmu, a nie z wody, więc wisi im czy coś dodasz do wody ro czy nie. Tak samo jak ludzie, minerały mamy w żywności i stamtąd je pobierać powinniśmy, ale masa reklam i ludzi co łykają tabletki z reklam i sie doładowywują niby wiekszymi porcjami magezu i cynku, nie wiedząc nawet czy mają neidobór tego akurat. Ulegli reklamie.

Co do roślin to akurat te minerały sugerowane przez firmy do wody RO chyba słabo są przydatne, kiepsko skonfigurowane i raczej za drogie, prędzej nawozy mikro, żelazo i potas potrzebują, bo reszte mają dzieki przemianie bilogicznej zachodzącej w akwarium z dyskami. Zresztą jeśli ktoś przesadzi z ulepszaniem wody pod rośliny to albo zagloni baniak albo załatwi dyski.

Co do sensu dodawania kranówki do RO to zna go jedynie ten co dodaje i miesza, bo to on jedynie wie jakie chce mieć parmtery wody do podmian inne niż ma saa RO i dlatego miesza by je zminić właśnie.
Jeśli komuś pasuje w akwarium PH około 5 lub mniej, TWO około 2 - 5 i TWW 0 to samą RO powinien lać i nic nie mieszać, a pieniądze oszczędzone na minerałach wydać na dobre joedzonko dla dysków.
Jak ktos ma film i potrzebe zrobić wyższe PH lub TWW to MUSI mieszać RO z kranówką i tyle.

Awatar użytkownika
Lenar
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:38
Imie i Nazwisko: Tomasz Pala
Miejsce zamieszkania/miasto/: Dartford
Lokalizacja: Dartford

Re: Podmiana wody

Post autor: Lenar » 02 mar 2010, 19:48

Woow TOM dzieki za ten referacik,ja poprostu robie to na zmiane czyli raz mieszam z kranówką a raz czyste RO z odrobiną minerałów i wszystko jest oki,co do pobierania minerałów przez ryby to masz absolutną racje,chodziło mi raczej o te rośliny bo obawiałem sie ze lanie samej RO będzie troche za jałowe i wykitują, ale nic to, narazie wszystko gra,moje podłoze to piasek kwarcowy i żadnego nawozu tam nie ma ten JBL do roślin to JBL Ferropol Weekly Fertiliser w postaci płynu który dodaje tygodniowo do wody po podmiance,a minerały to Tropic Marin Re-mineral lub JBL AquaDur Plus te drugie takze słuzą do stabilizacji KH i GH.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość