napowietrzanie...

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

jakub91
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 22 wrz 2008, 20:13
Lokalizacja: Ostrowiec świętokrzyski

napowietrzanie...

Post autor: jakub91 » 20 lis 2008, 23:55

Witam!!!

Mam takie pytanko posiadam dwa filtry zewnętrzne i one nie wytwarzają bąbelków tylko jest ruch wody.
Czy potrzebna jest turbina zeby było dobre natlenianie wody

PS. Czy jak nie ma bąbelków tylko jest sam ruch wody to dobre jest napowietrzanie ? Czy konieczne jest zainwestowanie w filtr wewnętrzny ?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: napowietrzanie...

Post autor: birdas » 21 lis 2008, 13:04

jakub91 pisze: Mam takie pytanko posiadam dwa filtry zewnętrzne i one nie wytwarzają bąbelków tylko jest ruch wody.
Czy potrzebna jest turbina zeby było dobre natlenianie wody
Nie. Ruch tafli wody jest wystarczający aby woda była odpowiednio natleniona.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 21 lis 2008, 14:54

Pod warunkiem Marcinie, że wylot filtra skierujemy na powierzchnię tafli wody, najlepiej w formie rozbitego strumienia za pomocą np. deszczowni, poza tym nie znamy specyfiki zbiornika, bo nic o nim nie wiemy..... pozdrawiam

jakub91
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 22 wrz 2008, 20:13
Lokalizacja: Ostrowiec świętokrzyski

Post autor: jakub91 » 21 lis 2008, 14:59

filtry sa tak ustawione ze na powierzchni tafli wody tworza delikatną fale..

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 21 lis 2008, 15:18

fale to mogą tworzyc , ale musisz widziec że pod wode dostają się bąbelki powietrza. Było to kilka dni temu opisywane w temacie http://www.pkmd.pl/modules.php?op=modlo ... pic&t=4275

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 21 lis 2008, 18:52

arturo pisze:Pod warunkiem Marcinie, że wylot filtra skierujemy na powierzchnię tafli wody,
No tak. Jak ją skierujemy w bok lub w dół to raczej ruchu tafli nie będzie. W przypadku "bocznym" to jeszcze zależy ile cm pod powierzchnią wody będzie ustawiony wylot.
Ale oczywiście najlepiej go skierować możliwie jak najbardziej ku górze.
najlepiej w formie rozbitego strumienia za pomocą np. deszczowni, poza tym nie znamy specyfiki zbiornika, bo nic o nim nie wiemy.....
Dokładnie. Dodatkowo deszczownia zwiększy liczbę tych "strumieni". Nie będzie to jeden lecz tyle ile otworków w deszczowni.

Dzidek
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 31 sie 2005, 18:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Dzidek » 22 lis 2008, 18:51

Można i w ten sposób napowietrzać.

http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=486905377

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 23 lis 2008, 15:29

Zgadza się, przydatne urządzonko i pasuje na większość wylotów filtra, ma jedną wadę, w mniejszych zbiornikach tworzy zbyt duży i zbyt rzucający się w oczy strumień wody z bąblami, no i zapominamy o deszczowni i innych wynalazkach, tylko stały i ciągły wylot wody bez regulacjii.. pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 23 lis 2008, 16:09

No i szybciutko podniesiemy sobie ph.
Coś za coś jednak deszczownia lepszym rozwiązaniem.

Dzidek
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 31 sie 2005, 18:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Dzidek » 23 lis 2008, 20:31

Zawsze możemy przydławić wylot pompy( do wielkości zbiornika)- bąbelki mniejsze.Jeśli bąbelki zanikną w wyniku zabrudzenia filtra(mniejszy przepływ) można oddławić i dalej wszystko śmiga.
Po za tym mówimy o dobrym napowietrzeniu, a nie o zmianie ph- masz racje TURYSTA wszystko jest kosztem czegoś - tak świat urządzony jest.
Nic nie ma za darmo.

Przy dławianiu pompy na tloczeniu ( na wylocie) odciąża to pompę i obniża pobór prądu , a zabezpiecza przed kawitacją.

Deszczownia fakt może i lepsza , ale jak masz lotosa który upatrzył sobie lustro wody ( mimo Twego intensywnego przycinania ) to deszczownie możesz sobie w buty wsadzić - czyt. nie spełnia swojego zadania (nie napowietrza )

I jeszcze jedna myśl.
Masz deszczownię i ślimaki w akwarium (jakie - Twoja sprawa) , to nocą można się spodziewać spaceru takiego zwierzątka po deszczowni.
W nocy możesz usłyszeć delikatną zmianę szumu z akwarium , albo zobaczyć kałużę wody z pod pokrywy na podłodze nad ranem.

Pozdrawiam

Dzidek
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 31 sie 2005, 18:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Dzidek » 23 lis 2008, 20:50

Jest regulacja napowietrzania - proszę przyjrzeć się dokładniej.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 23 lis 2008, 21:15

Dziadek spokojnie mam deszczownie i nie mam kałuży od ślimaka.
Widzę wędrujące krewetki i ślimaki i się nie dzieje nic z tych rzeczy. Deszczownie można wsadzić pod wodę i strumień skierować pod kątem.Nawet tu lotosy w niczym nie przeszkodzą .Masz taflę wody wprowadzić w ruch i tyle.
Oczywiście udało mi się zrobić kałużę ,lecz na własne zamówienie deszczownia pod 90% i spuszczenie 30 % wody + nie wyłączona pompa.
A na pewno nie wywołasz sobie takich warunków chyba że jak ja przez własną głupotę.
Jak już kolega chce uparcie natleniać wodę można to zrobić bardzo prosto.
Wyłącznik czasowy za 20 zł elektroniczny + brzęczek i ustawić żeby włączał się co 15 minut albo w innej pętli.
Ale nie wiem czy kolega zdaje sobie sprawę że najlepiej ph utrzymywać w ryzach w zakresie od do, z wielu względów choćby na samopoczucie ryb. I to jest nasz cel optymalność warunków życia.

"Przy dławianiu pompy na tloczeniu ( na wylocie) odciąża to pompę i obniża pobór prądu , a zabezpiecza przed kawitacją. "
Trochę mnie dziwi ta opinia chodź nie jestem fachowcem.
Dławienie nie zdusi poboru mocy,wywołasz jedynie podciśnienie i woda walnie z większym impetem do akwarium.
No chyba że faktycznie jest coś o czym nie wiem.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości