mineralizator

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

mineralizator

Post autor: jkkk3 » 02 lip 2008, 15:06

Witam
Posiadam filtr RO6 z wylewką + mineralizator
Czy do akwarium wodę przepuszczać przez mineralizator czy też nie

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: minerazilator

Post autor: fangornn » 02 lip 2008, 18:26

jkkk3 pisze:Witam
Czy do akwarium wodę przepuszczać przez mineralizator czy też nie

Nie. Używaj tej zdemineralizowanej, mieszając ją z kranówką w proporcjach jakie sobie ustalisz.

King
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 15 sie 2007, 15:31
Imie i Nazwisko: Marek Król
Lokalizacja: Pruszków

Re: minerazilator

Post autor: King » 02 lip 2008, 18:38

fangornn pisze:
Nie. Używaj tej zdemineralizowanej, mieszając ją z kranówką w proporcjach jakie sobie ustalisz.
Tak na prawdę proponujesz koledze mineralizowanie RO kranówką. Imo czyste RO to lepsze rozwiązanie, chyba, ze do "zieleniaka", a i to nie do każdego, bo żabienice pójdą na RO.

Marek

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 02 lip 2008, 21:23

Tak tylko widzisz jest pewien niuans. Ten mineralizator jest dolomitowy a z tego co wyczytałem w necie rybom to nie zabardzo się przydaje na dłuższą metę.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 04 lip 2008, 09:50

Oki dzięki
Co do mineralizatora to już go ominąłem a jeszcze zapytam o pewną sprawę z wodą.
Postawiłem w dwóch szklankach wodę destylowaną o PH 5 tylko że do jednej z tych dosypałem piasku kwarcowego by sprawdzić czy przypadkiem nie podnosi PH.Wszystko postało 4 dni bez mieszania i co się okazuje
Woda bez piasku 6.6
Woda z kwarcem 5.3
W akwarium mam ten sam piasek i zawsze troszkę w zrasta o jakieś 0.5 tylko że jest mieszana i zakwaszana kwasem

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 lip 2008, 10:08

jkkk3 pisze:Oki dzięki
Woda bez piasku 6.6
Woda z kwarcem 5.3
W akwarium mam ten sam piasek i zawsze troszkę w zrasta o jakieś 0.5 tylko że jest mieszana i zakwaszana kwasem
Sam piasek kwarcowy nie wchodzi w reakcję z kwasem. Najlepiej zrób następujące doświadczenie. Weź garść piasku, polej go kwasem i zobacz czy się nie zapieni. Jak się zapieni, to znaczy że będzie podnośić wspóczynnik PH. W zbiorniku możesz mieć np. element dekoracji wchodzący w reakcję z kwasem np. doniczkę glinianą , ślimaki etc. Zresztą sam czynnik Ph, nie jest najistotniejszym parametrem w akwarium.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 04 lip 2008, 10:38

Piasek potraktowałem HCL i nie piani się a w akwa jest parę ślimaczków zatoczków i nic poza tym co mogło by podnosić PH

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 lip 2008, 11:02

Nie napisałeś czy akwarium jest nowe czy może używane od jakiegoś czasu. Jeśli jest nowe to muśi się ustabilizować. Musisz ostrożnie dolewać kwasu i sprawdzać często parametry. Uważaj bo możesz przesadzić gwałtownie z kwasem i tragedia gotowa. Oczywiśćie poprzez dolewanie kwasu, obydwoje rozumiemy, dolewanie kwasu do przygotowywanej odstanej wody , którą następnie po zakwaszeniu dolewasz do zbiornika. Tak?
Pamiętaj , nigdy nie wlewaj kwasu do akwarium.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 04 lip 2008, 11:13

Wszystko Tomku odbywa się tak jak piszesz a akwarium ma jakieś 3 miesiące z tym że piasek w sypałem jakiś miesiąc temu.Pływają w nim 2 neonki i ostatnio w sadziłem 2 małe lotoski pod które dałem kulki gliniane
Czekam jeszcze na testy JBL na no3 i zooleka na twardości bo stare już chyba troszkę oszukują
Ale PH mam wiarygodne bo miężę Sera + elektroniczny miernik i się razem zgadzają

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 lip 2008, 11:27

IMo masz zbiornik w trakcie stabilizacji, musisz systematycznie dolewać kwas , kontrolując całość sprawy. Na początku jest z tym problem ale po ustabilizowaniu się baniaka będzie dobrze. Zależy jaki poziom PH chcesz osiągnąć.
Napisz proszę , jakie przygotowujesz parametry wody. Ponieważ z tego co zauważyłem, masz zestaw RO od niedawna. Tak? Mam propozycję; dla lepszego zrozumienia tematu. Poczytaj, jak się przygotowuje mieszankę RO i kranówki. Jakie parametry wody masz w kranie a jakie chcesz mieć. Nie zawsze się da osiągnąć żądane PH, przy zamierzonych sobie parametrach. Jeśli będziesz mieć problem to Ci pomogę.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 04 lip 2008, 11:47

Mój zbiornik ma 200l
Mam go już chyba 2 lata i przeszedł dużo zmian poprzez wymianę podłoża,wypełnień w filtrze,i wyrzuciłem korzeń
Filtr RO mam też ok. 2 lata akwarystyczny ale mam też od pół roku filtr RO6 z którego zamierzam brać wodę bo stary zaczyna coś szfankować choć jak napisałem wcześniej czekam na wiarygodne testy(chodzi o twardość TWW i NO3 zawyżone z tego filtra)
Zawsze mieszałem kranówkę z RO w stosunku 1X3 i wychodzi TWO 5 a TWW 0 po dodaniu 4.7 ml kwasu i napowietrzaniu przez 1 dobę(ph w granicach 6)
Od 3 miesięcy nic nie zmieniam w zbiorniku tylko wymieniam wodę o wyżej podanych parametrach(50l tygodniowo)
Już raz popełniłem dużo błędów i chcę żeby następne paletki czuły się u mnie dobrze
Rozumie że muszę czekać na ustabilizowanie sie zbiornika

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 lip 2008, 12:25

jkkk3 pisze: Rozumie że muszę czekać na ustabilizowanie sie zbiornika
Jeśli dobrze zrozumiałem z poprzedniej Twojej wypowiedzi, to zbiornik masz trzy miesiące, jeśli tak jest to sądzę że przyczyną może być nie do końca ustabilizowany zbiornik. Daj mu czas i czekaj. A wodę z tego co piszesz, to widzę że przygotowujesz profesjonalnie. I tutaj nie powinno być żadnych problemów.
Jeszcze jedna sprawa. Z Twojej wypowiedzi, zrozumiałem że masz zawyżone parametry Tww. U mnie wskazują zakres między 0 a 1 także też kiedyś się przejmowałem, ale przestałem a membranę mam dobrą. Poprostu, testy zooleka wskazują po dodaniu pierwszej kropli że twardość występuje , natomiast druga kropla już zdecydowanie przebarwia roztwór nie wykazując twardośći Tww.
Pozdrawiam.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 04 lip 2008, 18:00

Tak 3 miesiące
Mam już nowe testy(wcześniejsze oba zoolek)NO3 JBL i Twardości Zooleka
Poprzednie zawyżały NO3 o około 5 na obydwu osmozach
Teraz wychodzi że z RO6 NO3 mam ok. 1
Natomiast z akwarystycznej NO3 ok. 20
Nic nie pozostaje jak wodę zmienić na RO6
Twardości z obydwóch filtrów zgadzają się ze sobą.Zmienia kolor po drugiej kropli
Poprzedni test na TWW w skazywał 3

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 lip 2008, 18:42

jkkk3 pisze: Twardości z obydwóch filtrów zgadzają się ze sobą.Zmienia kolor po drugiej kropli
Poprzedni test na TWW wskazywał 3
Tak jak już wcześniej pisałem u mnie też tak było i podejrzewam że jest nadal. Nie przejmuj się.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości