podmiana

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Wasser
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:12
Lokalizacja: Olsztyn

podmiana

Post autor: Wasser » 04 wrz 2007, 21:16

Mam pewne pytanie dotyczące podmian.
Powiedzmy ze w akwarium mam ph 6,5 two9 i tww 4 a dodatkowo podawany co2 24/h.
Załóżmy że jak przygotowuje wodę do podmiany, zbijam ph do 6,5 przy pomocy kwasu solnego i tu jest problem, bowiem jak wleje ta wodę do akwarium to nadal będzie ph 6,5; ale spadnie stężenie co2 i jak powróci do normy to ph spadnie poniżej 6,5; wiec jak sobie radzicie z tym problemem aby mieć stale ph.

Nie mam jeszcze akwarium z dyskami, na razie probuje dowiedzieć sie o ich hodowli jak najwięcej. Nigdy wcześniej nie przygotowywałem specjalnie wody do akwarium, lałem taka jak leci z kranu, gdyż ryby jakie hoduję są tolerancyjne co do parametrów wody.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: podmiana

Post autor: birdas » 05 wrz 2007, 06:52

Wasser pisze: Załóżmy że jak przygotowuje wodę do podmiany, zbijam ph do 6,5 przy pomocy kwasu solnego i tu jest problem, bowiem jak wleje ta wodę do akwarium to nadal będzie ph 6,5; ale spadnie stężenie co2 i jak powróci do normy to ph spadnie poniżej 6,5; wiec jak sobie radzicie z tym problemem aby mieć stale ph.
Nie przejmujemy się tym. PH zależy od tak wielu czynników, że tego rodzaju korekta o której wspomniałeś nie ma żadnego znaczenia. Nawet jeśli w wyniku takiej podmiany spadnie Ci CO2=30 na CO2=20 i po uzupełnieniu jego do 30 to PH i tak dalej będzie podobne.

Wasser
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:12
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Wasser » 05 wrz 2007, 11:56

A mógłby mi ktoś podać w jakiej twO i tww paletki czują sie najlepiej, oraz w jakiej temperaturze najlepiej je trzymać, a także jakiej granicy nie powinno przekroczyć NO3.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 05 wrz 2007, 12:14

Łukasz możesz się obrażać lub nie. Takie informacje to absolutne podstawy o których możesz tutaj przeczytać w masie postów jak również w wątkach w których ktoś się napracował i specjalnie dla początkujących w pigułce opisał najważniejsze aspekty hodowli dyskowców. Doceń ich a przy okazji wysil się tylko odrobinkę odszukując te tematy.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 05 wrz 2007, 14:15

Hypno pisze: [...]
Doceń ich a przy okazji wysil się tylko odrobinkę odszukując te tematy.
Łukasz a przy okazji przeszukiwania forum zdobędziesz wiele więcej wiadomości na temat hodowli dysków, które później będą Ci bardzo przydatne.

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 05 wrz 2007, 19:19

Twardośc ogólna ani węglanowa nie ma znaczenia,oprócz chwili rozmnażania.
NO3 jaknajmniejsze

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 05 wrz 2007, 20:32

Ciekawe.... dlatego też dorodne okazy paletek można otrzymać trzymając je z pyszczakami w TwO 28-30 i pH 8,5 a pyszczaki świetnie będą się czuły w pH 5,0 i TwO 1-2. To mniej więcej tak jakby Aborygena zameldować w iglo a Eskimosowi dać bumerang i wysłać w busz. Za coś takiego powinieneś dostać ostrzeżenie merytoryczne :-)

Wasser
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:12
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Wasser » 05 wrz 2007, 21:06

To oczywiste że przy hodowli paletek twardość też jest ważna jak i przy innych rybach, lecz niektóre po prostu mają większy zakres tolerancji.
Po przeczytaniu kilku postów znalazłem informacje, że parametry dobrej wody dla paletek powinny sie mieścić w zakresie pH od 5 do 6,8 a twardość od 6/4 do 16/10 (Two/Tww)

Przeszukałem forum i nie udało mi sie znaleźć górnej granicy NO3 przy hodowli paletek. Ktoś może mi pomoże i poratuje mnie tą informacją.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 05 wrz 2007, 23:00

Wasser pisze: Przeszukałem forum i nie udało mi sie znaleźć górnej granicy NO3 przy hodowli paletek. Ktoś może mi pomoże i poratuje mnie tą informacją.
Nie ma czegoś takiego jak górna granica. No3 powinno być jak najmniejsze, a najlepiej równe 0. Wielu forumowiczów uważa, że no3 w granicach do 20 to dobry wynik i ja również się do tego będę skłaniał. Czyli jak przekroczy wartość 20 to trza robić podmianę :)
Oczywiście podmiana wody też nie powinna zależeć od tego jakie jest no3, tylko przebiegać w miarę systematycznie. Ja pomimo, że ostatnio jestem mało systematyczny i z reguły podmieniam 25% wody raz na 2 tygodnie to i tak azotany nie przekraczają mi wartości 5-10 nawet po takim czasie od poprzedniej podmiany.

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 06 wrz 2007, 09:00

Wasser pisze: ......
Przeszukałem forum i nie udało mi sie znaleźć górnej granicy NO3 przy hodowli paletek. Ktoś może mi pomoże i poratuje mnie tą informacją.
Fakt, że trudno znaleźć oddzielny wątek z tymi "poziomami", ale, jak radzi Hypno, nietrudno znaleźć te informacje w innych wątkach, chociażby : http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... pic&t=2234 i wiele, wiele innych.
Ale Tobie radziłbym najpierw skorzystać z oferty : http://rio.com.pl/index.php pozycja 9 (dla oszczędnego) i/lub poz. 1 + 2 (dla "rozrzutnego" i już średnio zaawansowanego). Tam zawarte treści pozwolą uzyskać odpowiedź na te i inne pytania....

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości