Paletki+bocje

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Paletki+bocje

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 16:21

witajcie, jestem nowy na forum więc ładnie się przedstawię - Piotr z Kętrzyna na Mazurach z akwarystyką związany od lat 80tych z małymi przerwami :) mam pytanie odnoście trzymania z dyskami bocji wspaniałych, otóż po starej obsadzie akwa zostały mi 3 sztuki tych pięknych ryb, jednak nie bardzo chyba je razem trzymać bo bocje płoszą mi palety, poza tym objadają roślinki, co sądzicie?

marekmucha
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2006, 18:37

Post autor: marekmucha » 01 sty 2006, 18:46

ja mam jedną bocje z siedmioma paletkami od roku i wszystko jest wporządku bocja nie objada mi roślin i nie płoszy palet

atusia
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2005, 18:03

Post autor: atusia » 01 sty 2006, 18:49

Miałam kiedyś bocje z paletkami...niestety z bocji zrezygnowałam, bardzo mi roślinki podgryzały, paletkom jednak w drogę nie wchodziły, żyły z nimi w zgodzie.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 19:06

Mam taki korzeń że upodobały go sobie palety i bocje tu jest problem, poza tym jak zaczynam karmic to bocje szaleją jedna przez drugą i płosza paletki, przypuszczam jakby była 1 sztuka to by siedziała spokojnie ale kto jedna trzyma? to ryby bardzo towarzyskie i muszą mieć towarzystwo, jednak to chyba nie ten biotp...

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Re: Paletki+bocje

Post autor: J-23 » 01 sty 2006, 19:48

Strachliwe te twoje palety. U mnie 6 palet i 5 bocji (rozmiarem rownych paletom) zyje w jednym zbiorniku, ale to palety sa "strona ploszaca". Choc szczerze mowiac nikt sie nikogo za bardzo nie boi, czasem sie jedynie bocjom oberwie po glowach jak zbyt nachalnie podbieraja paletom zarcie.
Moze masz za maly zbiornik, moze potrzeba troche czasu zeby sie ryby do siebie przyzwyczaily. A "biotop" mniej wiecej ten sam, oba gatunki lubia czysta, miekka i ciepla wode.
J-23

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 20:42

hmm, bocje były pierwsze w akwarium, paletki mam od lipca, akwarium mam 200 litrów i 5 palet ok 8 cm, myślę że miejsca jest w sam raz, ale już zdecydowąłem że się ich pozbęde tylko nie wiem kiedy i komu

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 01 sty 2006, 21:24

pamietajmy ze bocji jest wiele gatunków nie wszystkie są tak bardzo "rozbiegane" jak b. wspaniała. Ja w sumie chce wprowadzic bocje do siebie mam 300L i 8 palet (docelowo ma byc 6) i chce ze 3 bocje zeby pozbyc sie slimaczków i zeby troche zamiatały po paletkach ale na pewno nie bedą to b. wspaniałe.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 01 sty 2006, 21:38

DonJuan pisze:chce ze 3 bocje zeby pozbyc sie slimaczków i zeby troche zamiatały po paletkach ale na pewno nie bedą to b. wspaniałe.
Wszystkie inne sa wredne, a juz bron Boze nie probuj z bocja szara.
J-23
PS. 200l to dla stadka bocyj za male akwa. Poza tym warto kupowac wspaniale dobrze podrosniete, takie 15 cm i wieksze sa juz bardziej stateczne i nie urzadzaja dzikich gonitw po zbiorniku.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 22:00

Ja mam takie ok 10 cm, bardzo szybko mi rosną, nie mam slimaków więc chętnie tych 3 bym się pozbył, myślę jeszcze o parametrach wody bo teraz obniżyłem z 27 TWo do 20 Two ale nadal to za mało, może dlatego takie płochliwe? czekam na filtr RO wtedy będzie wiadomo, mam nadzieję że jutro będę go miał...

jotka
senior
senior
Posty: 112
Rejestracja: 20 cze 2005, 20:55
Imie i Nazwisko: JERZY KRAWCEWICZ
Miejsce zamieszkania/miasto/: JAROCIN
Lokalizacja: Cielcza k/Jarocina

Post autor: jotka » 01 sty 2006, 22:07

Moim zdaniem bocja wspaniała bardzo dobrze sie aklimatyzuje z paletkami w jednym akwarieum mam 12 palet i 8 bocji w drugim 37 palet i 16 bocji
nie zauwazyłem zeby sobie przeszkadzały a za to pieknie poluja na slimaki przy jedzeniu tez niema problemów- wielkosc bocji ok 6-9 cm

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 02 sty 2006, 11:46

Poza tym warto kupowac wspaniale dobrze podrosniete, takie 15 cm i wieksze sa juz bardziej stateczne i nie urzadzaja dzikich gonitw po zbiorniku.
cóż nie wszystko jest takie duże - moje bocje mają pewnie już z 7 lat ale chyba skarłowaciały bo oceniam je na max 12 cm . Więc nie martw się jak nie kupisz większych niż 5-6 cm bo takie są dostępne na rynku . Jednak mała uwaga - bocja wspaniała jest niezwykle wrażliwa na zmarzniecie w transporcie . Pierwsza łapie ospę czy inną dolegliwość . Dlatego nie zapominaj o kwarantannie .

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: hudy » 02 sty 2006, 11:49

Przy wpuszczaniu do akwarium należy dać pełną dawkę zieleni.

mapa
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 02 cze 2005, 11:35

Post autor: mapa » 02 sty 2006, 12:52

cocoloco pisze: cóż nie wszystko jest takie duże - moje bocje mają pewnie już z 7 lat ale chyba skarłowaciały bo oceniam je na max 12 cm .
W pewnym atlasie ryb doczytalem sie, ze w naturalnym srodowisku rosna ( o ile dobrze pamietam) do 35cm, a w akwarium rzadko kiedy przekraczaja 15cm.

Awatar użytkownika
MarSz
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2005, 17:59
Imie i Nazwisko: Marek Szurpik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bielsk Podlaski
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontaktowanie:

Post autor: MarSz » 02 sty 2006, 15:03

Przepraszam że się wcinam do dialogu, moje 3 bocje wspaniałe miały ponad 15cm miałem je od trzech lat, były to moje ulubione rybki, behawioryzm tych ryb zauroczył mnie bardzo, nie wspomne o spaniu na boczku i pleckach :lol: ale po wpuszczeniu palet do tych paskowanych cudaczków miałem nie miłe doświadczenia. Może dlatego że palety miały po jakieś 5-6cm a bocje różniły się znacznie wielkością i po prostu palety zwyczajnie się ich bały, więc pozbyłem się bocji kosztem płaskich piękności.
Dla zainteresowanych kultowa strona o bocjach, jeden z hodowców pokazuje tam Botia macracanthus ponad 30cm po prostu jak świnki spasione :)
http://www.loaches.com/index.html

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 03 sty 2006, 10:38

Zauważyłem jeszcze jedno, kiedyś ochoczo szalały bocje po całym akwarium, leżały na pleckachjak piszesz , do góry brzychem itp. a terz siedzą schowane w wielkim korzeniu i wogólne nie wypływaja, no tylko do karmienia, torche to dziwne

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości