Dziwne zachowanie sie paletek

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Czesław2
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:37
Kontaktowanie:

Dziwne zachowanie sie paletek

Post autor: Czesław2 » 29 gru 2005, 21:46

Witam.Od miesiaca stałem sie posiadaczem 5 paletek.Wczesniej hodowałem skalary wraz z altumami ale postanowiłem podjac w koncu wyzwanie i zaczac moja przygode z dyskowcami.Ze starej obsady zostawiłem sobie trzy dorosłe altumy oczywiscie je odrobaczajac.Kolejno nadeszła podmiania połowy wody w akwarium.Po tygodniu dokonałem zakupu trzech paletek sredniej wielkosci,ktore wybrałem z duzego stada.Paletki jadły juz po jednej godzinie od czasu ich wpuszczenia.Przygoda zaczeła sie wspaniale palecie jadły dosłownie wszystko od serca,wodzienia,az po nawet spiruline ktora gardza dwa z moich altumow.Z tymi paletkami jest w porzadku az do dzisiaj.Wiedzac ze trzy to zdecydowanie za mało czekałem na nastepna dostawe do sklepu zoologicznego.I tu zaczeły sie moje powazne problemy ktore spedzaja mi sen z powiek.Przy nastepnej dostawie zakupiłem paletke solid turkus.W pierwszym dniu wszystko było w porzadku chociaz nic nie jadła.Po trzech dniach zjadła pierwszy kawałek serca ale nie wygladała na zdrowa.Na dodatek zrobiło sie na niej duzo białych malenkich kropek w rodzaju ospy.Po kolejnych dwoch dniach pojawił sie juz biały "placek" wielkosci jednego centymetra.Dokupiłem jeszcze jedna paletke i musze powiedziec ze tez ja zaczyna cos "brac".Od dwoch dni ta paletka jest w jeszcze gorszym stanie.Jest pod sama powierzchnia przechylona dosc sporo na bok i bardzo mało pływa.Sytuacja jest o tyle dziwna ze do jedzenia podpływa pierwsza ale zje jeden kawałek i potem juz ja nic nie interesuje po czym sytuacja wraca do normy czyli dalej jest przechylona w kacie pod powierzchnia wody.Do tego zauwazyłem ze nie potrafi "trafic" w jedzenie,połknie je dopiero az sie uda ze wpadnie jej ono w pysk.Zaczynam myslec ze kupiłem jakąs stara paletke lub cos w tym rodzaju.Niestety ta druga nowa tez jest jakas niemrawa,chociaz ciagle ja gonia inne wiec mozna jej co nieco wybaczyc.Za to jesli chodzi o te trzy pozostałe to dosłownie okazy zdrowia,jedza dosłownie wszystko jak leci i sa bardzo aktywne.Prosze doradzcie mi jakie moge podjac kroki bo az mi sie serce kraje jak widze te dwie paletki w takim stanie i za nic nie moge zrozumiec dlaczego z tamtymi jest tak w porzadku a z tymi tak zle.Oczywiscie staram sie ich nie przekarmiac, a akwarystyka zajmuje sie od trzech lat wiec "jakies" doswiadczenie mam.Bardzo prosze o jakies rady,za ktore z gory dziekuje.

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 29 gru 2005, 22:22

Szkoda, że nie zrobiłeś rybom kwarantanny. Bardzo podobnie jak ospa wyglądają wykwity w plamicy bakteryjnej. Jednak na ogół nie są tak ostro odgraniczone jak kasza manna, ale mają skłonność do "rozmywania się". Ryby nowe mogły zareagować na zmianę flory bakteryjnej. Myślę ,że pomógłby środek o nazwie Easy life, który wiąże zanieczyszczenia i jakby podsusza skórę ryb, połączony oczywiście z podmianami wody. Podobnie działa dostępna w aptece Smecta. Ja używałam jej w swoim akwarium z dobrym skutkiem - 1 torebka na 450l wody. Do tego proponuję podmianę codzienną przez conajmniej tydzień 1/4 objętości wody.
Ryba , która źle pływa może mieć uszkodzony( najczęście wskutek inf. bakterryjnej)
pęcherz pławny. Śmiem twierdzić, że choroba ta jest nieulaczalna.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 29 gru 2005, 22:54

Witaj! Trochę się czuję odpowiedzialny za Ciebie, bo to chyba ja zaprosiłem Cię tutaj podając na ogólnym forum akwarystycznym link do tej strony. Dobrym obyczajem tego forum jest uzupełnienie swojego profilu o jakieś dane - z taka osoba rozmawia się zawszę chętniej niz z anonimem. Na pewno znajdą się tutaj osoby które chętnie pomogą Ci w Twoich kłopotach - ja mam za mało doświadczenia w tych sprawach. Musisz tylko podać więcej danych odnośnie akwarium, parametrów wody, temperatury,podmian wody,odchodów ryb, itd.itp. Zwracam się z prośbą do członków forum o pomoc dla tego kolegi - choć jak zdążyłem zauważyć podczas pisania tego postu to odezwała się już Bjarka.

Czesław2
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:37
Kontaktowanie:

Post autor: Czesław2 » 30 gru 2005, 08:21

Dispar-jeszcze raz dzieki.Pytanie mam teraz tylko jedno czy taka rybe odłowic z choroba skory i problemami z pływaniem czy ja zostawic,podkreslam ze inne paletki w porzadku ale nie wiem co moze byc dalej.Prosze o rady

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 30 gru 2005, 09:32

Czesław2 pisze:Dispar-jeszcze raz dzieki.Pytanie mam teraz tylko jedno czy taka rybe odłowic z choroba skory i problemami z pływaniem czy ja zostawic,podkreslam ze inne paletki w porzadku ale nie wiem co moze byc dalej.Prosze o rady
A gdzie kwarantanna przybyszów????????
Często objawy chorobowe pojawiają się po zmianie warunków.
Obie ryby do szpitala, dodaj łyżeszkę od herbaty soli niejodowanej na 10 l wody, podnieś temparturę wody do 32 stopni i czekaj.

Jeśli to infekcja bakteryjna, to powinna minąć, ale ryby trzymaj w szpitalu 3 tygodnie.
Narazie nie stosuj innych cudownych leków, bo pewnie trafisz jak kulą w płot i zamiast poprawić sytuację - pogorszysz ją.

Czesław2
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:37
Kontaktowanie:

Post autor: Czesław2 » 01 sty 2006, 09:46

Witam ponownie.Paletki juz sie lecza w osobnym akwarium,minimalna poprawa jest ale niewielka.Kolejnym moim problemem ktory zauwazyłem jest to ze moje "zdrowe" paletki bardzo szybko oddychaja.Nie wiem czy jest to jakis pasozyt na skrzelach nic na razie nie widac,ale paletka kotra jest u mnie od tygodnia i na poczatku przez kilka dni oddychała spokojnie to teraz oddycha bardzo szybko.Oczywiscie palecie pieknie jedza wszystko co bym nie podał i wygladaja na zdrowe,duzo pływaja wiec nie wiem czy powinienem miec jakies powody do zmartwien.Nie mniej to oddychanie rzuca sie w oczy.Co o tym sadzicie?

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 16:30

U mnie też szybko dychają ale one już tak mają no chyba że się mylę, Paletki mam od lipca ... jedzą jak szalone, gdy wchodze do domu to ja mnie zobaczą jak pieski pływają za mna hehe, pociesze ryby :)

Czesław2
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:37
Kontaktowanie:

Post autor: Czesław2 » 01 sty 2006, 16:42

No nie wydaje mi sie zeby "one tak miały".Miałem duzo do czynienia z paletkami zanim zaczałem je hodowac pozatym czesto je obserwuje u znajomych paletkarzy i oddychaja powoli.Natomiast u mnie jakby dostały zadyszki.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 17:53

A jakie parametry wody? ja mam póki co Two 20 Ph 7,5 zamówiłem RO ale jakoś doczekac się nie moge od Jakizza i tak myślę że to może być powodem

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 17:58

Aż przed chiwlą poszedłem zobaczyć, u mnie dychają co 1-1,5 sek. nie wiem czy to norma, może ktoś napisac bo sam zaczynam mieć wątpliwości

Czesław2
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:37
Kontaktowanie:

Post autor: Czesław2 » 01 sty 2006, 21:36

Witam ponownie.Niestety dwie paletki ktore odłowiłem maja coraz wiecej białych kropek.Zrobiłem wszystko co mi polecaliscie temperatura 32-33 stopnie z dodatkiem soli.Teraz to mi przypomina całkowicie juz ospe.Tyle ze to dziwne przy takiej temperaturze.Niestety kropki robia sie juz wszedzie nawet na skrzelach.Poradzcie co robic!!!Na szczescie ryby jedza i to łapczywie i zachowuja sie jakby im to nie przeszkadzało.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 01 sty 2006, 22:05

Jak masz to zastosuj Sera Omnipur lub Bactopur, moje miały podobne objawy i teraz jest OK, całe szczescie ze jutro poniedziałek i mozna do sklepu wyskoczyć, powodzenia !

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 09 sty 2006, 10:49

Czesław2 pisze:Witam ponownie.Niestety dwie paletki ktore odłowiłem maja coraz wiecej białych kropek.Zrobiłem wszystko co mi polecaliscie temperatura 32-33 stopnie z dodatkiem soli..............
Diagnozowanie na odległość to najgorsza z możliwych metod.
Zastosowanie soli wyklucza raczej typowe - proste zapalenie bakteryjne.
Pojawianie się ich na całym ciele wyklucza też raczej początki dziurawicy lub heksamitozy.
Ospa (Ichtioftirioza) w tej temperaturze odpada........

W tej sytuacji nie mogę jednak wykluczyć Myksosporozy skóry, pod warunkiem, że jedne białe plamki znikają a w innych miejscach pojawiają się nowe...........
Wreszcie Oodinioza, ta też jest możliwa.....................

Jak widzisz, pomoc nie wydaje się zbyt jednoznaczna.
Przyznam się, że „strzelam nieco na ślepo”, więc jeśli masz wątpliwości nie stosuj żadnego z niżej podanych rozwiązań. Jeśli - możesz wybrać jedynie jedno:

- Trypaflawinę, w ilości 1 g na 100 litrów wody, lub 1 ml roztworu na 4,5 litra wody. Po 2 dniach dodaje się jeszcze 1 ml. Kąpiel ma trwać 5 dni.
- Błękit metylenowy, w ilości 1 ml roztworu 1% na 4,5 – 5 litrów wody. Kąpiel 8 dni.
- Detreomycyna (chloramfenikol), w ilości 50 – 80 mg na 1 litr wody, kąpiel przez 8 godzin lub 6,6 mg na1 litr wody, kąpiel przez 8 dni.
- Hydrochlorek chininy, w ilości 1 – 1,5 g na100 litrów wody, kąpiel przez 2 – 3 dni.
- Preparaty akwarystyczne: Oodinopur, Oodinol, Exrapid, według wskazań producentów.

Wszystkie zabiegi w temp 33 - 35 stopni.

Czesław2
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:37
Kontaktowanie:

Post autor: Czesław2 » 09 sty 2006, 12:44

Na szczescie z paletkami juz wszystko w porzadku,wystarczyło podniesienie temperatury do 33 stopni i "jak reka odjał".Stopniowo kropki zanikały.Dziekuje za okazana mi pomoc i pozdrawiam!!

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości