Kostka

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Ghost
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2011, 22:54
Imie i Nazwisko: Grzegorz Kamiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Kostka

Post autor: Ghost » 08 sty 2011, 00:36

Witam.
Za około 9 miesięcy planuję postawić kolejne akwarium w mieszkaniu. Niestety maksymalne wymiary dla niego to 60x60x60cm. Nie uda się wcisnąć nic wiekszego nawet o centymetr.
Długo zastanawiałem się co w takim akwarium mogę zrobić i pomysły są dwa: akwarium morskie, lub akwarium z paletami. I tutaj kilka pytań do Was:
1. Czy trzymanie palet w takim akwarium jest możliwe? (jeśli odpowiedź = nie, wtedy dalesze pytania są bez sensu)
2. Zakładam, że jeżeli tak, to właściwa liczba palet to 4 - 5. Czy mam rację?
3. Czy przy takim litrażu jest szansa na trzymanie ryb towarzyszących, (apisto na dno, otoski i neony w toń) czy też powinienem zrezygnować z innych ryb?
Jeśli o technikę chodzi, to wstępne założenia przewidują dwa filtry zewnętrzne, oświetlenie ok. 80W, 2 grzałki 200W, małe plenum w jednym z tylnych rogów akwarium.

Wiem, że pytam się o to dosyć wcześnie, ale jeśli akwarium z paletami ma przy takich założeniach sens, to chcę mieć dużo czasu na dokształcenie się.
Z góry dziękuję za opowiedzi na pytania i za wszelki podpowiedzi.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Kostka

Post autor: roh » 08 sty 2011, 09:12

Bardzo krótko i zdecydowanie zrezygnuj z myśli o hodowli dyskowców w takim akwarium. Uważam,że motywowanie mojej wypowiedzi jest zbędne.

Marcin1027
senior
senior
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2010, 12:05
Imie i Nazwisko: Marcin Naleśnik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świdnica
Lokalizacja: Świdnica

Re: Kostka

Post autor: Marcin1027 » 08 sty 2011, 13:01

niby dlaczego ma zrezygnować to ponad 200 litrów spokojnie te 5 sztuk może trzymać

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Kostka

Post autor: Przemek Wieczorek » 08 sty 2011, 16:05

Mam taki zbiornik Kilka dni temu kleiłem I od siebie powiem że 5 dyskowców może tam spokojnie hodować Choć jestem zwolenikiem litrażu dla tych ryb minimum 450 Wówczas można podziwiac ich piękno w pełnej krasie

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Kostka

Post autor: roh » 08 sty 2011, 19:41

przepraszam nie zwróciłem uwagi na trzeci wymiar baniaczka. Sam w podobnym zaczynałem.

Ghost
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2011, 22:54
Imie i Nazwisko: Grzegorz Kamiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Kostka

Post autor: Ghost » 09 sty 2011, 14:22

Dziękuję za odpowiedź na główne pytanie. Cieszy mnie to, że mogę zacząć przygotowania.
Czy mógłbym prosić jeszcze o odpowiedzi na pytanie dotyczące obsady towarzyszącej? :)

Edycja. Akwarium będzie jednak miało najprawdopodobniej wymiary 80x50x60 - pomimo wcześniejszych deklaracji uda mi się wcisnąć troszkę dłuższy zbiornik.

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Kostka

Post autor: Alenquer » 17 sty 2011, 07:44

Błędne jest rozumowanie, że wymiar (litraż) zbiornika ma pierwszorzędne znaczenie w chowie ryb. Ma on, natomiast, wpływ na jakość wody i to jest głównym ograniczeniem a nie same wymiary, które tak naprawde nic nie znaczą (oczywiście w granicach rozsądku) W nowoczesnej akwakulturze hoduje się ryby w ogromnych zagęszczeniach - nawet do kilkuset kiogramów w tysiącu litrów wody! - dzięki odpowiedniej filtracji.
JAk tylko możesz utrzymać w takim zbiorniku parametry akceptowalne przez dyskowce to nie ma żadnych przeciwwskazań aby te kilka ryb trzymać w takim akwarium plus te kilka małych rybek, które chcesz dorzucić - nie będą one miały wielkiego wpływu na jakośc wody.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości