Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

morfeusz1980
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2010, 22:08
Imie i Nazwisko: Rafał Szwedo
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: morfeusz1980 » 20 gru 2010, 22:56

Witam wszystkich,
jest to mój pierwszy wątek. Dużo na tym forum się nauczyłem, ale nigdzie nie mogę znaleźć jaka powinna być wysokość akwarium. Byłem w sklepie zoologicznym i Pan sprzedawca powiedział że akwarium 150x50x50 - czyli bardzo popularne - jest za niskie dla tego rodzaju ryb. Zaproponował mi o wysokości 60cm, a co za tym idzie pojemność znaczenie wzrasta. Czy rzeczywiście paletki źle się czują przy wysokości 50cm zakładając, że na dnie będzie trochę piasku? Nie chciałbym zrobić "kosmetycznego" błędu przy wyborze odpowiedniego zbiornika. Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: niki 28 » 21 gru 2010, 07:48

Pamiętaj,że dyskowce są stosunkowo wysokimi,i dużymi rybami.Wielkość np 20 cm dla dyskowca może być osiągana bez problemu.Możesz mieć akwa o wysokości 50cm,ale ogólnie jest przyjęte,że im wyższe i większe tym lepiej dla nas ,i dla ryb .Myślę ,że na początek nie powinieneś kupować małego,a co za tym idzie niskiego akwa.450-tkę o wysokośći 60cm trzeba przyjąć jako minimum.

morfeusz1980
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2010, 22:08
Imie i Nazwisko: Rafał Szwedo
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: morfeusz1980 » 21 gru 2010, 15:06

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie będę musiał przemyśleć temat jeszcze raz i rzeczywiście rozglądnąć się za czym wyższym. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
powerplus
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:48
Imie i Nazwisko: Łukasz Banach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Płock
Lokalizacja: Płock

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: powerplus » 25 gru 2010, 10:10

Ja niestety bede miał narazie mjesce na 300L (120x50x50) czyli może być za małe?

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: stanpiter » 25 gru 2010, 16:47

powerplus pisze:Ja niestety bede miał narazie mjesce na 300L (120x50x50) czyli może być za małe?
Może być za małe ale... . Ja na początek miałem do dyspozycji 240l i to w rozmiarze 150x40x40 :| . Paletki były tam przez trzy lata i rosły, jednak jak wszystkim i mnie kurczą się akwaria, stają się coraz mniejsze, co zaowocowało 450l, i dalej niestety się kurczy :cry: . Jeżeli wszystko będzie ok w styczniu powiększę swój zbiornik - może on przestanie się kurczyć :wink: .
Nie piszę tego by się chwalić (nie ma czym) piszę byś wiedział że im większy zbiornik tym lepiej, i jeśli masz taką możliwość postaw większy, lecz pamiętaj że nic nie zastąpi rybom systematycznej podmiany wody o stałych parametrach, i odpowiedniego karmienia.
Tu na forum masz wszystko napisane wystarczy czytać i czytać i .... :wink:
Powodzenia

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: roh » 25 gru 2010, 16:55

stanpiter pisze: Jeżeli wszystko będzie ok w styczniu powiększę swój zbiornik - może on przestanie się kurczyć :wink:
Pioter co Ty za pierdoły opowiadasz i to w Boże Narodzenie-zwalam na czytanie rękopisów.NIE MA TAKIEGO BANIAKA, KTÓRY BY SIĘ NIE KURCZYŁ. !!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: stanpiter » 25 gru 2010, 17:19

roh pisze:
stanpiter pisze: Jeżeli wszystko będzie ok w styczniu powiększę swój zbiornik - może on przestanie się kurczyć :wink:
Pioter co Ty za pierdoły opowiadasz i to w Boże Narodzenie-zwalam na czytanie rękopisów.NIE MA TAKIEGO BANIAKA, KTÓRY BY SIĘ NIE KURCZYŁ. !!!!!!!!!!!!!
Boję się że masz racje - koniec z rękopisami :mrgreen: :wink:

morfeusz1980
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2010, 22:08
Imie i Nazwisko: Rafał Szwedo
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: morfeusz1980 » 02 sty 2011, 19:20

Witam po przerwie,
decyzja dotycząca wielkości akwa już padła. Na początek 240l 120x40x50. Zakupiłem też 4 paletki około 12cm, które już drugi tydzień żyją w starym zbiorniku o pojemności 112l. Czekam aż woda w nowym się ustabilizuje. Rybki mają się dobrze, już zaczynają przypływać do jedzenia. Jak zauważyłem jedna jest trochę odganiana pod pozostałych trzech, chociaż wszystkie przyjechały od jednego właściciela w tym samym czasie. Może jak się przeprowadzą do większego zbiornika i będą miały więcej miejsca to się coś zmieni. Planuje jeszcze dokupić 6szt takich mniejszych około 6cm i wykorzystać stare akwa do kwarantanny. Pozdrawiam wszystkich wielbicieli paltek i życzę samych sukcesów w 2011r !!

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: TURYSTA » 02 sty 2011, 22:01

240 l i 10 dysków ? Będziesz cudotwórcą jak utrzymasz parametry wody w ryzach.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: stanpiter » 03 sty 2011, 17:26

TURYSTA pisze:240 l i 10 dysków ? Będziesz cudotwórcą jak utrzymasz parametry wody w ryzach.
Nie, nie będzie - przykładaj się Młody do wody, bo dasz ciała i łyso mi będzie :wink:

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: niki 28 » 03 sty 2011, 18:08

Przyjacielu.Koledzy jak zwykle sobie żartują :wink:.Moim zdaniem z parametrmi wody na 240-stce z obsadą 10 młodych dyskowców na początek sobie poradzisz.Pod warunkiem ,że akwa będzie "dojrzałe",z dobrą filtracją,zarówno biologiczną,jak i mechaniczną.Potem jednak pomyś o czymś większym.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: stanpiter » 03 sty 2011, 19:42

niki 28 pisze:Przyjacielu.Koledzy jak zwykle sobie żartują :wink:
Ja nie żartuję, ja żartem piszę :wink:
niki 28 pisze:Moim zdaniem z parametrmi wody na 240-stce z obsadą 10 młodych dyskowców na początek sobie poradzisz.
To właśnie mówię, poradzi sobie, poradzi - (no chyba żeby nie :wink: )
niki 28 pisze:z dobrą filtracją,zarówno biologiczną,jak i mechaniczną.
Taka, czyli dobra filtracja zawsze jest potrzebna (nawet przy rękopisach :mrgreen: (to jest żart:wink: ))
Musisz również pamiętać o podmianach wody, a przy takim baniaczku rób to często, a może stała podmiana?

morfeusz1980
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2010, 22:08
Imie i Nazwisko: Rafał Szwedo
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: morfeusz1980 » 13 sty 2011, 22:08

witam, na razie zostanę przy 4 dyskach i powoli wystartuje. Mam filtr biologiczny JBL E900 plus wewnętrzny mechaniczny. Obecnie 4 paletki już 3 tygodnie radzą sobie jakość w tymczasowym 112l z grupką neonków. Parametry wody w normie. Podmiana wody 10l co drugi dzień i raz w tygodniu odmulanie + 30l podmiana. Rybki chętnie jedzą i czekają na przeprowadzkę.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: TURYSTA » 14 sty 2011, 11:36

Będzie ciekawie ............. Sprawdź sobie poziom NO3 /PO4 po podmianie jak i przed podmianą.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Jaka wysokość baniaka dla dyskowców?

Post autor: roh » 14 sty 2011, 17:00

TURYSTA pisze: NO3 /PO4
Związki chemiczne mocno glonopędne
Ciekawie może być, ale nie musi. Ja mam taką obsadę w 400 l ,że lepiej nie pisać,ale biologia w tym hydroponika dość dobrze sobie radzi z NO2 i NO3,do tego jeszcze 0,5 kg purigenu po drodze i uwierz, że można mieć gruuuuuuuuuuuuubo ponad 20 dorosłych dysków w takim baniaku. Jedno ale- jak zaczyna się sypać to uchowaj Boże.
Oczywiście nikomu nie doradzam takiego zagęszczenia. U mnie powstają tutaj świeże mixy, więc dla większości ryb jest to 2-3 miesięczna przejściówka. No i baniak w domu pod stałym nadzorem.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 5 gości